Acıbadem Diş Çekimi

Acıbadem Diş Çekimi, doğal bir sürecin parçası olarak, herhangi bir travma nedeniyle ya da bir çürük nedeniyle hasar görmüş olan dişin kurtarılamaması sonucu başvurulan bir yöntemdir. Acıbadem Diş Çekiminin diğer nedenleri ise şu süreçleri içerir. Bazen diş hekimleri ağzı ortodonti için hazırlamak amacıyla Acıbadem Diş Çekimine başvururlar. Ortodontinin de amacı, dişleri düzgün bir şekilde hizalamaktır; bu, dişleriniz yapısal olarak gereğinden fazla yer kaplıyorsa mümkün olmayabilir.

 

Acıbadem Diş Çekimi Gerekçeleri

 

Acıbadem Diş Çekiminin diğer nedenlerinden biri de enfeksiyondur. Diş çürüğü veya hasarı, sinirleri ve kan damarlarını içeren dişin merkezi olan pulpaya uzanırsa, ağızdaki bakteriler pulpaya girerek enfeksiyona yol açabilir. Genellikle bu, kök kanal tedavisi (RCT) ile düzeltilebilir, ancak enfeksiyon, antibiyotikler veya RCT tedavi edemeyecek kadar şiddetliyse, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için Acıbadem Diş Çekimi sürecine başvurulur. Acıbadem Diş Çekimi süreçlerinde enfeksiyon riski göz önünde bulundurulur, çünkü, bağışıklık sisteminiz risk altındaysa (örneğin, kemoterapi alıyorsanız veya organ nakli yaptırıyorsanız), herhangi bir dişte enfeksiyon riski bile dişi çekmek için yeterli bir sebep olabilir. Acıbadem Diş Çekiminin diğer nedenlerinden biri periodontal (diş eti) hastalığı, dişleri çevreleyen ve destekleyen doku ve kemiklerin enfeksiyonu olan periodontal hastalık dişlerin gevşemesine neden olabilir, Acıbadem Diş Çekimi bu süreçle birlikte gerekli olabilir.

 

Acıbadem Diş Çekimiyle İlgili Diğer Süreçler

 

Acıbadem Diş Çekimi işlemini, diş hekimleri ve ağız-çene cerrahları (ameliyat yapmak için özel eğitim almış diş hekimleri) gerçekleştirirler. Acıbadem Diş Çekimi öncesi diş hekiminiz, dişin çekileceği bölgeyi uyuşturmak için size lokal anestezik enjeksiyonu uygular. Bazı durumlarda diş hekiminiz güçlü bir genel anestezi kullanabilir. Bu, vücudunuzdaki ağrıyı önleyecek ve prosedür boyunca uyumanızı sağlayacaktır. Acıbadem Diş Çekimi işlemi söz konusu olduğunda genel anestezi kullanımı nadirdir. Acıbadem Diş Çekimi süreçlerinin bir parçası da gömülü diş sorunlarıdır. Gömülü diş sorununa istinaden, diş hekiminiz dişi kaplayan dişeti ve kemik dokusunu kesecek ve ardından forseps kullanarak dişi kavrayacak ve onu yerinde tutan çene kemiğinden ve bağlardan gevşetmek için hafifçe ileri geri sallayacaktır. Bazen çekmesi zor bir dişin parçalar halinde çıkarılması gerekebilmektedir. Acıbadem Diş Çekimi süreçleri bu gibi daha zorlu süreçleri içerebilir. Diş çekildikten sonra, genellikle oluşan yuvada bir kan pıhtısı oluşur. Diş hekimi, bu noktaya bir gazlı bez yerleştirecek ve kanamayı durdurmanıza yardımcı olmak için onu ısırmanızı isteyecektir. Bazen diş hekimi, Acıbadem Diş Çekimi bölgesinin üzerindeki diş eti kenarlarını kapatmak için birkaç dikiş (genellikle kendi kendine yok olan) yerleştirir.

 

Acıbadem Diş Çekimi Sonrası Süreçler

 

Acıbadem Diş Çekiminin ardından diş hekiminiz sizi iyileşmeniz için eve gönderecektir. İyileşme genellikle birkaç gün sürer. Aşağıdakiler rahatsızlığı en aza indirmeye, enfeksiyon riskini azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

 

Acıbadem Diş Çekimi sonrası, diş hekiminiz, ağrı kesicileri reçeteye göre almanızı isteyebilir.

Kanamayı azaltmak ve diş yuvasında pıhtı oluşmasını sağlamak için diş hekiminiz tarafından yerleştirilen gazlı bezi sıkıca ama nazikçe ısırmalısınız. Gazlı bezler, kanla ıslanmadan önce değiştirmelidir. Aksi takdirde, pedi ekstraksiyondan sonra üç ila dört saat yerinde bırakılmalıdır. Acıbadem Diş Çekiminden hemen sonra şişliği azaltmak için etkilenen bölgeye bir buz torbası uygulayın. Bir seferde 10 dakika buz uygulanması tavsiye edilmektedir. Acıbadem Diş Çekiminden sonra en az 24 saat dinlenilmeli, sonraki bir veya iki gün için aktivite sınırlandırılmalıdır. 24 saat sonra 1/2 çay kaşığı tuz ve 1bardal ılık sudan oluşan bir solüsyonla ağzını çalkalayın. Acıbadem Diş Çekiminden sonra, iyileşmeyi engelleyebilecek olan sigara tüketiminden uzak durun. Acıbadem Diş Çekiminden sonraki gün çorba, puding, yoğurt veya elma püresi gibi yumuşak yiyecekler yemelisiniz. Acıbadem Diş Çekimi bölgesi iyileştikçe diyetinize yavaş yavaş katı yiyecekler eklemelisiniz. Acıbadem Diş Çekimi sonrası süreçte, yatarken/uzanırken başınızı yastıklarla desteklemelisiniz. Düz yatmak kanama sürecini uzatabilir. Dişlerinizi fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edin ve dilinizi fırçalayın, ancak bunları yaparken çekim bölgesinden kaçındığınızdan emin olun. Bunu yapmanız Acıbadem Diş Çekiminden sonraki enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır.

 

Acıbadem Diş Çekimi Süreçleri

 

Acıbadem Diş Çekimi süreci genellikle çok güvenli olsa da, prosedür zararlı bakterilerin kan dolaşımına girmesine izin verme riskini içermektedir. Diş eti dokusu da elbette enfeksiyon riski altındadır. Sizi enfeksiyon geliştirme riskine sokan bir rahatsızlığınız varsa ya da diş hekiminiz o şekilde uygun gördüğü durumda Acıbadem Diş Çekiminden önce ve sonra antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Acıbadem Diş Çekiminden önce, diş hekiminize tüm tıbbi geçmişinizi, aldığınız ilaçları, takviyeleri ya da bu sorunlardan birine sahipseniz bunları diş hekiminize bildirmelisiniz: Hasarlı veya insan yapımı kalp kapakçıkları, doğuştan gelen kalp sorunları, bozulmuş bağışıklık sistemi, karaciğer hastalığı (siroz), kalça protezi gibi yapay eklem, bakteriyel endokardit öyküsü.

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “Acıbadem Diş Çekimi

Leave Comment