Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

Uygulama sırasında yapılan yanlışlık ya da eksik işlem neticesinde kanal tedavisi başarısızlıkla sonuçlanabilir. Tamamlanan kanal tedavisinin başarısız olduğuna dair pek çok belirti mevcuttur. İşlem kaynaklı başarısızlık olabileceği gibi bazı durumlarda morfolojik koşullar da başarısızlığa sebebiyet verebilir. Diş köklerinde yer alan enfeksiyonların giderilmesi, acının dindirilmesi, doğal diş döngüsünün korunması adına yapılan kanal tedavileri doğru uygulanmaz ise sorunlar ortaya çıkabilir. Başarısız kanal tedavisine yönelik olası belirtiler işlemden hemen sonra ortaya çıkmayabilir. Uygulamadan birkaç hafta sonra, birkaç ay sonra hatta yıllar sonra dahi belirtiler meydana gelebilir. Olası sorunlar neticesinde beliren sorunlar diş köklerinin beklenen şekilde iyileşmemesi şeklinde kendini ifade edebilir. Bu nedenledir ki semptom ya da semptomların sebebinin bilinmesi oldukça önemlidir.

Kanal Tedavisinde Hatalar ve Komplikasyonlar

Başarısız kanal tedavisi belirtileri ne zaman belirirse belirsin sonuç olarak kanal tedavisi öncesinde yaşadığınız şikayetler yeniden hayata geçecektir. Özetle başarısız kanal tedavisi nasıl anlaşılabilir sorusuna verilebilecek en kısa cevap kanal tedavisi öncesi yaşananların tekrarı durumu şeklinde ifade edilebilir. Aşağıda sıralanan herhangi bir semptomdan rahatsızlık duyuyorsanız kanal tedavisi uygulamasını yenilemeniz yani tekrarlamanız gerekebilir;

 • Kanal tedavisi uygulamasının yanlış yapılması durumunda bakterilerin dişlerin kök kanallarına yeniden girişini sağlayacaktır. Bu durumda da diş enfeksiyonu ve diş ağrısı ile neticelenebilir.
 • Kanal tedavisi esnasında diş boşlukları doldurulmaktadır. Doldurma düzgün yapılmazsa – açılırsa bu sorundan dolayı tekrar eski belirtiler çıkabilir.
 • Kanal doldurma işleminde açıklık bırakılırsa ya da kırılırsa kanal tedavisi kısmen de olsa tekrarlama işlemine ihtiyaç duyabilir.
 • Enfeksiyon kaynaklı şişlikler belirtebilir.
 • Apse odaklı enfeksiyonlar, diş akıntıları oluşabilir.
 • Aşırı diş hassasiyeti sorunlarından olan sıcak ya da soğuk besinleri tüketme sırasında yaşanan hisler yeniden ortaya çıkabilir.
 • Arka dişlerde beliren enfeksiyon koşulları neticesinde üst çene sinüsüne sıçrama meydana gelebilir. Neticesinde de burunda akıntı ya da tıkanıklık yaşanabilir, çene bölgesinde sancı şeklinde ağrılar meydana gelebilir ya da ağız kokusu belirebilir – artabilir.

Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri?

Bilindiği üzere kanal tedavileri sağlıksız dişlerden kaynaklanan acının engellenmesi ve dişin kurtarılmasına yönelik gerçekleştirilen bir işlemdir. Kanal tedavisiyle diş etinde yer alan sinirler ve özler giderilerek ağrının yok edilmesi sağlanır. Böylece hastada rahatlama meydana gelir. Bu durumda yapılan kanal tedavisi yanlış ya da eksik uygulamalardan dolayı başarısızlığa uğrayacak olursa aşağıda sıralanan belirtilerden biri, birkaçı ya da tamamı ortaya çıkabilir. Belirtiler kanal tedavisi bitiminden hemen sonra ortaya çıkmayabilir. Bazı durumlarda haftalar, aylar sürebilir. Hatta yıllar bile alabilir. Belirtilerden biri dahi belirecek olursa en kısa sürede diş hekiminize danışmalısınız. Başarısız kanal tedavisi belirtileri şu şekildedir;

 1. Eskiye dönüş yani kanal tedavisi öncesi yaşanan diş – diş eti ağrıları
 2. Kanal tedavisinin yapıldığı diş bölgesi başta olmak üzere yüzün bir kısmı hatta çoğunda meydana gelebilecek şişlikler
 3. Kanal tedavisi öncesi yaşanmadığı halde ortaya çıkan aşırı diş hassasiyeti problemleri
 4. Sıcak – soğuk gıdalarla beslenirken yaşanan hassasiyet ve acı problemleri
 5. Yapılan dolgunun kırılması, çıkması, hava alması gibi sorunlar

Did you like this? Share it!

0 comments on “Başarısız Kanal Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

Leave Comment