Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Sağlıksız beslenme, yanlış – eksik diş bakımı, genetik geçişli faktörler, sigara – alkol – ilaç tüketimi, koyu renkli gıda tüketimi, asitli besinler gibi nedenlerden dolayı dişler zamanla koyulaşır. Koyulaşma sonrası uygulanan birden fazla diş beyazlatma yöntemi ve tekniği vardır. Her yöntem ve tekniğin uygulanma işlemi farklılık göstermektedir. Ev tipi – ofis tipi beyazlatma işlemleri ortalama yarım saat sürerken, klinik ortamında gerçekleştirilen diş beyazlatma işlemleri ortalama 1 saat almaktadır. Lakin diş beyazlatma aşamasından önce diş temizliği de gerekebilir. Bu durumda diş temizlemesi yapılarak diş beyazlatma uygulaması en az bir gün sonrasına ertelenir. Bununla birlikte çoğu zaman diş beyazlatma işlemi için tek seans yeterli olmamaktadır. Diş rengindeki değişim oranı diş beyazlatma uygulamasının seans sayısını etkiler.

Diş Tonuna Göre Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Diş tonunda aşırı kararma gibi renk değişimleri yaşayan hasta sayısı oldukça fazladır. Minimal düzeyde diş beyazlatma yaşayan hastaların bir – iki seansta diş beyazlatma işlemi tamamlanabilir. Lakin diş tonu değişimi ileri seviyede olacaksa seans sayısı da ona göre artacaktır. Diş beyazlatma uygulamaları diş hekimince klinik – hastane ortamında yapıldığı gibi diş hekimince önerilen uygulamalar evde de gerçekleştirilebilir ya da devam ettirilebilir. Her diş beyazlatma işlemi seans başına ortamla yarım saati aşmamakla beraber bazı hastalarda bu süreç daha uzun olabilir. Ayrıca diş tonu açıldıkta işlem süresinde de kısalma yaşanabilir.

Lazerle Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Bilinen bir yanlışı tekrar doğrulayalım; lazer diş beyazlatmaz. Dişi beyazlatan dişe sürülen jellerdir. Lazer ise bu jelleri aktifleştirmek yani etkisini ortaya çıkartarak kapasitesini arttıran bir ekipmandır. Lazer cihazlar sayesinde diş beyazlatma işlemleri hem daha sağlıklı hem de daha kısa sürede etki göstermektedir. Hastanın da hekimin de konforunu yükseltmekte ve diş beyazlatma sürecini olumlu olarak daha başarılı kılmaktadır. Lazerle diş beyazlatma işlemleri de ortalama 1 saatte yapılmaktadır. Klinik ortamında yürütülen lazerli diş beyazlatma işlemlerinden sonra hekiminizin tavsiyesiyle ve onun söylediklerine uymak şartıyla ev tipi diş beyazlatma işlemlerine kendiniz devam edebilirsiniz. Dilerseniz hekiminizce ve klinik ortamda diş beyazlatmaya devam edebilirsiniz.

Diş Beyazlatma İşlem Sayısı ve Seansları

Diş tonunda değişim yaşayan hastalar için yapılan diş beyazlatma işlemi neticesinde hemen beyazlama olmaz. Özetle bir seans – bir uygulama dişlerin yeterince beyazlaştırılması için mümkün değildir. Sadece minimal seviyede diş tonu değişimi yaşayan hastalar için yeterli olabilir. Diğer hastalar ilk seansın ardından ve diş tonu rengine göre sonraki seansı beklemelidir. İlk seansın ardından hemen sonra ikinci seansın yapılması ağız ve diş sağlığı için sakıncalar yaratabilir. Diş tonunuzun rengine göre seans süreniz ve kaç seans işlem yaptıracağınıza dair detaylı verileri sadece hekiminizden öğrenebilirsiniz. Burada sadece genel ortalamalardan bahsedebiliriz. Diş beyazlatma işlemleri her 4 – 6 ayda bir yapılabileceği gibi her 1 – 2 yılda bir de yapılabilir. Dişlerin beyazlayabilmesi için genelde 2 – 3 seans yeterli olmaktadır.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Diş Beyazlatma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Leave Comment