Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme

Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme, diş hijyeninizde çok önemli bir rol oynar. Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme işlemini gerçekleştirmediğiniz takdirde, dişleriniz arasında ve dişeti çizginiz boyunca plak oluşabilir. Zamanla bu, diş çürüğü ve diş eti hastalığı riskinizi artırabilir.

 

Uzmanlara göre, diş ipi gibi diş arası temizleyiciler, diş fırçasının ulaşamadığı alanlardan plak ve birikintilerin giderilmesinde hayati bir rol oynamaktadır. Diş İpiyle Diş Taşı Temizlemenin en kritik yönü de bu noktada ortaya çıkmaktadır. Bu blog yazısını, diş ipi kullanmanın temel faydaları ve ne sıklıkla ve ne zaman diş ipi kullanmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinilmesini sağlamak için kaleme alıyoruz.

 

Diş İpiyle Diş Taşı Temizlemenin Faydaları

 

Diş İpiyle Diş Taşı Temizlemenin, dişlerinizin ve diş etlerinizin iyi görünmesine ve iyi hissetmesine yardımcı olmanın yanı sıra başka birçok faydası da vardır. Şimdi bu avantajlara daha ayrıntılı değinelim. Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme sayesinde, diş eti çevreniz plaktan kurtulur. Plak, dişlerinizin çevresinde ve arasında ve dişeti çizginiz boyunca biriken renksiz yapışkan bir filmdir. Görmesi zor olsa da plak, ağzınızda uzun süre kalmasının zararlı olabileceği oluşumlardır. Ağzınızdaki bakteriler nişastalı veya şekerli yiyecek ve içeceklerle karıştığında dişlerinizin üzerinde ve çevresinde plak oluşur. Bu bakteriler karbonhidratları parçalayan asitler salgılar. Dişlerinizi fırçalamazsanız, bakteriler, asitler ve karbonhidratlar dişlerinizin ve diş eti hattınızın üzerinde ve çevresinde bir plak tabakası oluşabilir. Plaktaki bakteriler, diş minesinize saldıran asitleri serbest bırakabilir. Bu asitler fırçalama ve Diş İpiyle Diş Taşı Temizlemesi yapılmazsa, zamanla çürüklere neden olabilir. Dahası, bir plak birikmesi sertleşebilir ve diş eti çizginiz boyunca biriken tartara dönüşebilir. Bu durum ortaya çıktığında, diş eti hastalığına yakalanma riskinizi artırmış olursunuz. Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme, dişlerinizin etrafındaki yiyecek parçacıklarının yanı sıra dişlerinizin arasında oluşan plakları gidermeye yardımcı olabilir.

 

Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme Çürük Riskini Azaltır

 

Diş çürüğü, dişlerinizin mine olarak bilinen sert yüzeyinde küçük bir delik/boşluğa neden olan bir oyuk oluşturabilir. Diş minenizde ne kadar çok plak varsa çürük oluşma riskiniz o kadar yüksektir. Günde en az bir kez Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme, dişlerine tutunan yiyecek parçacıklarından ve plak birikmesinden kurtulmanıza yardımcı olabilir ve diş çürümesi riskinizi azaltabilir.

 

Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme Dişeti Hastalığını Önlemeye Yardımcıdır

 

Diş eti iltihabı, diş eti hastalığının erken evresidir. Diş eti iltihabının ilk belirtilerinden biri diş etlerinizin etrafındaki iltihaplanmadır. Dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullandığınızda diş etleriniz de kanayabilir. Diş eti iltihabı tedavi edilmezse, periodontitis olarak bilinen daha ciddi bir enfeksiyona yol açabilir. Bu, diş etlerinizin çekilmesine, tedavi edilmezse, periodontitis vücudunuzda iltihaplı bir tepkiye dahi neden olabilir.

 

Dişlerinizi günde iki kez fırçalamak ve günde bir kez Diş İpiyle Diş Taşı Temizlemek, diş eti hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Diş hekiminiz tarafından 6 ayda bir yapılan profesyonel temizlik de diş etlerinizin sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

 

Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme Ağız Kokusunu Giderir

 

Ağız kokusu (ağız kokusu) yaygın bir sorundur. Ancak diş ipi, ağız kokusunu uzak tutmak için kullanabileceğiniz araçlardan biridir. Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme konusunu ağız kokusundan kurtulmak amaçlı düşünebilirsiniz. Yiyecekler dişlerinizin arasına sıkıştığında yavaş yavaş çürümeye başlar. Yiyecek parçacıklarını temizlemezseniz, bu, kötü bir ağız kokusuna neden olabilir. Ayrıca, dişlerinizin çevresinde veya arasında plak oluşursa, bu durum, diş minesini aşındırmaya başlarsa, ağız kokusuna neden olan çürüklere ve diş eti hastalıklarına neden olabilir.

 

Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme Kalp Sağlığınıza Faydalıdır

 

İyi diş hijyeni yalnızca dişlerinize ve diş etlerinize fayda sağlamaz. Kalp sağlığınıza dahi fayda sağlayabilir. 2019’daki yapılan geniş kapsamlı bir bilimsel araştırmaya göre, yüksek bir ağız hijyeni standardına sahip hastaların atriyal fibrilasyon ve kalp yetmezliği risklerinde azalmalar tespit edilmiştir. Bununla birlikte, uzmanlar, ağız sağlığı ile kalp sağlığı arasındaki çok ciddi bir ilişkisi olduğu görüşünde. Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme, ağız hijyeninizi ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmanın basit ve düşük maliyetli bir yoludur.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Diş İpiyle Diş Taşı Temizleme

Leave Comment