Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir ve hemen bir diş hekiminden diş taşı temizliği için randevu almak gerekir.

Diş taşı veya tartar; belirli bir süre boyunca dişlerinizde oluşan plak birikiminin bir sonucu olarak, diş eti çizgisinin hem üstünde hem de altında oluşan sert bir birikintidir. Ekstrem durumlarda ağız kokusuna, diş hassasiyetine, diş boşluklarına, çeşitli diş eti hastalıklarına ve kalıcı diş çürümelerine yol açan kabuğumsu bir tabakadır.

Tartar, kişinin ağzındaki bakteriler yiyecek parçacıkları ve tükürük ile karışarak dişler üzerinde sert, düzensiz bir kaplama halinde kireçleşerek oluşur. Tartar, doğası gereği pürüzlü ve gözeneklidir. Bu nedenle yiyecek veya içecekle kolayca lekelenir, genellikle sarı veya kahverengi renkte görünürler.

Dişlerimi Neden Temizletmem Gerekiyor

Hepimiz kendi başımıza elimizden gelenin en iyisini yapsak da profesyonel diş temizliği, ulaşamadığımız plakları, yumuşak sarımsı oluşumları ve diş taşlarını ortadan kaldırır. Bu yumuşak birikim, yediğimiz yiyeceklerle beslenerek ağzımızda yaşayan ve çoğalan milyarlarca farklı bakteri türünden oluşur. Diş taşı temizliği profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir.

Çoğu bakteri vücudumuzda çok fazla soruna neden olmadan yaşar. Ancak diş plağındaki bazı bakteriler sayı olarak büyüdüklerinde çürüklere veya diş eti hastalıklarına yol açabilir. Diş temizliği, ağzınızdaki plak ve diş taşı miktarını önemli ölçüde azaltarak çürük veya diş eti hastalığına yakalanma şansınızı azaltacaktır.

Diş taşı temizliği ile ilgili aklınıza takılan sorular olabilir. Bunun için diş taşı temizliği ekşi sözlük de bulunan başlıklardan inceleyebilirsiniz.

Diş Taşı Dişlerinizden Nasıl Çıkarılır

Dişinizde oluşan plak tabakası evde düzenli fırçalama ve diş ipi ile kolayca çıkarılabilir. Bununla birlikte, dişlerinizde oluşan diş taşı veya tartarı uzaklaştırmak işlemi ise profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Bazen dişlerden tartarı çıkarmak için çeşitli ev ilaçları önerilse de, genellikle çok fazla bilimsel temeli yoktur. Bu nedenle, dişlerde tartar birikimi fark edilirse, en iyisi bir diş hekiminden randevu almaktır. Diş taşı temizliği profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir.

Bir diş hekiminin kliniğinde, tartar genellikle manuel ölçekleme araçları veya ultrasonik bir cihaz kullanılarak çıkarılır. Çoğu diş hekimi, hem dişeti çizgisinin üstünde hem de altında tartarı dişlerden sıyırmak için elde tutulan bir metal ölçekleyici kullanır. Diş etlerinin ceplerinde yoğun bir birikim olması durumunda, enfeksiyon riskini azaltmak ve bakterileri yok etmek için lazer kullanılır.

Son olarak dişlerin kökleri, diş etinin yeniden yapışması için düzleştirilir. Kişinin halihazırda dişeti enfeksiyonundan muzdarip olması durumunda, diş taşı temizliği sonrası ardından enfeksiyon tedavisi uygulanır.

Diş Taşı Ne Sıklıkta Çıkarılmalıdır

Tartarın çıkarılma sıklığı genellikle dişlerde tartar birikmesiyle orantılıdır: eğer kişi yüksek bir birikim oranına sahipse, onu diğerlerinden daha sık çıkarması gerekebilir. Bununla birlikte, çoğu diş hekimi hastalarına en az 6 ayda bir kapsamlı bir kontrol ve temizlik seçmelerini tavsiye eder, böylece dişlerde herhangi bir plak veya tartar birikimi erken aşamalardan itibaren sınırlanabilir. Diş taşı temizliği profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir.

İlaç tedavisi veya yaşlılık nedeniyle ağız kuruluğu yaşayanlarda tartar oluşum oranı genellikle daha yüksektir. Düzenli bir diş hijyeni rutinini takip etmelerini engelleyen koşullara sahip olanlar arasında da önemli ölçüde yüksektir. Sigara içenler ve diyabet hastaları gibi diş eti hastalıklarına yakalanma eğilimi olan kişiler de diğerlerinden daha hızlı plak oluşumuna yatkındır. Diş taşı temizliği sonrası oluşan boşluk zamanla diş etlerinin ileri gitmesi ile kapanacaktır.

Ağız Hijyeni

Dişlerdeki tartar nadir görülen bir durum değildir, ancak tedavi edilmezse kişinin diş hijyenini ciddi şekilde tehlikeye atabilir. Tartar veya diş taşına göre, dişlerde oluşan plak tabakalarının kontrol edilmesi daha kolaydır. Bu yüzden sizin için, plak birikimini rutin fırçalama ve diş ipi ile kontrol etmek ve tartar oluşumunu tamamen önlemek daha iyidir.

Evde çıkarılması zor olsa da diş yüzeyinde plak birikmesini önleyerek tartar oluşumu kolaylıkla kontrol edilebilir. Günde iki kez fırçalama ve diş ipi kullanmanın yanı sıra, elektrikli diş fırçası kullanmak dişlerde tartar oluşumu riskini de azaltabilir. Diş taşı temizliği profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir.

Tartar Nasıl Kaldırılır

Plak dişlerinize yerleştiğinde, bakteriler artık yiyecek parçacıklarıyla ziyafet çekmeye başlar ve bu da dişlerinizi aşındıran bir asit oluşturur. Sonunda, yapışkan plak tartar veya diş taşı şeklinde sertleşmeye başlar, bu da plaktan çok daha zor çıkarılır ve dişlerinizi ve diş etlerinizi tahriş edebilir.

Tartar oluşturulduktan sonra sadece bir diş hekimi tarafından çıkarılabilir. Diş hekimleri, tartarı çıkarmak için ölçekleme adı verilen bir işlem gerçekleştirir. Ölçekleme, tartarı dişlerinizden sıyırmak için özel bir alet içerir.

Evde satın alınabilecek araçlar vardır, ancak kendi başınıza dişleri ölçeklendirmeye çalışmamanız önemlidir. Profesyonel eğitim olmadan dişlerinize ve diş eti dokunuza ciddi zararlar verebilirsiniz. Diş taşı temizliği profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir.

Tartar Nasıl Önlenir

Sadece eğitimli bir profesyonel gülümsemenizden tartarı güvenle çıkarabileceğinden, en iyi seçeneğiniz tartarın oluşmasını önlemektir. Bu, ağzınızdaki plak oluşumunu minimumda tutmakla başlar. Diş taşı temizliği profesyoneller tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir.

Günde içinde dişlerinizi iki dakika süre ile birkaç kez fırçalamanız gerekmektedir. Bu iki dakikalık zaman çerçevesi önemlidir. Diş macununun içindeki florürün dişlerinize nüfuz etmesi için zaman kazandırır. Böylece, diş macununun sunduğu tüm güçlendirici faydaları elde etmenizi sağlar.

  • Günlük diş ipi kullanın
  • Tatlıları kesin
  • Diş hekiminizi ziyaret edin

Diş Taşı Temizliği Maliyeti

Diş taşı temizliği fiyat 2021 yılı için belirlenmiş olup, tüm kliniklerde uygulanmaktadır. Ancak herkesin ağız sağlığı, diş yapısı ve sorunları birbirinden farklıdır. Dişlerimiz ile ilgili yapılacak olan tüm işlemler de bu nedenle farklı olacaktır.

Diş taşı temizliği fiyat aralıkları uygulanacak olan işleme, işlemin büyüklüğüne, doktorunuzun tecrübesine göre farklılık gösterecektir.

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “Diş Taşı Temizliği

Leave Comment