DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ HAKKINDA SIKÇA SORULANLAR:

Ağız ve diş sağlığınız sizin için önemlidir.

Ağız ve diş sağlığınızı tehdit eden problemlerin başlangıç aşamasında, tedavi genellikle oldukça kolaydır. Problemlerinizi ertelemeden diş hekimlerine danışmak bu hususta oldukça önemlidir.

Diş hekiminiz ihtiyacınıza uygun biçimde, diş taşı temizliğini tavsiye edebilir. Bu prosedür genellikle kök planlaması ile birlikte yapılır. Daha genel bir ifadeyle, bu prosedürler “derinlemesine temizlik” olarak bilinir. Diş ölçekleme ve kök planlaması, kronik periodontal hastalığı (diş eti hastalığı olarak da bilinir) tedavi etmeye yardımcı olur. Bu, tipik bir diş temizliğinden daha derinlere nüfuz eden bir çalışmadır.

Diş taşı temizliği, kök düzeltme veya dişlerinizi ölçeklendirme işlemi, genellikle birden fazla kez, diş hekiminizi ziyaret etmenizi gerektirebilir. Kronik periodontal hastalığınızın ciddiyetine ve diş etlerinizin gerilemesi gibi durumlarda ise lokal anestezi uygulanması söz konusu olabilir. Diş taşı temizliği, kök düzeltme veya dişlerinizi ölçeklendirme tedavisi sonrası, iyileşme genellikle sadece birkaç gün ya da bir miktar daha uzun sürer.

Peki, diş taşı temizliği, kök düzeltme veya dişlerinizi ölçeklendirme işlemi gibi ihtiyacımız olduğunu nasıl anlayacağız?

Ağzınızda kronik periodontal hastalık belirtileri varsa, diş hekiminiz, diş taşı temizliği ve kök planlaması önerisine hazırlıklı olun! Uygulanacak prosedürlerin hepsi, bu durumun zararlı etkilerini durdurmaya ve ağız sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.

Periodontoloji Ne Yapar?

Kronik periodontal hastalık, plakta bulunan bakterilerin, diş etlerinizin dişlerinizden çekilmesine neden olduğu noktada ortaya çıkar. Bu, dişleriniz ve diş etleriniz arasında büyük ceplerin oluşmasına neden olur. Diş fırçalarken nüfuz edemeyeceğimiz daha fazla bakteri bu ceplerde üremeye başlar. Bu nedenle, diş fırçalarının erişemeyeceği noktalara düzenli olarak ulaşıp, sorunu kaynağında tespit etmek çok önemlidir. Periodontoloji, yukarıda bahsettiğimiz bu ağız diş sağlığı sorununun giderilmesiyle ilgilenir.

REFERANSLAR:

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ HAKKINDA SIKÇA SORULANLAR:

Leave Comment