Diş Taşı Temizliği

Diş Taşı Temizliği

Diş taşı temizliği dişçinizde düzenli olarak yaptırabileceğiniz bir işlemidr. Tartar oluşumunu düzenli bakımla engelleyebilirsiniz ancak önüne geçemediğiniz durumlarda size yardımcı olacak bir işlem de vardır.

Tartar Nasıl Oluşur

Hayatta kalabilmek için yemek yemeli ve tüketmeliyiz. Bildiğimiz gibi bu besinler mideye girmeden önce ezme işlemi dişler tarafından yapılır. Bir süre sonra tükettiğimiz bu küçük yiyecek parçaları, hatta mikron, dişlerimize yapışır ve taşlaşmayı bitirir.

Ağız kokusu, dişlerde renk değişikliği ve diş çürümesi gibi birçok soruna neden olabilir. Diş yüzeyinde biriken plak, yavaş yavaş tartara dönüşür ve diş taşı temizliği gerekir.

Diş Taşı Temizliği Nedir

Diş taşı temizliği; tartar temizleme ve plak temizleme gibi çeşitli isimlerle gösterilir. Taşlı dişler; sarıdan koyu kahverengiye geniş bir renk yelpazesi olarak görünür.

Dişlerde renk değişikliğine ek olarak plak, ağız kokusuna ve diş çürümesine neden olur. Bu dişlerin temizlenmesi önemlidir. Tartar temizliği esas olarak bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Diş hekimi diş etlerini, dişlerin içindeki ve dışındaki kalıntıları, plak ve taşları tartar ve kirden temizleyerek temizler.

Diş Taşı Çıkarma

Diş taşı çıkarma, gerektiğinde yapılması gereken bir işlemdir. Diş hekimleri tartarın 6 ayda bir temizlenmesi gerektiğini önermektedir. Dişlere daha sık uygulamalar verilebilir.

Diş taşı temizliği sonrası bazı önlemler var. Bunlar önceliklerdir. Ve bu süreçte diş ipini kullanmaya mümkün olduğunca dikkat etmeli, gargara ve bakım ile desteklemelisin. Diş taşı temizliği, diş etlerine dikkat edilmesi gereken bir işlemdir.

Tartarı Çıkarmak Zararlı Mı

Tartarın temizlenmesi zararlı değildir. Daha önce de bahsedildiği gibi dişlerde oluşan bu taşlar, plak şeklinde taşlaşan bakteriler sonucunda bir süre sonra oluşur. Bunlar ve bu tür olaylar hiçbir şekilde yararlı değildir.

Diş taşları; ağız kokusu, dişlerde renk değişikliği, diş eti hastalıkları, diş çürümeleri vb. Birçok sorunu vardır ve ağız ve diş sağlığımıza yardımcı olur. Aşamalı diş kaybına yol açabilecek durumlara neden olmamak için tartarı temizlemek en iyisidir.

Ancak dişleri günde iki kez fırçalamazsanız diş plağı veya tartar denilen şeylerden oluşur.

Diş taşı temizliği, dikkate alınması gereken ilk şeylerden biridir ve tartarın varlığının farkında olun. Yani dişlerindeki diş oluşumunun farkında olmak ve önce dişlerinden plağı çıkarmaya çalışmak gerekir. Peki bu gibi durumlarda öncelikle tartarı nasıl anlayabilirsiniz?

Tartar Nasıl Anlaşılır

Dişlerin olduğunu göstermesi gereken “tartar” ve “plak” kelimeleri karıştırılmalıdır. Bunun nedeni, bu terimlerin farklı anlamlara sahip olmasıdır. Diş plağı, diş çürümesinin neden olduğu bir bakteridir. Tartar, tükürük, yaşlılık lekeleri, pulpa gibi birikintiler olarak tanımlanır. Diş taşı temizliği öncesi doktorunuz bu lekelerin ne olduğunu sizin için bulacaktır.

Öte yandan dişlerinde oluşan sarı lekelere tartar denir. Genellikle diş hekimi tarafından çıkarıldığı için oldukça sert bir yapıya sahiptir. Tartarı diş taşı temizliği ile tedavi etmezseniz ağız kokusuna ve dişlerinizde lekelere neden olabilir. Ancak bu çok basit bir süreçtir.

Tartar Nasıl Temizlenir

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dişleriniz arasında biriken plağı temizlemek için diş ipi kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, diş ipi kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı şeyler vardır. Neler olduğuna daha yakından bakalım.

  • Diş ipi kullanılırken önce orta parmağın etrafına diş ipi sarılmalı ve diş ipi yaklaşık 30 cm olmalıdır.
  • Başparmak ile parmaklar arasında sıkıca tutulan diş ipi, dişlerin arasından geçer.
  • Dişlerin arkasına yerleştirilen diş ipi, “C” harfiyle aynı şekilde tutulur.

Kliniklerde diş taşı temizliği yapılırken önce dişlerde oluşan tartar kazınır. Ultrason cihazından yardım alma süreci tamamlanmıştır.

Bu işlemden sonra dişler fırçalanır ve düzeltilir. Öte yandan cilalama işlemi devam ederken kalan plak oluşumu dişlerden uzaklaştırılır. Bu sayede dişlerin daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşması mümkündür. Operasyonu gerçekleştirdikten sonra oldukça estetik bir görünüme kavuşur. Ayrıca dişler plak oluşumundan korunur.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş taşı temizliği sonrası hastanın belirli noktalara dikkat etmesi gerekir. Bir uzmanın tavsiyelerine uymak, prosedürün başarılı olmasını sağlamak için önceliklerden biridir. Şimdi diş taşı çıkarıldıktan sonra hasta nelere dikkat etmelidir? Hadi daha yakından bakalım.

  • Tedaviden sonra özellikle ilk 24 saat boyunca sıcak ve soğuk içeceklerden ve yiyeceklerden kaçının.
  • Diş taşı temizliği sonrası diş eti sızıntısı gibi sorunların yanı sıra 2-3 güne varan yüksek sıcaklıklar ortaya çıkabilir.
  • Dişlerinizin şişmesini gidermek için bir buz torbası ile diş etlerinize uygulayabilirsiniz.
  • Bitmiş işlemde ağrı hissederseniz ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
  • Diş taşı temizlendikten sonra daha hızlı ve etkili bir iyileşme süreci için ılık suya az miktarda tuz ilave edilerek gargara yapılabilir. Doktorun önerdiği ilaçlar da kullanabilirsiniz.

Diş Temizliği Önemi

Tedavi edilmesi gereken en önemli konulardan biri de diş temizliğini sağlamaktır. Bu nedenle, dişlerinizi düzenli olarak fırçalamaya ve düzeltmeye çalıştığınız şekilde diş ipi kullanmaya devam etmeniz önemlidir. Diş taşı temizliği 2021 yılında iyi hekimler tarafından rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bu kontroller sırasında diş etleri gözlemlenir, iltihaplanma devam eder ve yıkama işlemi tekrarlanabilir.

  • Diş taşı genellikle çirkin bir görünüm oluşturan sorunlardan biridir. Dişler her gün fırçalanır, bu da tartar oluşumunu önlemek için yeterli değildir.
  • Bu gibi durumlarda diş taşı temizliği profesyonel bir diş hekimi kontrolünde yapılmalı ve ağız sağlığı ihmal edilmelidir. Diş taşı temizliği fiyat 2021 yılında da diğer yıllardan çok da farklı değildir.

Bu noktada önemli olan diş eti ve diş sağlığınızdır. Düzenli doktor kontrolleri pahalı ve korkutucu olabilir, ancak diş eti problemlerinin büyük sağlık problemlerine bilet çıkarabileceğini asla unutmamanız gerekir.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Diş Taşı Temizliği

Leave Comment