Estetik Diş

Estetik diş hekimliği, estetik, işlevsel ve biyolojik açıdan yalnızca en iyi sonucu yaratmak için sanatı ve bilimi birleştirerek tamamen doğal güzelliğe ulaşmakla ilgilenir.

Kendinizi utançtan veya özbilinç duygusundan dolayı konuşurken veya gülerken sık sık dişlerinizi gizlerken veya ağzınızı kapatırken bulursanız, o zaman estetik diş hekimliği tam size göre olabilir.

Bu tür bir tedaviyi uygulayan diş hekimleri ve ağız sağlığı terapistleri, hastanın diş problemini iyi bir şekilde inceler ve buradan hem ağız sağlığı hem de işlevi için en uygun çözümü sağlar.

Estetik ve kozmetik, güzel ve sağlıklı bir gülümseme vaat eden diş hekimliği uygulamalarını tanımlamak için kullanılan iki terimdir. Genellikle birbirinin yerine kullanılsa da, onları ayıran bazı büyük farklılıklar vardır.

Estetik ve Kozmetik Diş Hekimliği

Estetik diş hekimliği tamamen doğal güzellikle ilgilidir. Estetik diş hekimleri ve ağız sağlığı terapistleri, tek bir amacı göz önünde bulundurarak belirli tekniklerden yararlanır. Hastalara güzellik, işlevsellik ve sağlık açısından en iyi diş setini vermek temel amaçlarıdır. En yaygın estetik diş prosedürlerinden bazıları kronlar, estetik diş dolgusu ve diş tamiri / restorasyonunu içerir.

Kozmetik diş hekimliği ise dişlerin doğal güzelliğini vurgulamaktadır. Kozmetik diş hekimleri, hastaların beyaz, düz ve mükemmel dişlere ulaşmasına yardımcı olmak için daha gelişmiş ve invaziv yöntemler kullanır. En yaygın kozmetik diş prosedürlerinden bazıları implantlar, estetik diş kaplama ve köprülerdir.

Kozmetik veya estetik diş işlerini yaptırmak büyük ölçüde kişinin ihtiyaçlarına bağlıdır. İstedikleri görünümü koruduklarından emin olmak için, çoğu insan genellikle yaşamları boyunca her ikisini de kullanır.

Neden Estetik Diş Hekimliği

Bazı insanlar doğal olarak çarpıcı dişlerle kutsanmış olsa da, birçoğu tam da bunu ve daha fazlasını elde etmek için estetik diş tedavileri aramaktadır.

Ağız hastalıklarının genel refahımızı nasıl etkileyebileceğini bilen birçok insan, sindirim sorunları, solunum ve kalp damar hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek ağız sağlığı sorunlarını önlemek için estetik diş hekimliği arayışındadırlar. Bazıları sigara içmek ve çok tatlı yemek gibi kötü alışkanlıklarla savaşmak için bunu yaparken, bazıları ise sadece iyi görünmek istemektedir.

Estetik diş hekimliği kesinlikle hayat değiştirebilir. Kendinize bir şans verirseniz, gerçekten iyi bir aday olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Ağız sağlığı genellikle iyi olan ancak daha doğal bir gülüşe sahip olmak isteyenler estetik diş yaptırmak için iyi bir aday olabilir. Bununla birlikte, en uygun adaylardan bazıları şu özelliklere sahiptir:

  • Çatlaklar, çentikler, renk değişimleri ve boşluklu veya hafif çarpık dişler gibi küçük estetik kusurları olan herkes
  • Dişleri ve diş etleri nispeten sağlıklı olan sigara içmeyenler

Diş Beyazlatma

Diyetimiz ve yaşam tarzımız nedeniyle, çoğu insanın dişlerindeki o beyaz, parlak rengi kaybetmesi yaygındır. Uygun ağız hijyeni eksikliğini nedeniyle dişleriniz kolayca soluk sarı bir ton haline gelebilir. Diş beyazlatma, lekeleri ve renk değişimlerini tersine çevirmeye yardımcı olur ve gülüşünüze parlaklık kazandırır.

Prosedür: Diş hekimi veya ağız sağlığı terapisti, plağı çıkarmak için dişleri temizler ve parlatır. Oradan, beyazlatma solüsyonunu uygular ve bunu bir kürleme ışığı veya lazerle etkinleştirir. Hassasiyeti azaltmak için bazen özel bir florür jeli uygulanabilir.

Sonuç: Tek bir diş muayenesinde 10 tona kadar daha açık hale gelebilen ve yalnızca yaklaşık bir saat süren bir seansta bembeyaz bir diş setine kavuşabilirsiniz.

Diş Yapıştırma

Küçük diş onarımları için ideal olan diş yapıştırma, yontulmuş, şekli bozulmuş veya kırılmış bir dişin yeniden yeni gibi görünmesini sağlayan inanılmaz derecede basit bir tedavidir. Özel kompozit malzemeler kullanarak, estetik diş hekimi veya ağız sağlığı terapisti, doğal dişlerin görünümünü, hissini ve işlevini taklit edebilir.

Prosedür: Diş hekimi veya ağız sağlığı terapisti, kompozit materyalin doğal dişlerinize en uygun rengini seçer. Daha sonra dolguyu gereken yere yerleştirir ve ultraviyole ışıkla sertleştirir.

Sonuç: Büyüklüğüne ve dolgu yerine bağlı olarak 7-10 yıl dayanabilen tamir edilmiş dişiniz olur.

Diş Kuronları

Diş kronu, doğal görünümünü eski haline getirmek için mevcut bir dişin üzerine yerleştirilebilen bir başlıktır. Çatlamış, hasar görmüş veya rengi bozulmuş dişleri olanlar için harika bir seçenek olan diş kronları, genellikle gerçek minenin yarı saydam niteliklerini taklit eden bir porselen malzemeden kalıplanır.

Prosedür: Diş hekimi kron pervazına oturur ve dişin ölçüsünü alır. Bir kez yapıldığında, kalıcı kuronu etkilenen dişe uygular ve yerine yapıştırır, böylece daha sonra değiştirmeye gerek kalmaz.

Sonuç: Gülüşünüzle kusursuz uyum sağlayan ve 5-10 yıl dayanabilen güçlü bir dişiniz olur.

Estetik Diş Hekimliğinin Sağlığa Faydaları

Estetik diş hekimim sizi hemen daha iyi ağız hijyeni konusunda yola sokabilir. Dişlerinizi temizlemek, beyazlatmak veya tedavi ettirmek için yatırım yaptığınızda, sonuçları korumak için içgüdüsel olarak motive olursunuz. Bazı insanlar ağız hijyenini yeme ve içme alışkanlıklarını değiştirerek yapar, bazıları ise iyi bir günlük ağız sağlığı rutini geliştirerek sağlarlar.

Diğer bir fayda, iştahın artmasıdır. Dişleriniz en sağlıklı halindeyken yemek yemek daha rahat ve zevkli hale gelir. Böylece ısırmak ve çiğnemek sizin için daha az angarya olur. Dişleriniz ideal hizaya getirildiğinde, kendinizi hafif rahatsızlıktan düpedüz müdahaleye kadar değişebilen kronik baş ağrıları ve diş ağrılarından kurtarırsınız. Özellikle dişlerinize iyi bakmaya kararlı olduğunuzda, nihayetinde tüm ağzınızı etkileyebilecek ve genel sağlığınızı tehlikeye atabilecek diş problemlerinden kaçınırsınız.

Maliyet

Estetik diş fiyatları yapılan işleme, doktorunuzun tecrübesine ve işlemin yapıldığı kliniğe göre farklılıklar gösterebilmektedir. Estetik diş hekimliğinin oldukça geniş bir çalışma alanı vardır. Yapılacak olan her işlem bir başkasının ki ile aynı değildir. Tüm hastalar tek ve özeldir, bu nedenle fiyatlandırmalarda buna göre değişmektedir.

Estetik diş dolgusu fiyatları da aynı şekilde olup, kişinin durumuna, diş yapısına, yaşına göre farklı olacaktır.

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “Estetik Diş

Leave Comment