Gebelikte Diş Bakımı

Gebelikte diş bakımı gebe olmadan önceki dönemdeki gibi önemlidir. Bu dönemler oluşabilecek kusma belirtilerinde diş sağlığı etkilenebilmektedir.

Bu durumlarda elbette dişler düzenli olarak fırçalanmak zorundadır. Aynı zamanda diş kontrolleri de aksatılmamalıdır.

Gebelikte Diş Sağlığının Önemi

Gebelikte diş bakımı kişisel temizlik için de önem taşımaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken belirli noktalar bulunur ve bebek sağlığını da etkilemektedir. Örneğin tatlı yiyecekler yenildikten sonra dişlerin fırçalanması gerekir. Diş etlerinin gebelik sürecinde daha çok kanadığı hissedilse de diş fırçalama aksatılmamalıdır. Plak olmasını engellemek için diş iplerine de yemeklerden sonra önem verilmeli ve ağız bakım suyu kullanılmalıdır. Kusma durumundan sonra ağız su ile çalkalanır sonra da ağız bakım suyu kullanılır.

Bu durumda hem mide bulantısı engellenmiş olur hem de sonra yenilecek olan yemeklerde de mide bulantısına sebep olmaz. Bazı doktorlar ise tuzlu su ile gargara yapmayı önermektedir. Diş etlerinde fazla kanama olan kişiler için bu tuzlu su rahatlatıcı etki sunmaktadır. Doktorlar diş çekimlerinin doğumdan sonra yapılması gerektiğini düşünmektedirler. Diş çekimi dahi olsa bu gebelik sürecinde önerilmeyen durumlardandır. İlk dört ay içerisinde hamilelikte diş bakımı ile ilgili tedavi sürecinin önerilmediği bilinmektedir. Bu süreçte evde kendi kişisel temizliğinize önem vermek de diş eti sağlığınıza iyi gelecektir. Diş ağrısı durumlarında da ağrı kesiciler doktor kontrolünde alınmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Gebelikte Beslenme

Gebelikte diş bakımı seçilen yemeklere göre doğacak bebeğin de diş sağlığını etkilemektedir. Bu durumda anne hem yediklerine dikkat ederken hem de diş sağlığını aksatmamalıdır. Normal bir süreçte anne karnındaki bebeğin diş gelişimi ikinci ay itibariyle başlar. Bu dönemden sonra fosfor bakımından zengin ve vitamin açısından da tatmin edici yiyecekler tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda bu dönemde anne adaylarının asitli içecekler tüketmemesi önerilir. Sadece asitli içeceklerle sınırlı kalmayıp paketli gıdaların tüketimine de dikkat edilmelidir. Bu sebeple anne adayları meyve ve sebzeye ağırlık verir ve bakliyatın da faydalarından yararlanır.

Hem bebeğin kemiklerinin oluşması açısından hem de kişinin kendi sağlığına dikkat etmesi açısından bin miligram ve üstü kalsiyum tüketilir. Kalsiyum içeren ürünlere ulaşmak elbette kolaydır. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi, yumurta tüketimi bol miktarda kalsiyum edinmeye yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu dönemde esmer şeker ve beyaz şeker kullanımı da en aza indirgenmelidir. Hamilelikte diş bakımı nasıl olmalı diye internet araması yapıldığında konunun yemeklere değinmesi kaçınılmazdır.

Gebelikte Diş Tedavisi Nasıl Olur

Gebelikte diş bakımı çok önemli bir süreçtir. Bu süreç doktorlar açısından da üç dönemde incelenebilmektedir. İlk incelenecek olan bebeğin üç aylık sürecidir. Bebek bu dönem oldukça narindir ve en çok dikkat edilmesi gereken zaman dilimidir. Bu dönemde acil olmayan diş çekimleri bir süre daha doktor gözetiminde beklemelidir. Lakin eğer kanal tedavisi uygulanacaksa, yirmilik diş çekimi gerçekleşecekse bu durumlarda doktor ilaçlar vasıtasıyla işlemlerini gerçekleştirir. Korkulması gereken bir durum yoktur lakin geç kalınmaması önem arz etmektedir.

İkinci dönem içerisinde artık gebelikte ağız ve diş bakımı süreci başlamaktadır. Aslında diş tedavisi için ve çekimi için en ideal dönem bu ikinci döneme tekabül etmektedir. Üçüncü dönem içerisinde doğumun konuşulmaya başladığı görülmektedir. İlk dönem içerisindeki gibi tedavi sürecine girilmemesi konuşulmaktadır. Bu hem bebeğin doğumu ani olabileceği için tedavi sürecini etkileyebilir hem de annenin sağlığına etki edebilmektedir. Aynı zamanda ikinci dönem içerisinde yapılan tedavilerde lokal anestezi kullanılabilmektedir. Bu anestezi sayesinde hamile olup olmamak etki etmeksizin işlemler ağrısız bir şekilde yapılmaktadır. Gebelikte diş bakımı neden önemli diye düşünüldüğünde bu süreçlere göre tedavinin yapılıp yapılmayacağının belirlenmesi rol üstlenir.

Sezaryen Doğum Hakkında Bilgi

Gebelikte diş bakımı önemli olduğu kadar sezaryen doğum hakkında bilgi almak da önemlidir. Sezaryen doğum aslında kişinin ameliyat yoluyla bebeğini dünyaya getirmesine denmektedir. Sezaryen doğum için bazı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Örneğin normal doğum süreci en sağlıklı doğum olarak literatürde yer almaktadır. Hastalık durumlarında, kişinin normal doğum acısına dayanamaması gibi durumlarda bu yöntem tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda bebeğin ters gelmesi durumunda da sezaryen doğuma ihtiyaç duyulur.

Suni sancıya yanıt verilmemesi durumu annenin daha fazla acı çekmeden anestezi ile bebeğine kavuşmasına olanak sağlar. Bazı durumlarda sezaryen doğum ile dünyaya gelen bebeklerde geç gelişim süreci rastlanabilmektedir. Bu sebeple bağışıklık güçlendirilmeye dikkat edilmeli ve anne sütüne de önem verilmelidir. Gebelik öncesi diş bakımı da hem bebeğin diş gelişimini hem bağışıklığınını önemli ölçüde etkilemektedir.

Sezaryen Doğum Ne Zaman Düşünülür

Gebelikte diş bakımı sezaryen doğum kadar önemlidir. Bu doğumun ne zaman düşünüleceği de aslında önem teşkil etmektedir. Bazen doğumdan hemen önce bazen de doğumdan önce planlı bir şekilde ameliyathane hazırlanır ve anestezi altında bebek dünyaya gelir. Anne adayları normal doğum olarak gittikleri hastaneden acıya dayanamadıkları için o an sezaryen doğuma geçiş yapabilmektedirler. Bunun sebebi ise normal doğumun çok sancılı ve bir o kadar can acıtan bir doğum yöntemi olmasıdır.

Kısa süre içerisinde bebeğini kucağına alan anne de birkaç hafta içerisinde iyileşir ve ayağa kalkabilmektedir. Vajinal durumu uygun olmayan anne adayları da anında sezaryen doğuma alınabilmektedir. Dış gebelik bakım planı ise düşük ihtimalinin ortaya çıktığı durumlardır. Annenin vücudunda olan bilinen veya bilinmeyen hastalıklar da bu dış gebeliğe ve düşüğe etki edebilmektedir. Genetik hastalıklar, sonradan çevresel faktörlerle edinilen hastalıklar da bu dış gebelik sürecini etkilemektedir.  Kişilerin anne veya baba olmasına bakılmaksızın ikisinden de kan testleri alınır. Duruma göre de bu testler sayesinde ilaç kullanılmaya başlanır.

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “Gebelikte Diş Bakımı

Leave Comment