Gebelikte Diş Çekimi

Gebelikte diş çekimi eğer çok ağrı yaratıyorsa doktor kontrolünde işlem yapılmaktadır. Bu işlem için doktor kontrolünün olması oldukça önemlidir.

Hamileliğin ilk zamanlarında diş çekimi asla önerilmemektedir. Bu bebeğin sağlığına da etki edebilmektedir.

Hamilelikte Görülen Rahatsızlıklar

Gebelikte diş çekimi kadar rahatsız edici başka durumlar da bulunmaktadır. Reflü bunlardan bir tanesidir ve midenin asidiyle alakalıdır. Hamilelik sürecinde reflü sorunlarının arttığı görülür. Rahim mideye baskı yapması ve hamilelikten dolayı sindirimin yavaş olması sebebi ile bu rahatsızlık gün yüzüne çıkmaktadır. Reflüden kurtulmak için az yemek yenilmesi ve sık sık su içilmesi hamilelik boyunca önerilir. Aşırı yemek yenilmesi reflü sorunlarını ve hamileliğin kötü geçmesini sağlayabilmektedir. Asitli içecekler yerine bitki çaylarının tüketilmesi gerekir ve yağlı yemeklerden uzak durulur.

Sindirim sisteminde ise rahim büyüdükçe bağırsaklarla baskı yapar ve kabızlık problemi oluşur. Dışkı sırasında da kan gelmesi bu olaylardan bir tanesidir. Kabızlık probleminden kurtulmak için bol lifli gıdalar tüketilmeli ve doktor kontrolleri aksatılmamalıdır. Gebelikte en sık problemlerden olan idrar kaçırma problemine değinmek gereklidir. Gebeliğin ilk aşamasında rahim genişlediği için vajina genişlemesi de yaşanır. Bu durumda doktorlar tarafından vajinal kaslar güçlendirilir. Yine bu durumdan kurtulmak için çok fazla idrar getirici sıvılar tüketilmemelidir. İdrar kaçırma olayı benzeri idrarla ilgili sıkıntılar da yaşanabilmektedir. İdrarın kötü kokulu olması veyahut koyu renkli akıntıların gelmesi de danışılması gereken özel konulardır. Aynı zamanda hamilelikte diş çekimi kadınlar kulübü içerisinde de bu sorunlar ortak bir dilde buluşmuştur.

Gebelikte Değişimler

Gebelikte diş çekimi ilk aylarda önerilmeyen bir işlemdir. Gebeliğin ilk aylarında ve sonraki süreçte vücutta da belirli değişiklikler görülmektedir. Gebelikte 3. ve 4. hafta bulantılarının anlaşılmaya başladığı dönemdir. Gebeliğin 2. ayında göğüslerin büyümesi ve dolgunlaşması söz konusudur. Hamileliğin üçüncü ayında ise yağ oranı vücutta yükseleceği için cilt güzelleşmeye başlayacaktır. Aynı zamanda göbeğiniz de dışarıdan belli olmaya başlayacaktır. Bu dönem hamilelik içerisindeki düşük ihtimalinin en yoğun olduğu dönemdir. Mide bulantılarıyla beraber gelen ara ara kanamalarınız sizi tedirgin ederse doktora başvurmanız gerekmektedir.

Dördüncü ay itibariyle tekmelemeler hissedilmeye başlar ve mide bulantıları da en aza iner. Meme uçları koyulaşır ve cildin belirli yerlerinde de bu koyulaşmalar görülmeye başlar. Beşinci ay içerisinde karın etrafında ağrılar hissedilmeye başlar ve sızlama olarak devam eder. Büyüyen karın aynı zamanda omuriliği de etkilemeye başlar. Aynı zamanda vücutta çatlakların görülmeye başlaması da doğaldır. Altıncı ve yedinci aylar içerisinde düşük demir oranına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yorgunluk hissi en çok bu aylarda ortaya çıkacaktır. Sekizinci ve dokuzuncu aylarda ise göğüsten süt gelmesi görülür. Ağrılar şiddetlenir ve sık sık idrara çıkılmaya başlanır. Bu dönemde diş ağrıları da görülebilmektedir. Hamilelikte diş çekimi morfin kullanılarak acısız şekilde çekilmeye odaklanılır.

Tek Yumurta ve Çift Yumurta İkizleri

Gebelikte diş çekimi ağrılara dayanılmazsa mecburen yapılması gereken bir işlemdir. Aynı zamanda gebelik içerisinde tek ve çift yumurta ikizleri hakkında da bilgi verilmelidir. Tek yumurta ikizlerinde görsel olarak inanılmaz bir görüntü benzerliği bulunmaktadır. Bu görüntü benzerliği çift yumurta ikizlerinde pek görülmemektedir. Lakin tek yumurta izlerinin görüntüleri aynı olsa da parmak izleri birbirinden farklıdır. Bunun sebebi ise genetik olarak aynı olsalar da anne karnında farklı yerlere dokundukları için parmak izleri farklıdır. Bir başka şaşırtıcı konu ise bir ikiz sağlak ise diğeri solaktır.

Çift yumurta ikizleri ise zaten tamamen birbirinden farklıdır. Tek yumurta ikizleri arasında anlaşılmayan bir bağ bulunmaktadır. Bu bağ birbirlerinin canı acıdığında hissetmek gibi güçlü bir bağdır. Tek yumurta ikizleri arasında olan bu güçlü bağ çift yumurta ikizlerinde görülmemektedir. Halk arasında ikiz konuşması olarak bilinen aralarında çözülemeyen bir dil kullanabilmektedirler. Diş yapısında da ikizler arasında belirgin farklılıklar görülmektedir. Tek yumurta ikizlerinde birbirine benzer diş problemleri zaman içerisinde görülebilmektedir. İkizlere hamile olan annelerin arama motoruna en çok hamilelikte diş çekimi bebeğe zarar verir mi sorusu yer almaktadır. İlk aylarda kesinlikle önerilmeyen diş çekimleri doktor kontrolüyle bazı durumlarda alınabilmektedir.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması

Gebelikte diş çekimi öncesinde diş eti kanamaları da görülebilmektedir. Hamilelikte vücut hassaslaşabildiği gibi diş etleri de aynı oranda hassaslaşabilmektedir. Burada en ufak bir sert fırçalama bile dişleri kanatabilmektedir. Lakin bu kanamaların çok fazla hamileliğe etki ettiği söylenmemektedir. Diş eti hastalığı bazı durumlarda erken doğuma, düşüğe ve gebelik zehirlenmesine sebebiyet verebilmektedir.

Ağız bakımına doktor kontrolüyle ilerlemek ve hamilelik sonrasında da bu bakımı ihmal etmemek önem teşkil etmektedir. Yumuşak fırçalar kullanmak, aşırı basınçla fırçalamamak, florürlü macunları tercih etmek bu bakımlardan önde gelenlerdir. Eğer bu dikkat etmeye rağmen diş etlerinizde durmak bilmeyen bir kanama varsa doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Gebelikte diş çekimi tehlikeli mi diye sorulması ise bebeğin düşmesine sebep olabileceği korkusundandır.

Diş Çekiminde Lokal Anestezi ve Gebeliğe Etkileri

Gebelikte diş çekimi anne adaylarının oldukça merak ettiği konulardandır. Bu süreçte hem kadın doğum doktorlarından hem de diş doktorlarından tavsiyeler alınması gerekmektedir. Lokal anestezi ile diş çekimi ise doktorlar tarafından önerilmektedir. Annenin sağlığına ve bebeğin sağlığına karşı herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Lokal anestezi olmak isteyen anne adaylarının düşük gibi bir durumdan korkmalarına gerek olmamaktadır. Lakin yine de doktorların tavsiye ettiği eğer çok ağrıları bulunmuyorsa diş çektirme işlemini bekletmekten yanadır. Hamilelikte diş çekilir mi sorusunu bu şekilde yanıtlamış bulunuyoruz. Önemli olan diş sağlığına evde de önem vermek ve düzenli kontrole gitmektir.

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “Gebelikte Diş Çekimi

Leave Comment