Gebelikte Diş Eti Tedavisi

Gebelikte diş eti tedavisi korkulan bir süreç olmakla beraber aslında günümüzde dert edilmemesi gereken sorunlardandır. Hamilelik diş etlerini zayıflatabilmektedir.

Bu zayıflatma sonucunda da ağrılar ve diş kayıpları da yaşanabilmektedir. Uygun görülen doktor ile tedavi olmak sağlık açısından gereklidir.

Hamilelikte Diş Tedavisi Sağlıklı Mı

Gebelikte diş tedavisi genel olarak sağlıklıdır. Hatta erkenden tedavi edilmeyen dişler veyahut çekilmeyen dişler daha tehlikelidir. Anne ve bebeğin sağlığını tehdit eden bu durumlardan kaçınmak gerekmektedir. Aynı zamanda lokal anestezi sayesinde kısa sürece ve ağrısız şekilde hemen sağlıksız dişten kurtarılır Hamileliğin ilk zamanları kötüye giden diş sağlığı anne adaylarını kötü hissettirebilmektedir Vücudun yaşadığı değişimlerin üstüne diş ağrısı gibi bir sorunla uğraşmak bu konuda anneleri sıkıntıya sokabilir. Aynı zamanda burada doktor seçimi de çok önemlidir.

Yanlış diş çekimi yapan doktorlardan kaçınmak ve diş tedavisini düzgün şekilde devam eden doktorlarla anlaşmak gereklidir. Bilindiği üzere diş üzerine insanlar sağlıklarına kavuşmak için oldukça fazla para harcayabilmektedir. Bu sebeple hem para tuzağından kaçılmalı hem de işini iyi yapan doktorlar araştırılmalıdır. Bu sebeple hamilelik döneminde diş ağrıları başlandığında internet üzerinden doktorlar hakkındaki yorumlara bakılır. Doğru doktor seçiminde de randevu alınarak sağlıklı bir iletişim kurulur. Hamilelikte diş eti kanaması tedavisi ve çeşitleriyle ilgili doktordan destek alınır ve randevu günü oluşturulur.

Hamilelik Gingivitisi

Gebelikte diş tedavisi yapılmadan önce diş etlerinde gözle görülür şişmeler meydana gelebilir. Östrojen hormonları hamilelikle birlikte yükselmeye başlar ve bu yükselişle beraber vücutta şişkinlikler oluşur. Bu şişkinliklerden birisi de diş eti şişmesidir. Gebelikte diş eti şişmesi tedavisi olsa da hamileliğin belirli dönemlerinde oldukça fazla şekilde kendini belli etmektedir. Sekizinci ay özellikle doktora gitmenizi gerektirecek kadar diş eti şişmesi yaşayabilirsiniz. Eğer doktora gidilmiyorsa ve bu diş eti şişmesinin önüne geçilmiyorsa gingiviti tümörü ile uğraşmak kaçınılmaz son olacaktır. Gebelikte diş eti tedavisi bu sebeple önem taşıyabilmektedir.

Bu tümör ile daha fazla uğraşmak istemeyen anne adayları diş etleri şişmeye başladığında bunun için doktora gitmelilerdir. Doktorun ağzını temizlemesi yardımı ile anne rahatlar ve diş eti sorunun da kolayca kurtulmuş olur. Aynı zamanda doktora gidilse dahi evde gerçekleşmesi gereken diş sağlığına önem verilmelidir. Bu bakım sayesinde ilerde gerçekleşebilecek olan diş rahatsızlıklarından da kurtulmak mümkün olur. Ağızda bulunan çürük dişlerin bebek sağlığına etkisi elbette bulunmaktadır. Yemek yediğiniz zaman çürük dişten yayılan mikrop ve bakteriler dolaylı yoldan sindirim sisteminize gider. Siz yemek yediğiniz zaman bebeğiniz de beslendiği için gıdalarda bakteri olması bebek sağlığını etkiler. Hamilelikte diş eti çekilmesi tedavisi bu sebeple önemlidir ve üstüne düşülmelidir.

Hamilelikte Ruh Sağlığı

Gebelikte diş tedavisi kadar önemli olan ruh sağlığı için de destek almak gerekebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken annelik depresyonunun askıya alınacak bir durum olmamasıdır. Majör depresyon türlerinden olan gebelik ve doğum sonrasında oluşan psikolojik haller ciddiyet taşımaktadır. Bu belirli davranışlar ile keşfedilebilmektedir. Örneğin çok uyuma veyahut hiç uyumama, iştah halinin kapanması ya da iştahın açılması bu davranışlardandır. Psikolojik olarak annenin bebeği ile arasına girebilir ve kötü bir bağ oluşmasına sebep olabilir. Anne bebeğini kucağına almak istemeyebilir, emzirmekten uzak olabilir ve kendisini sevmeyebilir.

Anne adaylarında görülen bu değişim altı ay içerisinde şekillenmektedir ve psikolojik tedavi olmazda iki seneye kadar uzayabilmektedir. Bu depresyon annenin çocukluk travmalarına dayanabilmektedir. Aynı zamanda aldatılma korkusu, bebeğinden daha değersiz hissetme korkusu da bu depresyon içerisinde görülmektedir. Bebek doğduktan sonra bu gibi durumlarla karşılaşılmışsa acilen bu konuda uzman olan bir psikiyatr ile randevu ayarlanmalıdır. Bu durumda ilaçlar yardımıyla veyahut terapi yardımı ile durum kontrol altına alınmaktadır. Aynı zamanda bu psikolojik sorunlarla uğraşan anne adaylarının bir de diş sağlığının bozulması istenmeyen bir durumdur. Hamilelikte diş eti iltihabı tedavisi bu sebeple geç kalınmadan yapılması gerekir.

Hamilelikte Kanal Tedavisi

Gebelikte diş tedavisi kaçıncı ayında olursa olsun işleme alınmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ve anestezinin de gerekli bölgeyi acısız uyuşturmasından da bu tedavinin kısa sürede halledilmesi mümkündür. Burada bilinmesi gereken bir tek husus vardır ki o da hamile olan kişi için röntgen çekilememektedir. Her türlü diş tedavisi yapılabilirken röntgen gerektiren durumlarda tedavi süreci tamamen doğum sonrasına bırakılmaktadır.

Hamilelikte diş eti ağrısı tedavisi eğer röntgen gerektiriyorsa maalesef doktor çekim yapmayabilir. Bu sebeple ağrıyan diş için sadece ağrı kesici kullanmak gerekir ve doğumdan sonra randevu alınmalıdır. Bu tedavinin hem daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacak hem de kişinin diş ağrısından en erken şekilde kurtulmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda herhangi bir anestezi şeklinin de bebeğe bir zararı bulunmamaktadır ve harici kimyasal kullanılmamaktadır.

Dişi Kırılan Bir Hamile Ne Yapmalı

Gebelikte diş tedavisi sürecinde diş kırığı acil bir durum olabilmektedir. Bu durumlarda Gebelik süreci riskli olmayan veyahut düşük tehlikesi olmayan hamilelerin panik yapmaması gerekmektedir. Lakin eğer gebeliği tehlikeliyse en erken şekilde doktora gidilmek zorundadır. Diş kırığı literatürde akut durumu olarak yer almaktadır.

Hamilelik sürecinin on ikinci ve yirmi altıncı haftaları diş tedavisi için güvenli dönem olarak not alınmaktadır. Bu dönem içerisinde de doktorunuzu düzgün seçebilmek ve ağrılarınızdan sizi kurtarması oldukça önemlidir. Doktor seçiminde de hem evinize yakın olan hem de maddi olarak sizi sarsmayacak olan doktoru bulmak önemlidir. Hamilelikte diş eti büyümesi tedavisi bu şekilde uygun olarak çözülmeli ve kişiye de sıkıntı yaratmamalıdır. Ama en önemlisi hamilelik sürecinde de diş sağlığına oldukça önem vermektir.

 

 

 

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “Gebelikte Diş Eti Tedavisi

Leave Comment