Gülüş Tasarımı Nedir

Gülüş tasarımı nedir sorusuna kısaca, arzu edilen güzel bir gülümsemeyi planlamak ve bunu görselleştirebilmek için diş hekiminin geçmiş olduğu süreçtir, diyebiliriz.

İki sıra göz kamaştırıcı beyaz dişlerle dolu bir gülümsemeyi görmek kadar hiçbir şey gözünüze çarpmaz. Yapılan bazı çalışmalarda gülümsemenin insanların ruh halini doğrudan olumlu etkilediği ve beyindeki iyi duyguları harekete geçiren nörotransmiterleri harekete geçirdiğini göstermiştir.

Hayallerinizdeki o gülüşü elde etmek istiyorsanız, bunun için yapmanız gereken tek şey gülüş tasarımına girmenizdir. Gülüş tasarımı, arzu edilen gülümsemeyi planlamak ve görselleştirmek için diş hekiminin geçtiği süreçtir.

Ülkemizde en iyi gülüş tasarımı klinikleri, en tecrübeli, en yetenekli doktorları İstanbul’da bulunmaktadır. Gülüşünüzden memnun değilseniz ve bunu değiştirmek istiyorsanız gülüş tasarımı İstanbul ilinde bulunan klinikler sizin için en doğru adres olacaktır.

Gülüş Tasarımı Planı

Sağlıklı bir ağız için gerekli tüm ağız koruyucularını kullansanız da, bazen bu yeterli olmayabilir. Kişi gülümsemesinden memnun olmadığında, daha az gülümser, bu da özgüvenini ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Gülüş tasarımınızı özelleştirmek ve planlamak için sizinle birlikte çalışacak ve size genel bir çözüm yerine bireysel özelliklerinize ve sadece size özel tasarımı yapacak bir kliniğe gitmenizi tavsiye edebiliriz. Doktorunuz sizin şikayetlerinizi, isteklerinizi, yaşınız, cinsiyetiniz ve yüz hatlarınızı belirler. Ayrıca çiğneme sisteminizin işlevini ve görünüşünü iyileştirmek için yapabileceklerini de belirler. Gülüş tasarımı için yapılan kapsamlı bir planlama ile dişlerin görünürlüğü, hizası, boyutu ve rengine vurgu yapılır. Sadece birkaç saat veya birkaç ay içinde yepyeni bir gülümsemeye sahip olabilirsiniz.

Gülüş tasarımı öncesi yapacağınız araştırmalarda, gülüş tasarımı ekşi sözlükte bulunan konu başlıklarını da incelemeniz karar vermeniz açısından etkili olabilir.

Sağlıklı Bir Gülüş Nasıl Oluşturulur

 • İdeal görünürlük: Görünürlük de ideal olarak, gülümserken üstteki dört dişin görünür olması gerekir.
 • Diş şekilleri: Dişlerin büyüklük ve sı ana kılavuzlara uymalı ve dişlerin orta çizgisi yüzün orta çizgisi ile aynı hizada olmalıdır.
 • Diş eti görünürlüğü: Gülümserken diş etleri 2 mm’den daha fazla görünmemeli ve diş eti çizgisi yüzün orta çizgisi ile simetrik olmalıdır.
 • Diş rengi: Dişler beyaz renkte olmalı ve gölgede bir miktar gradyan olmalıdır.
 • Gülüş tasarım teknikleri: Doktorunuz tarafından bir plan oluşturulduktan sonra, sürecin bir sonraki kısmına hemen devam etmeden önce ideal gülüşünüzü modellemek için sanal olarak fotoğraf üzerinde düzenleme yazılımını içerir.

Doktorunuz tarafından çekilen gülüş tasarımı öncesi sonrası fotoğraflarınızda aradaki farkı çok net olarak görecek, gülüş tasarımı sonucunuzdan memnun kalacaksınız.

Gülüş tasarımı arzu edilen gülümsemeyi planlamak ve görselleştirmek için diş hekiminin geçtiği süreçtir.

Gülüş Tasarımı Teknikleri

Bir uygulama gülümsemesini düzeltmek veya geliştirmek için diş hekimleri tarafından kullanılan daha yaygın tekniklerden bazıları da şunlardır:

 • Beyazlatma: Küçük lekelenmeleri ve renk değişimleri için doğrudan dişlere uygulanan basit bir beyazlatma işlemidir. Gülüş tasarımı arzu edilen gülümsemeyi planlamak ve görselleştirmek için diş hekiminin geçtiği süreçtir.
 • Yapıştırma: Öncelikle yontulmuş, kırılmış veya çürük dişler için kullanılan akrilik malzemenin diğer dişlerinin doğal görünümüne uyacak şekilde şekillendirilip renklendirilerek dişe yapıştırılmasıdır.
 • Emaye şekillendirme: Dişin dış tabakası olan minenin çok az çıkarılmasıyla dişin şekli geliştirilir.
 • Kronlar ve Köprüler: Bunlar, mevcut dişlere veya implantlara yapıştırılan sabit protez cihazlardır.
 • Diş implantları: Eksik dişlerin yerine konması için alternatif bir çözüm olarak çeneye titanyum direkler cerrahi olarak implante edilir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Belirlenir

Kişinin yüz şekli, yüzündeki organların oranları, dudak yapısı, diş uzunluğu, diş eti yapısı, ten rengi ve beklentileri dikkate alınarak gülüşünü kusursuz hale getirmek için yapılan estetik diş hekimliği işlemlerine gülüş tasarımı denilmektedir.

Gülüş tasarlanırken bekledikleri gibi doğal bir gülüşe sahip olmak için hastaların fiziksel özellikleri dikkate alınır. Gülümsemesiyle rahat edemeyen hastalara özel gülüş tasarımları yapılır. Gülümserken tedirgin oldukları için mutluluklarını gizlemeye çalışanların rahat gülüşleri sağlanmaktadır.

Gülüş tasarımı kapsamında gerekirse hastaların ihtiyaçları doğrultusunda birden fazla işlem yapmak ve mükemmel sonuçlar almak hedeflenmelidir.

Gülüş Tasarımı Prosedürleri Nelerdir

Hastaların estetik gereksinimleri gülüş tasarımı sırasında birleştirilecek prosedürleri belirler. Gülüş tasarımı sırasında hastaların gülüşlerini gizlemelerine ya da gülümsemeleri ile rahat hissetmemelerine neden olan estetik sorunlar ele alınır.

Gülüş tasarımı sırasında uygulanabilecek işlemler, çürük diş ve periodontal hastalıkların tedavisi, estetik dişeti müdahaleleri, diş beyazlatma, diş implantları, protezler, kaplamalar ve ortodontik tedaviler olarak örneklenebilir.

Gülüş Tasarımı Teknolojisi

Tedavide kullanılan teknolojiler şunlardır:

 • Kanal tedavisi: Kötü şekilde çürük veya enfekte olmuş bir dişi onarmak için kullanılır.
 • Lazer gingivektomi: Lazer dalga boyları, kozmetik periodontal endikasyonlar için diş etini dikkatlice kesmek için kullanılır.
 • Lazer sakız depigmentasyonu: İnsanlar genellikle melaninin neden olduğu diş eti kanaması veya koyu lekelerle karşılaşır. Bu teknoloji koyu lekeleri çıkarır veya aydınlatır, size sağlıklı ve pembe diş etleri bırakır.
 • 3M temel kuronlar: Bu tamamen seramik metal içermeyen Zirkonya kronlar ve köprüler doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilir.

Gülüş tasarımı arzu edilen gülümsemeyi planlamak ve görselleştirmek için diş hekiminin geçtiği süreçtir.

Kimler Tedaviye Uygundur

Çarpık veya çıkıntılı dişler, kırılmış veya yontulmuş diş, diş eti kanaması, diş etinde koyu lekeler, lekeli veya renksiz dişler gibi farklı ağız sorunları olan kişiler genellikle bir gülüş tasarımı tedavisine tabi tutulur. Gülüşünü geliştirmek isteyenler, daha dolgun ve kalın dudak tedavisini de tercih edebilir. Gülüş tasarımı sadece yüksek kaliteli restorasyona yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dudaklarınıza daha dolgun ve daha kalın bir görünüm kazandırır.

Gülüş tasarımı fiyatları 2021 yılı için genel işlemler bazında belirlenmiş olup, yapılacak işleme/ işlemlere, doktorunuzun tecrübesine ve prosedürün uygulanacağı kliniğe göre farklılıklar gösterecektir. Herkesin durumu farklıdır ve hiç kimse kimseye benzemez, bu nedenle gülüş tasarımı fiyat kişiye göre değişecektir.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Gülüş Tasarımı Nedir

Leave Comment