Hamilelikte Diş Tedavisi Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelik sürecine giren kadınların diş tedavisi yaptıramayacakları yönünde bir yanılgı vardır. Tamamen yanlış bir bilinen bilgiyi ifade etmektedir. Diş hekimlerinin ortak görüşü acil ya da önemli olmayan diş tedavilerinin mümkünse gebelik sonrasına ertelenmesi yönündedir. Ancak önemli ya da acil tedavi gerektiren tüm diş sorunları hamilelik döneminde de gerçekleştirilebilmektedir. Özetle gebelik sürecindeki bayanlar diş tedavilerinin türü ne olursa olsun tedavilerini yaptırabilirler. Gebelerin diş tedavileri sırasında lokal anesteziler devreye girmektedir. Bu tür uyuşturucu – narkotik ilaçların metabolik sisteme ve anne karnındaki bebeğe geçme olasılığı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle zaten çok düşük olan risk sıfır sayılarak işlem yapılmaktadır. Zaten gebelerde yapılacak diş tedavileri ortak görüş adına sadece acil ve önemli durumlarda yapılmaktadır. Acil – önemli olmayan tüm tedaviler gebeliğin sonlandığı dönemlere ertelenmektedir.

Hamilelikte Kanal Tedavisi Bebeğe Zarar Verir mi?

Doğal diş döngüsünün korunması, dişin fonksiyonelliğini kaybetmemesi için yapılan kanal tedavilerinden önce hastalara röntgen çekilmektedir. Kanal tedavisi acil değilse gebeliğin sonlandığı sürece ertelenmektedir. Lakin hastaya ağrı yaşatıyor ve yaşamını etkiliyorsa gebelerin de kanal tedavisi yaptırmasında bir sakınca yoktur. Gebelik sürecinde uygulanan kanal tedavilerinden önce röntgenleme yapılmamaktadır. Böylece anne – bebek sağlığı koruma altına alınmaktadır. Gelişen Tıp hekimliği teknolojisi sayesinde kullanılan kök ucu bulucu ekipmanlarla röntgen işlemi yapılmadan da kanal tedavisi yapılabilmektedir. Kanal tedavisi esnasında enjekte edilen lokal anesteziler de anne ve bebek sistemine geçme olasılığı yok denecek kadar az olduğu için sıfır risk olarak ortak noktada buluşulmuştur. Özetle hamilelik sürecinde kanal tedavisinin yapılmasında bir sakınca yoktur ve bebeğe zarar verecek bir durum da yoktur. Önerilen ise acil durumlar hariç hamile bayanların kanal tedavisi aşamalarını doğum sonrasına ertelemeleridir.

Hamilelikte Dolgu Yaptırmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Tıpkı kanal tedavisi ya da diğer diş tedavilerinde olduğu gibi hamilelik sürecinde dolgu yapılmasında bir sakınca yoktur. Genel görüş yine acil olmayan tedavilerin gebelik sonuna ertelenmesi yönündedir. Kanal tedavisi, implant, diş çekimi, dolgu dahil tüm diş problemlerinin gebelik sürecinde yapılabilmesi için ilk üç aylık dönemin tercih edilmemesi, mümkünse ikinci üç aylık dönemde yapılması daha yerinde bir seçimdir. Lakin hastanın genel durumunu kötü yönde etkiliyorsa ilk üç aylık dönemde de dolgu yapılabilmektedir. İlk üç aylık gebelik sürecinde olan hastalar için Kadın Doğum Uzmanından görüş alınmaktadır. Dolgu uygulaması öncesinde gerçekleştirilen lokal anesteziler bebeğe zarar vermemektedir.

Hamilelikte İmplant Yapılması Bebeğe Zarar Verir mi?

Diş tedavisi ne olursa olsun hamileliğin ilk üç aylık ve son üç aylık süreçte yapılmaması önerilmektedir. Lakin acil koşullar altında tedavilerin yapılmasında bir sakınca yoktur. İlk ve son üç aylık süreçte yapılan her türlü diş tedavisinden önce Kadın Doğum Uzmanından görüş ve onay alınmaktadır. Buna karşın implant uygulamaları diğer diş tedavilerine nazaran daha kapsamlıdır. Özellikle cerrahi bir diş tedavisi olduğu için hamilelik sürecinde yapılmaması oldukça önemlidir. Buna karşın acil durumlarda yapılacaksa da gebeliği takip eden doktordan bilgi, görüş ve onay alınarak tedavi gerçekleştirilir. Acil – önemli olmayan durumlarda hamilelik süreci sonrasına ertelenmesi diş hekimlerince önerilen bir tedavi türüdür. Gebelik döneminde implant tedavisinin diğer diş tedavilerine nazaran daha fazla olası riski mevcut olabilir. Bunun en belirgin nedeni ise implant tedavisinin cerrahi diş tedavisi olmasından kaynaklanmasıdır. Cerrahi işlemler sırasında kullanılan anestezi etkili ilaçlar, öncesi ve sonrasında reçete edilecek her türlü ilaçların kullanımı, antibiyotik kullanımı vb dışında gelişebilecek acil durumlarda kullanılması gereken bazı ilaç türleri bebeğe zarar verebilecek koşulları meydana getirebilir. Hamilelik sürecinde implant işleminin acil olduğunu düşünüyorsanız öncelikle kadın doğum uzmanınıza ardından da diş hekiminize danışmalısınız.

Notlar, Kaynaklar:

  1. Gebelik sürecinde lokal anestezi kullanımına dair araştırmalar mevcuttur. Bu araştırmalara göre lokal anestezi kullanımında bir risk bulunmadığı ortaya çıkartılmıştır. Araştırma gebelik süreçlerini ayrı ayrı incelemiştir. Araştırma istatistiklerini incelemek için aşağıdaki kaynak linkine ulaşabilirsiniz.
  2. Diş tedavisi türü – kapsamı ne olursa olsun; acil ve önemli durumlarda hamilelik sürecinin tüm dönemlerinde tedaviler yapılabilmektedir. Lakin acil – önemli değil ise hamileliğin sonunda yapılması önerilen bir gerçektir. Buna karşın özellikle gebeliğin ilk üç ayı ve son üç ayında yapılacak tüm diş tedavilerinden önce kadın doğum uzmanından onay alınmaktadır.

Araştırma Kaynak Linki: https://www.mchoralhealth.org/PDFs/OralHealthPregnancyConsensus.pdf

Did you like this? Share it!

0 comments on “Hamilelikte Diş Tedavisi Bebeğe Zarar Verir mi?

Leave Comment