Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelikte diş tedavisi yaptıracağınız işleme göre riskleri bulunan bir tedavi türüdür. Hamilelikte zaman ve nasıl bir hamilelik geçirdiğiniz diş tedavinizi değiştirecek unsurlardır.

Hamilelikte Diş Tedavisi Yapılır Mı

Hamilelikte diş tedavisi verilemeyeceğine dair yaygın olarak bilinen ve haksız inanç hamile anneleri tehdit etmektedir. Hormon ve alışkanlıklarda meydana gelen değişiklikler ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyebilir. Koruyucu diş hekimliği özellikle hamilelik sürecinin rahatlığı için önemlidir. Zamanında uygulanmayan tedaviler anne ve bebek sağlığı için büyük tehdit oluşturmaktadır

Ağız veya diş sağlığı sorunları olan hamile kadınlar kendilerini yalnız hissedebilirler. Hamilelik sırasında ağız ve diş sağlığının bozulması öngörülebilir bir durumdur. Üstelik genel olarak bilindiği gibi tüm bebekler diş kaybına neden olmamaktadır.

Hamilelikte Diş Kaybı

Hamilelik sırasında diş kaybı, kötü tedavi edilen ileri sağlık sorunlarının bir sonucudur. Her gebelikte diş ve diş eti problemlerinin yaşanması gerekmez. Büyük ölçüde deneyimlenebilir. Ancak bazı annelerin bu sorunları vardır, bazılarında yoktur.

Sanılanın aksine hamilelikte diş tedavisi anne ve bebeklere zarar vermez. Tercih edilen tedavi anne ve bebeğin sağlığının korunmasına yöneliktir. Genelde zorunlu olmayan tedavi hamilelik sonrasına kadar ertelenir. Ancak hamilelik sırasında düzenli diş hekimi ziyaretleri ve gerekirse tedavi gebelik sürecini kolaylaştıracaktır. Olası sorunları önlemek hamile kadınların moralini ve motivasyonunu artırır. Özgüvenleri artan hamile kadınlar hamileliğin tadını çıkarabilir.

Hamilelikte Diş Problemleri Artıyor mu

Hamilelik sırasında hamile annenin vücudu birçok değişikliğe uğrar. Hormon seviyelerindeki değişiklikler vücudun bakterilere tepki verme şeklini etkiler ve bazen onu bakterilere karşı savunmasız hale getirebilir. Diş tedavisi fiyatları bu durumda gerekli olur.

Ancak bu, mutlaka problemler, hastalıklar veya diş kaybı olduğu anlamına gelmez. Bazı refleksler, özellikle hormonlar ve kusma ağız mukozasını değiştirir. Hormonal değişikliklere bağlı olarak ödem ve diş eti kanaması görülebilir.

Hamilelikten önce uygun şekilde tedavi edilmeyen hastalıklara neden olabilir. Dış etkenler nedeniyle ağız ve diş sağlığını daha kolay etkileyebilir. Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında alınan önlemler tüm bu süreci engelleyebilir. Hamilelikte diş tedavisi mümkün olduğu unutulmamalıdır. Gerektiği gibi ve ihmal edilmeden yapılmalıdır.

Diş Problemleri Gebelikte Nasıl Önlenir

Hamile kalmadan önce bir diş hekimine görünmelisiniz. Ağız sağlığı ile ilgili sorunlar tespit edildikten sonra, hamilelikte diş tedavisi sadece sorunlara neden olabilecek durumların acil olarak tedavi edilmesi gerekir.

Tükürük salgısı, hormonlar nedeniyle hamilelik sırasında değişebilir. Tükürük temizleme fonksiyonunuz bozulabileceği için diş macununuzu ve gargaranızı artırabilirsiniz. Diş tedavisi öncesi:

  • Diyetteki fosfor ve kalsiyum kaynağı günde ortalama 1200-1500 mg artırılmalıdır. Kalsiyum almanız gerekiyor.
  • Yeterli miktarda A, C ve D vitamini almanız gerekir.
  • Şeker ihtiyacı olabildiğince meyvelerden karşılanmalıdır.
  • Gerekirse kadın doğum uzmanı bilgisi dahilinde tedavi yapılmalıdır.

Hamilelikte Diş Problemleri Neden Artar

Hamilelikte hormonların yükselmesi ve vücuttaki diğer değişiklikler vücudun annenin savunma sistemini etkileyebilir. Gün içerisinde dişleri ve ağzı temizleyen tükürüğün miktarı ve içeriği değişkenlik gösterir.

Bu durumda tükürük ağzı eskisi gibi temizleyemeyebilir. Yeterince tükürüğünüz yoksa hamile kadının beslenmesini değiştirmek görevidir. Mikroorganizmalar sindirim yoluyla vücuda yayılabilir. Ağız bakterilere maruz kaldığından hamilelikte diş tedavisi olarak ağız hijyenine daha fazla dikkat edilmelidir. Sık sık durulanmalıdır. Diş ipinin kullanılması diş etlerinin bu şişkinlik sürecinde de rahatlatıcı bir uygulamadır.

Gebelikte Diş Aşınması

Gebelikte sık tekrarlanan süreçler ve refleksler, ağız mukozasının asitliğini değiştirir. Kusma, bulantı bu durumlardan bazılarıdır. Mide asidinin etkisiyle ağızdaki asit dengesi kaybolur.

Diş yüzeyinin ivmesi artar. Aşınma nedeniyle ortam hassasiyet ve çürük oluşumuna hazırlanır. Hamilelik sırasında artan bulantı ve kusma ağızdaki asiditeyi bozar ve fırçalama alışkanlıklarını bozar.

Hamile anneler, dişleri çıktıkça kusma refleksinin arttığından şikayet ederek alışkanlıklarından uzaklaşmaktadır. Kusma refleksine neden olur, ancak günde en az iki kere diş fırçalamak hamilelikte diş tedavisi gereklerindendir. Olası tükürük eksikliğinin olduğu bu dönemde diş macunu ağız hijyeninin bir numaralı destekçisi olacaktır.

Hamilelikte Beslenme

Bizim kültürümüzde müstakbel annedir. Bu durum annenin beslenmesinde büyük fark yaratır. Artan gıda tüketimi, hijyen ihtiyacının artmasına neden olur. Reflü ve mide bulantısı gibi tatminsizlikler gıda tüketimiyle artabilir. Diş tedavisi sonrası da aldığınız besinlere dikkat etmeniz gerekir.

Düzenli fırçalama ve gargara olmadan diş ve diş eti sorunları katlanarak artar. Aynı zamanda artan karbonhidrat ve şeker tüketimi diş çürümesinin bir nedenidir. Çünkü anne ve bebeğin sağlığı için gerektiği kadar yemelidir.

Hamilelikte diş tedavisi gerektirecek bir problem olmasa da gerektikçe doktora uğramanız önemlidir. Düzenli diş hekimi ziyaretleri, olası sorunları ortaya çıkmadan önleyebilir. Hamilelikte kadınların rahatlığını ve güvenini arttırır.

Ayrıca diş eti probleminin diyabette etkili olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir. Düzenli diş hekimi ziyaretleri, annenin hamilelik sırasında en büyük düşmanı olan gestasyonel diyabet riskini de azaltır.

Gebelikte Diş Tedavisi Zararlı Mıdır

Annenin geri dönüş gelişimine acil ihtiyaç duyulmayan işlemler doğum sonrasına ertelenecektir. Gülüş estetiği ve ağartma ile ilgili işlemler doğumdan sonra yapılır. Diğer tüm adımlar, hastanın diş tedavisi durumuna ve doktorun isteğine bağlı olarak gerçekleştirilebilir.

Sorunlu bir gebeliğin aciliyetini içeren işlemler, tam teşekküllü bir hastanede bir kadın doğum uzmanı ve jinekolog bilgisi dahilinde yapılmalıdır. Diş tedavisi ücretleri fazla olsa da dişleriniz bu dönemde zorlanacak ve tedaviye ihtiyaç duyacaktır.

Hamilelik süreci yaklaşık 9 ay sürer. Bu süre esas alınarak üç aya bölünecek. Annenin vücudunun gebeliğe uyum sağlamaya başladığı süreçtir. Bazı hamile kadınlar için bu süreç zor olabilir. Acil durum sonrası tedavi, özellikle X ışınları. Hamile anneler bu durumda yemek tüketmeye dikkat etmelidir.

Bu dönemde hamile bir annenin hamilelik süreci diğer aylara göre daha kolaydır. Bebek büyümeye devam ederken hamile annenin gebeliğine uyum sağlandı. Uyum şikayetleri azalmaya başlar. Diş tedavisi terimlerigibi kavramlar eğer bir diş probleminiz yoksa düşünmemeniz gereken konulardandır.

Gebeliğin son üç aylık dönemi olan üçüncü üç aylık dönem, bebeğin gelişimini tamamlamaya başladığı dönemdir. Annenin vücudu bu sözde doğum için hazırlanmaya başladı. Bu nedenle ilk yarıyılda görüldüğü gibi artan şikayetler görülebilir. Acil olmadıkça bu tedaviler uygulanmaz.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Hamilelikte Diş Tedavisi

Leave Comment