Hamileyken Diş Çekilir mi?

“Hamileyken Diş Çekilir mi?”, anne adayları tarafından son dönemde sıkça sorulan sorulardan. Diş hekimine gitmek genellikle pek eğlenceli bir aktivite sayılmasa da, hamileyken bu durum biraz daha zorlayıcı olabilir. Diş hekiminizin ünitesinde uzun süre sabit oturmak, hassas bir dönemden geçtiğiniz için sırtınızı ağrıtabilir. Hamilelik döneminde, diş etleriniz ekstra hassas olabilir. Bilhassa gebelik döneminin bir getirisi olarak, her türlü diş macunu veya benzeri ürün mide bulantınızı artırabilir.

 

Hamileyken Ağız ve Diş Sağlığınızı İhmal Etmemelisiniz!

 

Ancak tüm bunlara rağmen, hamileyken diş hekiminizden kaçınmak doğru mudur?

Bugün bu sorunun cevabını arayacağız. Öncelikle, şunu ifade etmek isteriz ki, hamile olmak

6 aylık rutin temizliğinizi atlamak için asla bir bahane değildir, olmamalıdır. Ağız ve diş sağlığınızı korumak önemlidir çünkü bunu yapmamak, ileride daha büyük sorunlara yol açabilir. Örneğin, hamilelik sırasında dişlerinizi temizletmek güvenli bir yöntem olsa da, dişinizi çektirmek gibi diğer yaygın prosedürler hakkında neler söylenebilir? Bu noktada, çekimin kendisi değil; anestezi, röntgen ışınları ve ağrı kesiciler gibi etkenlerin işin içine girdiği bir durumdan bahsediyoruz. Kısaca, şunu ifade etmek gerekir: Birkaç noktanın hassasiyetle dikkate alınmasıyla birlikte, hamilelik sırasında diş çekimi yapılabilir!

 

Hamileyken Diş Çekilmesi Güvenli Midir?

 

Koşuyolu Park Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak, yanıtımız: “Evet”!

 

Hamilelikte Düzenli Ağız ve Diş Bakımı Neden Önemlidir?

 

Düzenli Ağız ve Diş Bakımı herkes için önemlidir, ancak hamilelik sırasında çürükler ve diş eti iltihabı gibi riskler daha yüksektir. Değişen hormonlarınız sizi diş etlerinizde şişme ve iltihaplanmaya yatkın hale getirir ve şiddetli sabah bulantıları ağzınızda zararlı bakterilerin dolaşımını hızlandırabilir. Bu süreçte, hamilelerde, mide bulantısı gibi rahatsız edici durumlar artabileceği gibi, bazen diş ipi kullanmak, hatta diş fırçalamak dahi mide bulantısını tetikleyebilmektedir. Bunlar, üstesinden kolayca gelebileceğiniz basit sorunlardır.

 

Hamilelik Sürecinde Diş Hekiminizi Ziyaret Etmelisiniz!

 

Hamilelik 9 ay sürdüğünden ve doğumdan hemen sonra yeni doğmuş bir bebekle diş hekiminize gelemeyecek kadar meşgul olacağınız için, hamilelik sürecinizde mutlaka diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz!

 

Hamilelik sırasında diş hekimi koltuğuna oturmanız için bebeğinizin sağlığı da önemli bir etkendir. Ulusal Anne ve Çocuk Ağız Sağlığı Kaynak Merkezi, anne adaylarında bulunan ve çürüğe neden olan bakterilerin bebeğinize sirayet edebileceğini ortaya koymuştur. Doğacak bebeğinizin sağlığı için, ağız ve diş sağlığınıza dair rutin kontrollerinizi asla atlamayın! Basit bir çürük tedavisi, basit bir çekim ya da bir diş temizliği söz konusu olduğunda hiç düşünmeden diş hekiminize başvurun. Bu noktada, daha kapsamlı diş operasyonlarının doğum sonrasına ertelenmesinin daha doğru olduğunu da ifade etmek lazım. Pek çok diş hekimi, kendi alanlarında uzman olsalar bile, hamilelik ve diş hastalıkları ilişkisi konusunda çok fazla deneyime sahip olmadıklarından, sizi ve bebeğinizi riske atmak istemezler.  Bununla birlikte, diş hekiminizin yapacağı ağız ve diş sağlığı kontrolü sonrasında, diş sağlığınız için aciliyet gerektiren bir durum bulunmuyorsa, acil olmayan elektif diş hekimliği uygulamalarının, bebeğin doğumu sonrasına ertelenmesi genellikle daha doğru kabul edilmektedir. Sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını tehdit eden bir “hasta” bir dişin çekimini ertelememeniz ise asla doğru değildir. Bazen hamilelik sırasında tıbbi prosedürlerin uygulanmasının küçük riskleri bulunsa da, faydaları bu risklerden çok daha ağır basabilmektedir. Çürük bir dişle, hem kendi sağlığınızı, hem de bebeğinizin sağlığını riske atmanız çok daha büyük bir risk taşımaktadır.

 

Nihayetinde, kötü bir ağız sağlığının, vücudunuzun diğer bölümlerini de etkileyebileceğini, ağzınızda oluşan ve tedavi edilmemiş bir enfeksiyonun sizi ve bebeğinizi hasta edebileceğini unutmamalısınız!

 

Aşağıdaki durumlar ortaya çıktığında, hamilelik sürecini yaşıyor olsanız bile diş çekiminizi düşünmeden yaptırmalısınız:

  • Günlük hayatınızı etkileyen şiddetli ağrı
  • Enfeksiyon riski
  • Dişlerde veya diş etlerinde kalıcı hasar riski

 

Hamileyken Diş Çekimi için “En İyi 3 Aylık Dönem”

 

Popüler tavsiye, ikinci trimester*in (*Trimester: İnsandaki 9 aylık gebelik süresinin her 3 aylık dönemlerine verilen isim.) acil olmayan ağız ve diş sağlığı uygulamaları için en iyi zaman olduğudur. Güvenlik söz konusu olduğunda ilk üç aylık dönem her zaman biraz daha belirsizlik içerebilmektedir (Bu dönemde çok fazla fetal gelişim olur. İlk trimesterde fetus alkol, ilaç ve kızamıkçık gibi bazı enfeksiyonlara daha duyarlıdır.) ve üçüncü üç aylık dönemde uzun süre sırtüstü yatmak giderek daha rahatsızlık verici hâle gelir. Ancak ağız ve diş sağlığınızla ilgili sizi ve bebeğinizi ilgilendiren acil bir ağız ve diş sağlığı sorununuz varsa, hangi üç aylık dönemde olduğunuzun bir önemi yoktur, bu sorun derhal çözüme kavuşturulmalıdır.

 

Hamileyken Diş Çekimi için Röntgen İşlemi

 

Genellikle, diş çekimi yapılmadan önce, diş hekiminiz tarafından röntgen çekiminiz yapılır. Ağız ve diş röntgenleri işlemlerinin genellikle hamilelik sonrasına ertelenmesi (diş hekiminizin sağlığınıza yönelik gösterdiği hassasiyet nedeniyle), bu durum, röntgen işleminin güvensiz olduğu anlamına gelmez. Öncelikle, tek bir röntgenin, hamilelik sırasında size veya bebeğinize zarar verecek kadar radyasyon içermediğini ifade etmeliyiz. Rutin diş muayeneleri ve temizlik sırasında röntgen çekilmesi gerekli olmadığından, diş hekimleri hamileyseniz genellikle bu işlemleri yapmaz. Ancak, röntgen çekimine gerçekten ihtiyaç duyulduğu bir noktada, sağlığınız için en güvenli tercihi diş hekiminizden yapacağından şüphe duymamalısınız.

Hamileyken Diş Çekimi Sırasında Anestezi Güvenli midir?

 

Evet!  Hamilelik sürecinde, her türlü anestezinin güvenli olmadığını söylemekle birlikte, şırınga yoluyla vücudunuzun bir bölümüne enjekte edilen lokal anestezinin, hamilelik dönemindeki bir diş prosedürü sırasında kullanımı son derece güvenlidir.

Bunun yanında, kesin bir şekilde ifade etmek gerekir ki, hamile olsanız da olmasanız da her türlü tıbbi prosedürle ilişkili riskler bulunmaktadır. Ancak, hamileyken diş çekiminde maruz kaldığınız risk, bebeğinizin ve kendi sağlığınızı riske atmanızdan daha çok çok daha düşük bir risktir.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Hamileyken Diş Çekilir mi?

Leave Comment