İmplant Faydaları

İmplant faydaları teknolojinin son zamanlarda gelişimi ile diş hekimliğinde kullandığı tedavi yöntemleri değişmiştir. Gelişen teknoloji diş hekimliği ile köprü ve protezi alternatif olarak implant diş tedavisi de gelişti. İmplant tedavisi kişiler için oldukça etkin bir diş tedavi yöntemidir.

İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplant tedavisinin diğer tedavilere göre avantajı komşu dişlere zarar vermemesidir. Yani komşu dişlerin kesilmesi gerekmemektedir. İmplant diş kök görevi görür ve doğal diş gibi rahatlıkla yemek yenir, konuşabilir ve gelebilirsiniz.

İmplant ne demek implant kimler için uygulanır gibi soruları son zamanlarda bu tedavinin yaygınlaşması ile kişiler çok sık merak etmektedir.

İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve yüz gelişimi tamamlanan tüm bireylere uygulanabilir. Tedavinin öncesinde çene yapısının implanta uygun olup olmadığı çekilen röntgen ile tespit edilecektir. Şeker hastaları, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kemik erimesi olanların tedavi öncesi uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

 

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant faydaları kişilerin komşu dişlerine zarar vermeden, rahatça yemek yemesini konuşmasını sağlayan çok etkin bir tedavi yöntemidir.

İmplant tedavisi hastaya hafif bir sedasyon verilerek yapılır. İşlemden önce detaylı bir muayene ve röntgen gereklidir. Çene kemiklerinin ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. İmplantların yerleştirilmesi için iki seçenek bulunmaktadır. Tek aşamalı işlemde implant yerleştirildikten sonra geçici başlık takılır. İki aşamalı işlemde ise dental implant takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kapatılmaktadır. Ve iyileşmeye bırakılacaktır. Protez başlığı takılması daha sonraki aşamadır. Her iki durumda da geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çene için üç ay üst çene için altı ay iyileşme süreci beklenecektir.

Bazen dental implantların üzerine yeni yapılan dişler hemen takılabilir. Hasta bu yapılan implant ile güvenle yemek yiyebilir ve gülebilir.

İmplant yapımı son dönemlerde kişilerin çok sık başvurduğu bir tedavidir çünkü kişilerin yemek yemesini, konuşmasını, gülmesini kolaylaştırmaktadır.

 

İmplantın Riskli Olduğu Bir Durum Var Mıdır?

İmplant faydaları oldukça fazladır. Kişilere herhangi bir risk teşkil etmez. Fakat herhangi bir rahatsızlığınız bulunmakta ise, elbette doktor kontrolü ile yapılması doğru olandır.

İmplant uygulamasının riskli olduğu gruplar, iyileşmeyi etkileyen diyabet ve kronik hastalıklar, kemik gelişimini tamamlayamayan genç hastalar, hamileler, çok miktarda sigara kullanan kişiler (sigara kullanımı ağız yaraları iyileşmesini gecikmektedir) alkol ya da uyuşturucu madde bağımlıları, baş ve boyun bölgesine yüksek dozda radyoterapi uygulanmış kişiler, yüksek tansiyon hastaları, bağışıklık sistemi yetersizlikleri gibi kronik hastaları bulunan kişiler. Bu hasta gruplarında implant uygulaması risklidir, başarısızlıkla sonuçlanabilir. Ancak durumlarının derece ve ciddiyetine bağlı olarak implant yerleştirmemiz mümkün olabilir bu konuda son karar implant diş hekimi tarafından verilecektir.

 

İmplant Tedavisinin Sağlayacağı Avantajlar

İmplant faydaları kişilerin yeterli sayıda destek dişi bulunmadığından hareketli protez kullanmak zorunda kalan hastalara sabit protezler uygulanacaktır. Komşu işler kesilerek köprü uygulaması ile karşılaştırıldığında; implant tedavisinde komşu dişlerin kesilmesine gerek kalmadan ağız içinde bulunan eksik dişler tamamlanabilmektedir. Hareketli protez kullanılan ama kemik yetersizliğinden dolayı projesi tutmayan hastalardan implant yerleştirip proteze bağlanarak implant tutuculuğu arttırılabilir. Dental implant günümüzde diş eksiklerinde kullanılan tedavi yöntemidir.

İmplantasyon nedir kimlere uygulanacaktır bu gibi soruların muhatabı tedaviyi uygulayacak diş hekimidir. İşlem süresi, uygulanacak implantın sayısına göre değişiklik gösterecektir. Bir implant 10 dakika gibi bir sürede cerrah tarafından yerleştirilecektir.

 

İmplant Tedavisi Öncesi ve İmplant Tedavisi

İmplant faydaları kişilerin komşu dişlerinin kesilmesini gerek kalmadan tedavi edilmesini sağlayan faydaları vardır.

Cerrahi bir işlem olan implant operasyonundan önce sadece işlem yapılacak bölge lokal anesteziyle oluşturulacaktır.

İşlemden önce doktorun yazdığı ilaçların alınması, işlem sonrasında ise antiseptik gargaraların kullanılması ve iyi bir kişisel ağız bakımı gereklidir. Doktorun yapılmasını tavsiye ettiği her aşamayı uygulanmalıdır. İmplant tedavi süresi hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Bazı hastalarda aynı gün Protez aşamasına geçilebildiği gibi bazı hastalarda ek cerrahi işlemler sebebiyle uyum süreci yaşanabilecektir. İmplant markaları ve hangi hasta için ne tür implant kullanılacağı tamamen doktorun belirlemesi ile olmalıdır. Dental implant uygulaması radyoloji görüntülerinin sonrasında yapılacak işlemdir. Kişilerin her aşamada doktora danışması oldukça yararlıdır.

Dental implantın ömrü doğal dişler gibidir. Standart ağız ve diş bakımı iyi yapıldığı sürece çok uzun süre kullanılabilir.

İmplant Diş Fiyatları

İmplant faydaları diğer diş protez işlemlerine göre oldukça fazladır.

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişin yerini alırken en doğal yapıyı oluşturacaklardır. Eksikliklerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunmamış olacaktır. Diğer protezlere kıyasla daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant doğal dişin yerine geçen bir uygulama olarak, diş kaybının yol açacağı her türlü soruna çözüm olacaktır.

İmplant diş fiyatları 2021 yılında önceki yıllara kıyaslandığında artmış olabilir. Gelişen teknolojik ilerlemeler, kullanılan aletlerin değişmesi, protez markalarının değişmesi, kişiden kişiye özel uygulamalar bu tedavinin fiyatında değişiklik olmasına neden olmaktadır. Kişiler kaliteli bir implant tedavisi istediğinde, gidecekleri doktor hakkında kapsamlı bir araştırma yaptığında verecekleri fiyat konusunda bilgi sahibi olacaklardır.

İnsanların internetten fiyat ve bilgi araştırması yapması sağlıklı değildir. Hastane ve klinik araştırması yapılıp, doktor tercihi seçildiğinde doktorla yapılacak görüşmeler fiyatta belirleyici olacaktır.

Kişilerin tedirgin olduğu bir husus ise İmplantasyon kanaması olup olmayacağıdır. Bu gibi konuları ise doktor tercihi yapıldığında konuşarak en doğru bilgiyi almaları önerilmektedir. İnternet sitesindeki yanıltıcı bilgiler kişileri tedaviden uzaklaştıracaktır.

Did you like this? Share it!

0 comments on “İmplant Faydaları

Leave Comment