Koşuyolu Amalgam Dolgu

Koşuyolu Amalgam dolgu, son 150 yıldır çürükler için yaygın olarak kullanılan bir dolgu malzemesi olmuştur. On yıllar boyunca, “gümüş dolgu” malzemesi, bileşenlerinden biri olan cıva nedeniyle bazı endişeler uyandırdı. İşte Koşuyolu Amalgam dolgular hakkında bilmeniz gereken on şey.

 

Koşuyolu Amalgam Dolgu, sıvı (elemental) cıva ve gümüş, kalay ve bakırdan oluşan toz halindeki bir alaşımdan oluşan bir metal karışımıdır. Dental amalgamın yaklaşık %50’si ağırlıkça cıva elementidir. Bu amalgamı kullanan dolgular bir zamanlar çok yaygındı, ancak şimdi daha modern, diş rengindeki maddeler onun yerini almaktadır. Aşağıdaki resimdeki gibi görünen dolgulara aşina olabilirsiniz:

 

Koşuyolu Amalgam Dolgularda Kullanılan Civa

 

Civa, yaygın olarak “Quicksilver” olarak bilinen kimyasal bir elementtir. Standart sıcaklık ve basınç koşullarında sıvı olan tek metal elementtir. Cıva insanlar için oldukça zehirlidir, ancak geçmişte dolgu sürecinin bir parçası olarak kullanıldığında genellikle güvenli kabul edilirdi. Ancak, içinde bulunduğumuz yeni dönemde, yıllardır ağzımızda kalan civa temelli Koşuyolu Amalgam Dolguların vücudumuza zarar verebileceği ortaya çıkmıştır.

 

Cıva Kan Dolaşımına Nasıl Girer?

 

Cıva insan vücuduna üç ana kaynak yoluyla girer – Koşuyolu Amalgam Dolguları, deniz ürünleri ve bazı aşılar. Koşuyolu Amalgam Dolgular, daha sonraki aşamalarda akciğerlere giren cıva buharını serbest bırakır. Buradan da % 80’i kan dolaşımı kanalıyla emilir. Bu her nefeste açığa çıkacak bir riski tanımlamaktadır. Koşuyolu Amalgam Dolgulardan elde edilen elemental cıva, her yuttuğunuzda boğazdan mideye geçebilir, burada da emilime uğrarlar. Deniz ürünlerindeki cıvanın% 95’i kan dolaşımına emilirken, birçok aşı da koruyucu olarak kullanılan etil cıva formunda cıva içerebilir.

 

Koşuyolu Amalgam Dolgulardaki Cıva Maruziyeti

 

Cıva, merkezi ve çevresel sinir sistemleri için toksiktir. Sinir, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemlerinin yanı sıra akciğerleri ve böbrekleri de etkileyebilir. Bu, titreme, uykusuzluk, hafıza kaybı, nöromüsküler etkiler, baş ağrıları ve bilişsel ve motor işlev bozukluğu gibi semptomlarla birlikte nörolojik ve davranışsal bozukluklara neden olabilir. Koşuyolu Amalgam Dolgular, idrarda artan proteinden böbrek yetmezliğine kadar değişen şikayetler şeklinde sorunlarla gündeme gelmektedir.

 

Koşuyolu Amalgam Dolgularının güvenli ve başarılı bir şekilde çıkarılmasını sağlamak için bir detoksifikasyon planının uygulanması dahi düşünülebilir. Bu süreç, bir ağır metal detoksifikasyon planı, takviyeleri ve diyet değişikliği ve testini içeren tam bir sağlık planının koordinasyonunu içermektedir.

 

Koşuyolu Amalgam Dolgu Çıkarma Süreci Ağrılı Mıdır?

“Koşuyolu Amalgam Dolgu Çıkarma Süreci Ağrılı Mıdır?” sorusu sıkça sorulan sorulardan ilkidir. Koşuyolu Amalgam Dolgunun fiili olarak çıkarılması, boşluğun düzenli biçimde tüm güvenlik protokolleriyle birlikte işlenmesine benzer. Dişlere anestezi uygulamak için lokal anestezi kullanılır, böylece ağrı oluşmaz.

 

“Koşuyolu Amalgam Dolguları çıkarmak pahalı mıdır?” bir diğer sıkça sorulan sorudur. Bir Koşuyolu Amalgam Dolgunun çıkarılması ve daha güvenli bir malzeme ile değiştirilmesi, fiyat açısından ancak normal bir dolguyla karşılaştırılabilir, ancak bu durum, elbette hastadan hastaya göre değişiklik gösterebilir.

 

Koşuyolu Amalgam Dolguların çıkarılması ne kadar sürer?”

 

Çoğu Koşuyolu Amalgam Dolguyla ilgili replasman işlemi randevularının süresi yaklaşık 60-90 dakikadır. Kısa sürede normal yaşam aktivitelerinize rahatlıkla geri dönebilirsiniz. Bazı diş kliniklerinde, amalgam dolgusunun çıkarılması için köklü bir prosedürün yanı sıra sağlık gereksinimlerinize uygun kişiselleştirilmiş bir çıkarma ve detoksifikasyon programı sunulmaktadır. Bu süreç, saç analizi ve cıva durumu testleri, diyet değişiklikleri veya lavmanlar gibi tedavileri ve detoksifikasyon sürecini desteklemek için takviyelerin reçete edilmesi gibi kapsamlı süreçleri ihtiva etmektedir. Bazı klinikler ayrıca amalgam temizleme tedavinizi tamamlamak için rahatlama ve naturopati hizmetleri sunmaktadır. Son teknoloji kızılötesi saunalarda, hastalara çeşitli masaj türleri bile bu tedavi süreci kapsamında uygulanmaktadır.

 

Cıva maruziyeti günlük yaşamda nasıl azaltılabilir?

 

İlk adım, daha fazla Koşuyolu Amalgam Dolgu yapmaktan kaçınmak ve mevcut olanları güvenli bir şekilde çıkarmaktır. Ayrıca deniz ürünleri tüketimini sınırlayabilir veya tamamen kaldırabilirsiniz. Cıva içeren aşılardan kaçınabilirsiniz. Cıva ayrıca ton balığı (konserve veya taze), ıstakoz, tuzlu su balığı, havuç ve marul (organik olmadıkça), tahıllar ve deniz yosunları gibi yiyecek ve içeceklerde ve aynı zamanda kozmetikte (saç boyaları, maskara, cilt açıcı kremler) bulunabilir. İlaçlar (Preparat H, kontakt lens solüsyonları, geri dönüştürülmüş tuvalet kağıdı) veya hatta lateks ve çözücü ile inceltilmiş boyalar, yumuşatıcı, zemin cilaları, klima filtreleri bile civa maruziyetini oluşturan faktörlerdendir. Cıva maruz kalan ürünlerin tüketimini önlemeye çalışmak için azami dikkat gerekmektedir.

 

Koşuyolu Amalgam Dolgularınızı çıkarmanın zamanının geldiğini düşünüyor musunuz? Randevunuzu almak veya güvenli bir Koşuyolu Amalgam Dolguyla çıkarma, değiştirme süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Koşuyolu Park Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ile iletişime geçin!

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “Koşuyolu Amalgam Dolgu

Leave Comment