Ortadonti Faydaları

Ortadonti faydaları uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini teşhis eden ve kontrol eden bu durumu önlemeye çalışan kişilere bu konuda imkan tanır.

Alt çenenin önde ya da geride olması gibi bozukluklar hastanın yaşı göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilir. Hasta ergenlik çağında ve alt-üst çene yapısının geride olması durumu mevcut ise ortodontik tekniklerle tedavisi mümkündür. Eğer hasta yetişkin ise, iskeletsel bozuklukların tedavisi ortodonti ve cerrahi işbirliği ile gerçekleştirilir. İşlevsel bozukluklara bağlı olarak, örneğin: solunum ağız solunumu yapma gibi durumlarda çene uyumsuzluğu gözlemlenebilir. Ağız sunumu yapan bir kişide çenenin üst kısmı dar kalacağı için V formunda olacaktır.

Uzun süre biberon kullanan ve yalancı emzik kullanan kişilerin, parmak emme, tırnak yeme gibi yapılmaması gereken ve alışkanlık oluşturulmuş durumlar ortodontik bozukluklara sebebiyet verebilir. Ve ortadonti tedavisi gerekebilir. Bu alışkanlıklar mümkün olduğunca erken tedavi edilmiş olmalıdır.

Bu alışkanlıkların erken yaşta önlenecek olması, iskeletsel gelişimin tamamlanması açısından önemlidir.

Dilin yapı anlamında olması gerekenden büyük olması, diş boşluklarının mevcut olması gibi durumlarda dişlerde aralanmaya neden olur. Dişlerin tutunduğu çene yapısı küçük ve dişler büyük ise; dişler içine sığmaz bu çapraşıklık meydana gelir.

 

Ortadonti Tedavisinin Gerekliliği

Ortadonti faydaları kişilerin bozuk olan dişleri kendi görünümlerini sevmemelerine yol açtığı için bu tedavinin en büyük faydası kişiye sağlayacağı özgüvendir.

Ortadontik tedavi yalnızca estetik kaygı taşımayıp, ilerde karşılaşması mümkün olabilecek diş eti hastalıklarının önlenmesi, çene eklemindeki problemlerin erkenden önlenmesi, çiğneme işlevselliğinin sağlanması ve konuşma bozukluğu olan bireylerin bu problemle gidermesini amaçlar.

Ağızdaki mevcut ortadontik probleme göre, ortadonti malzemeleri hareketli apareyler, işlevsel apareyler ve sabit apareyler ile tedavi yöntemi belirlenebilmektedir. İleri evrede olmayan basit ortodontik problemler, hastanın takıp çıkararak kullanabileceği lastik hareketli apareyler ile çözebilmektedir.

Öncelikli ortodontik tedavilerin sona ermesi ile yapılan tedavilerde geriye dönmesi, bozulmanın önlenmesi için pekiştirme tedavinin ihmal edilmemesi de büyük önem arz etmektedir. Bu dönem için pasif olarak çalışan farklı apareyler kullanılabilmektedir. Ortodonti branşı, diş hekimliğinin diğer yan dalları ile sürekli işbirliği içerisinde çalışmaktadır.

 

Ortadonti Tedavisine Nasıl Karar Verilir?

Ortadonti faydaları kişilere düzgün bir ağız-çene sağlığı için dişlerin görüntüsünün ve şeklinin yapısının düzeltilmesini sağlar.

Ortodontik tedavi dişlerin üzerine veya çene kemiğine uygulanan sabit ya da takım çıkarılabilen çeşitli aparatlar yardımı ile yapılır. Bu aparatların hangi şekilde olacağı isteye bağlı değil tedavinin gereklerini göre belirlenmektedir.

Ortadontik tedavi ile daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme daha uzun süre ağzınızda kalacak dişlere sahip olmanız mümkündür. Bunun yanında ortodonti; Doğuştan ya da sonradan oluşan çene-yüz bozukluklarının tedavisinde, tıp ve diş hekimliğini çeşitli branşta ile ortak çalışmalar yapar.

Kişilerin en merak ettiği konulardan biri bu tedavinin ağrılı olup olmadığıdır. Uygulama sırasında ve ağrı seanslarda hastalar kesinlikle acı veya ağrı hissetmezler. Fakat teller takıldıktan sonraki birkaç gün içerisinde yanakta yaralar meydana gelebilir. Bu yaraların iyileşmesi süresi ise yaklaşık bir haftadır. Braket kopması, tel kırılması gibi ender durumlarda yaralar yeniden oluşabilir bu tip sorunlar diş hekiminin ufak dokunuşları ile giderilebilir.

Ortodontik tedaviler, beş yıllık diş hekimliği eğitimini takiben en az dört yıl ortodonti uzmanı eğitimini tamamlayarak ortodontist ünvanını almış uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

 

Ortadonti Tedavisi Hangi Yaşta Yapılır?

Ortadontine demek sorusunun yanında ayrıca hastalara ilk seansta mı verilir ve bu motelin acıktı bölgeye yerleştirerek diş hekimi gelene kadar meydana gelebilecek acımanın önüne geçilebilir. Taner takıldıktan sonra düşer sıkıldığında sert yiyecekler yerken ufak bir sızı da meydana gelebilir.

Ortodontik tedavi için yaş sınırlaması yoktur. Dişsel düzeltmelerde yaş önemli değildir. Dişleri çevreleyen kemikleri sağlıklı olan herkese ortodontik tedavi uygulanabilir. Hasta kaç yaşında olursa olsun diş bozuklukları düzeltilebilecektir. Ancak bireyin çene kemiklerinde bir düzensizlik söz konusu ise (üst çene veya alt çene ileriliği veya geriliği) bu durumda ortopedik tedavi gerekmektedir ki bu tedavinin zamanlamasına da  hasta birebir muayene edildikten sonra karar verilebilir.

Ortadonti faydaları  çocukların süt işleri altı aylık iken sürmeye başlayıp 2,5 yaş civarında tamamlanır. Daimi dişler 6-7arasındaçıkmaya başlar ve 12 yaşına kadar devam eder. Bu dönemde yani daha yeni dişlerin çıkmaya başlaması ile birlikte ortodonti problemlerin teşhisi ve mevcut ise durdurulması için ortodontik muayene yapılması faydalıdır. Çene bozukluklarında 7-8 yaşlarında erken müdahale gerekebilir. Ortadontik diş fırçası ile çocukların düzenli ağız-diş bakımının yapılması oldukça önemlidir. Sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda ise tedavi için genelde dişlerin çıkmasının tamamlanması beklenir. Yetişkin hastalarda ise dişler her zaman hareket ettirebilir ancak artan yaşın tedavi süresini ve tedavi olan toleransı uzatacağı unutulmamalıdır.

 

Ortadontik Sorunlar Neden Oluşur?

Ortadonti faydaları kişilerin dişleri kötü olduğu için gülme problemi yaşaması ve özgüven eksikliği yaşamasını engellemektedir.

Ortodontik sorunlar bazı kişilerde ergenlik döneminde alt ve üst çenenin gerilemesi ile oluşabilmektedir.

Bazı kişilerde ise bebeklik ve çocukluk döneminde çok fazla yalancı emzik ve biberon kullanılması ile, parmağın emilmesi, tırnak yenmesi gibi davranış bozukluklara ile baş gösterebilir. Kimi zaman çocuklar ebeveynlerin birinden kemik diğerinden de diş büyüklüğünü alır. Çenenin büyük, dişlerin küçük olduğu durumlarda dişlerin arasında boşluk kalacaktır. Dilin normal boyutlarının üzerinde olması veya ağız içerisinde çekilmiş dişten kaynaklı boşlukların olması dişin aralanmasına neden olacaktır. Böyle durumların üstesinden ise sadece ortodonti tedavisi ile gelecektir.

Çapraşık dişlere sebebiyet veren olay süt dişi kaybının çok geç ya da çok erken yaşta yaşanmasıdır.

Ortadonti fiyatları diğer diş problemlerinin fiyatlarına nazaran daha fazladır. Tedavinin uzun süreli olması, diş telinin masraflı bir malzemeden yapılması düzenli kontrole gidilmesi gibi unsurlar bu tedavinin fiyatının fazla olmasına sebep olmaktadır.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Ortadonti Faydaları

Leave Comment