Koşuyolu Park | Ortodonti
 

Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti, çeşitli sebeplere bağlı olarak diş yapısı bozukluklarını düzeltmeye yönelik yapılan tüm işlemlerin bütünüdür. Ağız, diş ve çene üzerinde oluşan sorunları gidermek adına gerçekleştirilen estetik bir tedavidir. Bu tedavide amaç sağlıklı bir yapıya kavuşmak kadar estetik bir görünüm elde etmektir.

Çapraşık dişler; çiğnemeyi zorlaştırır, konuşmanın akışını bozabilir. Tedavi edilmeyen ortadontik sorunlar zamanla daha da ilerleyebilir.

Ortodontist tedavisi ile ilerde ortaya çıkabilecek çene problemlerinin önlenmesi, düzgün bir çiğneme sağlanması, konuşma bozukluklarının önlenmesi sağlanır. İlk evrelerde olan basit ortodontik sorunlar hastaya takıp-çıkararak kullanılan lastik apareyler ile çözülebilir.

Ortodontik tedavilerde tedavinin kesintisiz yapılması, tedavi bittikten sonra da geriye dönmelerin olmaması için pekiştirme tedavileri de ihmal edilmemelidir. Bu dönemlerde de pasif olarak çalışan apareylerin kullanılması gerekebilir.

Çocuklarda ortodontik muayene, ilk daimi dişlenmenin başladığı 6-7 yaşlar civarında olmalıdır. Bu yaşta yapılacak muayene ile, hem dişlerde oluşabilecek kapanış sorunları, hem de çenelerin iskeletsel bozuklukları teşhis edilebilir. Tedaviye, olabildiğince erken yaşta başlanması yetişkinlikte görülecek sorunların da önüne geçecektir.

Eğer çocukluk yaşlarında aşağıdaki belirtiler varsa ortodonti kliniğimizden randevu almayı ertelemeyin.

  • Dişlerin çok önde ya da arkada olması,
  • Dişlerin birbirlerini örtmemesi ve dilin yutkunma sırasında dışarı çıkması,
  • Ağız açık uyuma,
  • Dişlerin çok aralık ya da sıkışık olması,
  • Sağ ya da sol taraftaki dişlerin eş zamanlı sürmemesi,
  • Parmak- biberon emme alışkanlıklarının devam etmesi,
  • Alt ya da üst çenenin, ağız dışından da belirgin olacak şekilde önde ya da arkada olması.

Ortodonti Tedavisi Neleri Kapsar?

Ortodontist tedavisinde sıklıkla kullanılan 4 tip ortodonti tedavi yöntemini sayabiliriz. Bunların tercih sebebi genelde hastanın sahip olduğu yapısal bozukluğa ve hastanın beklentisine göre değişiklik gösterebilir. Bu yöntemler:

Metal Braketler (Metal Diş Teli)

Metal diş telleri en eski ve dayanaklı diş telidir. Çene ve diş yapısına göre ortodontist tarafından dişin iç veya dış yüzeyine yerleştirilir. Hoş bir görüntü sunmasa da çok kullanılan bir yöntemdir. Tedavi süresi bozukluğun derecesine göre 6 ay ile 24 ay arasında sürmektedir.

Porselen Braketler (Şeffaf Diş Teli)

Şeffaf diş teli ile metal diş teli arasında tedavinin sonuçları bakımından fark olmamaktadır. Şeffaf diş tellerinin üretildiği malzeme porselen bazlı bir materyaldir. O yüzden estetik açıdan daha güzel ve diş yapısına benzediği için doğal görünür. Fakat dayanaklılığı metal diş teli kadar yüksek değildir. Bu yüzden özellikle çocuklarda kullanımı uygun olmayabilir.

Şeffaf Plak 

Invisalign olarak da bilinen bu yöntem, diğer tedavi yöntemlerindekilere kıyasla daha hafif diş ve çene bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Şeffaf diş plağı tedavisinde braketler ve teller yoktur. Hastanın mevcut diş yapısı ve istenilen düzelme için özel 3D yöntemlerle ölçüm yapılır. Yapılan ölçümlere göre hastaya özel bir şeffaf plak (invisalign) hazırlanır.

Hasta bu plağı günde 22 saat takar. Diğer diş tellerinden farklı olarak hasta bu plağı dişlerini fırçalarken ya da yemek yerken çıkarıp takabilir. Estetik açıdan da diş tellerine göre daha istenilen bir görüntü sunar.

Sizi Arayalım