Panoramik Röntgen Diş

                  Panoramik Röntgen Diş

Panoramik röntgen diş ile ilgili tüm klinik, hastane ve polikliniklerde bulunan, işlem öncesinde dişin durumunu görmeye yarayan röntgen çeşididir.

Panoramik Röntgen Nedir?

Bir tür röntgen çeşidi olmakla birlikte, panoramik röntgen diş için kullanılır. Tedavi öncesinde dişlerin ve çene bölgesinin durumunu anlamak veya rahatsızlıkları belirlemek amacıyla yapılan bir uygulamadır.

Diğer röntgen cihazlarında olduğu gibi x ışınlarıyla ağız yapısının resmi çekilerek ekrana yansıtılır. Panoramik röntgen ne demek sorusunun cevabı bu şekilde açıklanabilir.

Diş hekimleri bu röntgenleri inceleyerek hasta ve hastanın rahatsızlıkları hakkında bilgi sahibi olur. Ayrıca bu röntgenlerde hastanın daha önce yaptırdığı işlemlerin izlerini yakalamakta mümkündür.

Buradan da anladığımız üzere panoramik röntgen yorumlama işi hastayla ilgilenecek olan diş hekimine kalmaktadır. Çoğu zaman insanlar çekim yapan teknisyenlerden yorum bekler. Ancak teknisyenlerin görevi çekimi yapıp diş hekimine yollamaktır. Yorum yapacak ve tedaviyi düzenleyecek olan kişi diş hekiminden başkası olamaz.

Bu röntgen çeşidi dişin tüm detaylarını açıkça gösterdiği için tedavi süresini oldukça kısaltır ve herhangi bir yanlış uygulamaya mahal vermez. Bu durum da hem hasta tarafını hem de doktor tarafını memnun edecektir. Böylelikle tedaviler hem daha kısa hem de daha az maliyetli olacaktır.

Panoramik röntgen diş uygulamalarına oranla daha uygun fiyatlı bir yöntemdir. Ancak her şeye zam geldiği gibi günümüzde bu röntgen çeşidine de zam gelmiştir. Panoramik röntgen fiyat 2021 yılında zamlanmış olsa dahi hala diş ile ilgili her hastane vb. yerde uygulanmaktadır.

Panoramik Röntgende Çekim Öncesi Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Panoramik röntgenin kendine ait bir cihazı bulunmaktadır. Ünlü birçok markanın da panoramik röntgen cihazıçıkardığı küçük bir araştırma sonucunda edinilebilecek bir bilgidir. Bu markaların tanınmışlığına göre cihazların fiyatı da değişmektedir. Cihazın nasıl çalıştığı sorusunu cevaplayacak olursak; birkaç adım ile röntgene uygun olmak ve röntgen çekiminin gerçekleşmesi mümkündür.

İlk olarak hastanın röntgen çekimi esnasında baş ve boyun bölgesinde hiçbir metal eşya bulundurmaması gerektiğini bilmesi önemlidir. Eğer metal eşyaları çıkartmadan röntgen çekilmeye çalışılır ise cihazın manyetiği bozulur ve röntgen çekimi gerçekleşemez.

Bu yüzden çekimi yapacak kişinin öncesinde hastayı uyarması önemlidir. Küpe, kolye, iğne, toka, gözlük ve hatta ağızda bulunan protez diş bile metal içerir. Dolayısıyla hastanın çekim öncesinde bu eşyaları çıkartması gereklidir.

Panoramik röntgen diş ile ilgili olduğundan baş bölgesinin kıpırdamaması da çok önemli bir detaydır.

Panoramik Röntgenin Çekimi

Az önce de anlatıldığı gibi hasta röntgene girmeden önce vücudunda bulunan metal eşyaları çıkartır. Sonrasında ilk işlem teknisyenin hastayı uygun bir pozisyonda oturtmasıdır. Teknisyen hastayı cihaza uygun olarak oturtmalıdır. Çünkü bu sayede x ışınları direkt olarak ağız ve çene bölgesine gelecek ve böylece daha net bir röntgen ortaya çıkacaktır.

Çekimi yapacak kişi hastanın başını yavaş ve sakince pozisyona getirir. Bu safhada hastaya hareket etmemesini söylemesi önemlidir. Ardından da hastanın başı cihaza alın bölgesinden ve şakaklarından dikkatlice bağlanır.

Alın bölgesi ve şakaklar bağlandıktan sonra otomatik olarak çene bölgesi cihazın uygun kısmına oturur. Böylelikle hastaya çene bölgesinden destek verilir. Dolayısıyla da hastanın hareket etme ihtimali azaltılır.

Çekim başlamadan önce son adım olarak hastaya ısırma çubuğu denilen bir çubuk verilir ve ısırması istenir. Bu yöntem ile beraber dişler tam anlamıyla çekime uygun hale getirilir.

Teknisyen hastayı cihaza göre konumlandırır ve son kez hareket etmemesi için uyarır. Ardından odadan çıkar ve bilgisayarın başına geçerek çekimi başlatır.

5-10 saniye içerisinde çekim sona erer. Teknisyen tekrardan bilgisayar başında çekilen görüntüleri dijital yollar ile yansıtır. Bu yansıtma direk doktorun bilgisayarına veya çekim odasının ekranına olabilir.

Hastaların çekim sonrasında bu röntgeni almaları mümkündür. İster CD biçiminde ister ise mail yoluyla görüntüler hastaya verilir. Burada hastanın görüntüyü alma sebebi herhangi bir sorun ortaya çıkarsa elde bir belge olmasıdır. Ayrıca sonraki işlemlerde doktorların öncesini görmesi de önemlidir.

Panoramik Röntgenin Avantajları Nelerdir?

Panoramik röntgen birçok konuda hem hastaya hem de doktora avantaj sağlamaktadır. Öncelikle hastaya en ufak bir acı veya ağrı yaşatmadığı için oldukça avantajlıdır. Hatta hastalar da bunu bildikleri için korkmadan bu işleme girerler. Yani röntgeni çektirmekten kaçmazlar.

Doktorlar açısından bakıldığında ise diş ve ağız hatlarını tam manasıyla görmek ve en ufak detayı bile gözden kaçırmamak için panoramik röntgen gayet iyi bir şanstır. Gözle görülmeyecek kadar küçük çürükler dahi bu röntgen sayesinde kolayca görülür. Böylelikle hazırlanan tedavi planı son derece net olur. İleride bir problem çıkma ihtimali en aza indirilir.

Ayrıca diş hekimleri bu röntgenlerde sadece dişleri değil, damakları ve damakların yapısını da görür. Bunun sonucunda da tedavi bittiğinde hasta dikkat etmez ise oluşma ihtimali olan durumlar hakkında da hastayı bilgilendirir. Bu da hasta- doktor ilişkisini güçlendirecek ve memnuniyeti arttıracaktır.

Diğer diş uygulamalarına göre daha hızlı ve uygun fiyatlı olması da hasta açısından önemli bir avantajdır. Sonuçta kimse gereksiz yere paralar dökmek istemez.

Panoramik Röntgenin Zararları Nelerdir?

Panoramik röntgen hastalara herhangi bir acı veya ağrı yaşatmaz. Bu yönden baktığımız zaman herhangi bir zararı yoktur. Ancak röntgen olduğu ve çekimi ışınlama yoluyla yaptığı için radyasyon yayımı gerçekleşir.

Tabi ki bu oran diğer röntgenlere göre çok azdır. Ancak yine de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle hamile bireylerin çok acil olmadıkça panoramik röntgen çektirmekten kaçınması önerilir. Eğer zaruri bir durum varsa da anne karnını kaplayacak bir kurşun yeleğin veya parçanın kullanılması gerekir. Böylelikle bebek elden geldiği kadar korunacaktır.

Gebeler haricinde yaydığı radyasyonun normal ve sağlıklı bireylere zararlı olma ihtimali yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla insanlar korkmadan panoramik röntgen çektirmelidir.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Panoramik Röntgen Diş

Leave Comment