Panoramik Röntgen Fiyat

               Panoramik Röntgen Fiyat

Panoramik röntgen fiyat açısından diğer diş uygulamalarından çok daha ucuz olan bir diş uygulamasıdır ve tüm diş kliniklerinde işlem öncesinde bu röntgen çekilir.

Fiyatından önce panoramik röntgen ne demek sorusuna cevap aramak gerekir. Panoramik röntgen x ışınları kullanarak ağız ve çene çevresinin fotoğrafını çekmek ve dijital ortama yansıtmak uygulamasının adıdır.

Çekilen röntgenin ışığında diş hekimleri hasta için bir tedavi planlaması çıkartırlar. Bu planlama sonucunda da hastanın şikayetlerinden tam manasıyla kurtulması hedeflenir. Buradan anladığımız gibi panoramik röntgen yorumlama işlemi uzman diş hekimine kalır. Yorumlama sonrasında da tedaviye başlanır.

Panoramik röntgen diş içerisindeki çürükleri veya dişlerin köklerindeki problemleri hekime tam manasıyla göstererek tedavi sürecini çokça kısaltır.

Panoramik röntgen fiyatı 2021 yılında diğer yıllara oranla artış göstermiştir. Tabi ki her kliniğe göre de fiyatta değişiklik görülmesi mümkündür.

Panoramik Röntgen Nedir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi panoramik röntgen diş hekimlerinin kullandığı röntgen çeşididir. Ağız bölgesini, çene hatlarını, dişleri ve damakları tam manasıyla gösteren, problemleri net biçimde yansıtan bir röntgen çeşididir.

İşlem sonrasında hastanın bu röntgen görüntülerini doktorundan isteyerek saklaması mümkündür. Hatta hastanın bu görüntüleri saklaması bir açıdan da önemlidir. Çünkü ilerleyen zamanlarda problem tekrarlarsa veya çözülemez ise bu görüntülere başvurmak yararlı olacaktır. Çünkü panoramik röntgen fiyat açısından ne kadar ucuz olsa da sürekli çektirmek yerine geçerli röntgenleri kullanmak mantıklıdır.

Panoramik Röntgen Çekimi Öncesi Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Panoramik röntgen kendine ait cihazı ile çekilen bir röntgendir. Cihazın pahalılığından dolayı panoramik röntgen fiyat ortalaması artabilir veya düşebilir. Cihazın nasıl çalıştığını kısaca anlatmamız gerekir ise; birkaç adımla cihazı çalıştırmak ve röntgeni çekmek mümkündür. Röntgeni bölüm okuyan tekniker veya diş hekimi çeker.

Röntgenin ekim işlemi yaklaşık 5 ile 10 saniye arasında bir zamanda gerçekleşir. Çekimin gerçekleştiği süre zarfında, hastanın katiyen hareket etmemesi ve doktorunun gösterdiği pozisyonda kıpırdamadan beklemesi önemlidir.

Tüm röntgen aletleri gibi panoramik röntgen cihazı da ışınlama yoluyla çalışan bir alettir. Dolayısıyla röntgeni çekilecek hastanın, çekim esnasında üzerinde herhangi mir metal eşya bulundurmaması gerekir. Özellikle baş ve boyun bölgesindeki metal eşyalar röntgen odasına girmeden çıkartılmalı ve birine emanet edilmelidir.

Metal eşyalara; küpe, kolye, toka, iğne, gözlük ve hatta ağızda bulunan protez dişler örnektir. Eğer hasta metal eşyanın yasak olduğunu unutmuş ise ve röntgene bu şekilde girmiş ise, röntgeni çekecek kişinin onu uyarması gerekir. Eğer teknisyen de bu detayı atlarsa; metal eşyalar röntgene yapışarak ışınlamayı bozar.

Panoramik Röntgen Nasıl Çekilir?

Az önce de bahsettiğimiz gibi röntgen öncesi hasta vücudunda bulunan ve metal içeren tüm ürünleri çıkartır. Hasta metal eşyalarını çıkarttıktan sonra ilk işlem hastanın oturtulmasıdır. Röntgeni çekecek kişi hastayı oturtur. Ardından da hastanın kafasını dikkatli ve yavaş bir biçimde cihaza uygun olarak konumlandırır. Bu safhada hastaya hareketsiz durması gerektiğini hatırlatması önemli bir detaydır.

Çekimi yapacak olan kişi hastanın başını cihaza alnından ve şakaklarından dikkatlice bağlar. Alın ve şakaklar sabitlendiği gibi çene bölgesi de cihazın alt kısmında bulunan desteğe yaslanmaktadır. Böylelikle kişinin hareketleri sınırlanmış ve hareket etme olasılığı en aza düşürülmüştür.

Çekim başlamadan önce son adım olarak da hastanın ağzına ısırma çubuğu adı verilen düz bir çubuk koyulur ve ısırması istenilir. Bu ısırma eylemi sayesinde dişler de panoramik röntgene uygun bir konuma getirilir.

Ardından teknisyen hastayı doğru yöne doğru konumlandırır. Böylece röntgen cihazından çıkan x ışınları direk ağız ve çene bölgesine gelerek net bir görüntü oluşturur. Ardından çekimi yapan kişi izleme odasına geçer ve tuşa basarak çekimi başlatır.

5-10 saniye sonrasında çekim sona erer ve çekilen görüntüler dijital yollar ile bilgisayara veya ekrana yansıtılır. Hastaların çekim sonrasında görüntüleri CD veya mail yoluyla doktorundan alması mümkündür.

Bazı durumlarda bu görüntüler direk doktorun ekranına düşerken bazı durumlarda doktorlar çekim odasına gelerek röntgeni inceler.

Panoramik röntgen çekildikten sonra bireyler ödemeyi yapar. Ödeme sonrasında birçok hastanın, panoramik röntgen fiyat ortalaması hakkında yorumu oluşmaktadır.

Panoramik Röntgenin Zararı Var Mıdır?

Panoramik röntgen çekimi hastalara herhangi bir acı veya ağrı yaşatmayan bir yöntemdir. Bu açıdan baktığımız zaman herhangi bir zararı yoktur. Dolayısıyla diş hekimleri hastalarına bir röntgen çekip bakalım dediği zaman hastalar herhangi bir korku ya da endişe yaşamamaktadır.

Her röntgen filminde olduğun gibi panoramik röntgen çekilirken de x ışınlarından yararlanılır. Dolayısıyla da radyasyon içermesi son derece normaldir. Ancak içerdiği radyasyon seviyesi diğer röntgenlere oranla çok daha azdır. Dolayısıyla hastalara zarar verecek kadar radyasyon yayması mümkün değildir.

Ne kadar az seviyede radyasyon yayarsa yaysın radyasyon yaydığı gerçeği ortadan kalmaz. Dolayısıyla özellikle gebelerin elden geldikçe bu uygulamadan da kaçınmaları gerekir.

Panoramik Röntgenin Avantajları Nelerdir?

Panoramik röntgen fiyat olarak uygun olan ve herhangi bir acı hissettirmeyen bir uygulamadır. Dolayısıyla da en büyük iki avantajının bu olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca diş ve çene hatlarını tam manasıyla diş hekimine gösterdiği için tedavi süresini oldukça kısaltır. Herhangi bir yanlış anlaşılmayı veya uygulamayı da engelleyeceği aşikardır.

Tedavinin röntgenin ışığında planlandığını da işin içine kattığımız zaman, aslında panoramik röntgenin diş tedavilerinde ne kadar önemli olduğunu görürüz. Son bir avantaj olarak; diş hekimi diş damağını da göreceği için tedavinin sonrasında olacakları da bu röntgen sayesinde hastaya rahatça söyleyebilir. Hasta da buna göre önlem alarak bir daha herhangi bir sorunun ortaya çıkmamasını sağlar.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Panoramik Röntgen Fiyat

Leave Comment