Panoramik Röntgen

                      Panoramik Röntgen

Panoramik röntgen, ağız ile ilgili cerrahi işlemler öncesinde kullanılan, çene ve dişlerdeki rahatsızlıkların tek bir filmde görülmesini sağlayan röntgen filmleridir.

Panoramik röntgen ne demek sorusuna cevap verdikten sonra, bu röntgenin öneminden bahsedebiliriz. Ağız ile ilgili cerrahi operasyonlar öncesinde bu röntgenin çekilmesi önemlidir. Çünkü çene ve dişlerde uzmanların bile dikkatini çekmeyecek gözle görülemeyen çürük, kist ve tümör gibi oluşumların teşhisinde gereklidir.

Panoramik röntgen diş üzerine kurulmuş tüm hastane ve polikliniklerde işlem öncesinde başvurulan bir röntgendir. Ayrıca uygulama öncesi tüm ağızın ve çevresinin durumunu net bir biçimde görmesi, uygulamayı yapacak doktorun da işini kolaylaştıracaktır.

Panoramik röntgen yorumlama işi diş hekimlerine kalmaktadır. Röntgende çıkan rahatsızlıklara göre bir tedavi planlaması hazırlanır. Bu planlamaya uyularak tedavi süreci devam eder. Tedavi tamamlandığında hasta artık rahatsızlıklarından kurtulmuş olacaktır.

Normal şartlarda panoramik röntgen fiyatı geçtiğimiz yıllarda daha ucuzdu. Panoramik röntgen fiyatı 2021yılında, diğer yıllara oranlandığında zamlanmıştır.  Günümüzde uygulamanın fiyatı zamlanmış olsa dahi diğer diş işlemlerine göre hala uygun fiyatlı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Panoramik Röntgen Cihazı

Birçok ünlü markanın panoramik röntgen cihazı ürettiğini bilinen bir gerçektir Bazı cihazlarda röntgeni çekilecek olan hastanın oturtulduğunu, bazılarındaysa ayakta çekimin gerçekleştiğini söylemek mümkündür.

Cihaz çekimi yaparken odada hastadan başka birinin bulunmaması gerekir. Çekimi yapan teknisyen veya asistan odanın yönetici, bilgisayar tarafına geçerek işlemi oradan takip eder.

Panoramik röntgen cihazı çok fazla ses çıkartmasa da çalışma esnasında hastanın sesler duyması çok normal bir durumdur. Bu sesler sonucunda hastanın korkmaması için işlem öncesinde doktorun veya teknisyenin, çekimi yapan kimse, hastayı uyarması çok önemlidir.

Panoramik Diş Röntgen Cihazı Nasıl Çalışır? 

Panoramik röntgen diğer adıyla panoramik film nasıl çekilir konusuna geldiğimizdeyse, cihaz x ışınları yöntemiyle dişlerin durumunu bilgisayar ekranına yansıtmaktadır.

Röntgen çekim işlemi 5 saniye ile 10 saniye arasında sürmektedir. Çekim süresince hastanın hareketlenmemesi ve doktorunun belirttiği pozisyonda durması çok önemli hususlardır.

Röntgen ışınlama yöntemiyle çalışan bir cihazdır ve ışınlama öncesi baş veya boyun bölgesinde bulunan metal eşyaları çıkartmak gerekir. Bu metal objelere; küpe, kolye, iğne, toka, gözlük ve ağızda bulunan hareketli protez dişler örnektir.

Metal eşyalar çıkarıldıktan sonra ilk olarak röntgeni çekecek olan teknisyen hastayı oturtturur. Ardından hastanın kafasını dikkatli ve yavaş bir biçimde konumlandırarak sabitçe beklemesi gerektiğini söyler.

Hastanın başı cihaza bağlı olan aygıt ile ( sefalostat ) alından ve şakak bölgesinden sabitlenir. Alın ve şakaklar sabitlendiği anda çene ucu da desteğe dayandırılır. Ardından dişleri uygun bir konuma getirebilmek için ısırtma çubuğu adı verilen bir çubuk hastaya verilerek ısırması istenir.

Son olarak çekimi yapacak olan teknisyen hastayı doğru yöne doğru konumlandırır. Böylece röntgenin yollayacağı x ışınları direk diş ve çene bölgesine gelir. Çekim gerçekleştikten sonra görüntü dijital yollar ile bilgisayara veya ekrana yansıtılır. Hastanın isteği üzerine bu görüntüler işlem sonucunda hastaya cd içerisinde veya mail yoluyla verilir.

Panoramik Röntgenin Zararı Var Mıdır?

Panoramik röntgen uygulaması, herhangi bir zararı olmayan bir yöntemdir. Hastalara en ufak ağrı ya da acı yaşatmamaktadır. Bu yönüyle de avantajlı bir uygulama olduğu açıktır. Herhangi bir acı ya da korku yaşatmaması sebebiyle hastaların da korkmadan çektirdiği bir röntgendir.

Bu uygulamada x ışınları kullanılır. Dolayısıyla da radyasyon içermesi mümkündür. Ancak diğer yöntemlere oranla panoramik röntgenin zararı çok daha azdır. Dolayısıyla hastaların çok fazla radyasyona maruz kalması söz konusu değildir.

Panoramik röntgenin yaydığı radyasyon miktarı diğer röntgenlerden çok daha az olsa da yine de radyasyon yayımı gerçekleşir. Dolayısıyla özellikle gebelerin bu röntgeni çektirmesi doğru değildir. Ufak bile olsa anne karnındaki bebeğe zarar verme ihtimali ortaya çıkacağı için hamilelerin panoramik röntgen çektirmesi pek tavsiye edilmez.

Panoramik Röntgenin Avantajları Nelerdir?

Panoramik röntgen cihazının nasıl kullanıldığı ve panoramik röntgenin ne olduğunu açıkladıktan sonra avantajlarına da göz atmak önemlidir. Cihazın tek ve kısa süren bir çekim sonrasında tüm dişler ve çene hattını görmeyi sağlar. Bulunan tüm rahatsızlıkları doktorun kolayca görmesini sağlar. Tedavi bu görüntülerin ışığında planlanır.

Erken teşhis ve erken tedavi imkanı sağlayan panoramik röntgen sayesinde hastanelerde hem zamandan hem de tedavinin maliyetlerinden tasarruf edilir.

Panoramik Röntgen Hamileler İçin Zararlı Mıdır?

Diş hastanelerinde ve kliniklerinde kullanılan röntgen cihazına panoramik röntgen denir. Bu cihazların radyasyon seviyesi diğer cihazlara oranla çok daha azdır. Buna rağmen hamile bireylerin bu röntgen çeşidinden de kaçınması gerekir. Zorunluluk ve çok acil bir durum olmadığı sürece bu işlemin doğum sonrasında uygulanması çok önemlidir.

Ayrıca hamilelerde röntgen çekimi işleminde x ışınlarının ne kadar zararlı olacağını ve bebeğe ne kadar zarar vereceğini; ışının maruz kalındığı hamilelik ayı, vücuda girmiş olan radyasyon miktarı ve hangi bölgenin röntgeninin çekildiği belirler.

Daha önce de dile getirdiğimiz gibi panoramik röntgende neredeyse önemsenmeyecek kadar az düzeyde radyasyon bulunur.

Normal bir tanı koyma işlemi için çekilen röntgenlerin de radyasyon miktarı sandığımız kadar yüksek değildir. X ışınlarının zararlı olması için çok yüksek dozda ve direk bebeğin bulunduğu bölgeye veya çok yakınlarına uygulanmış olması gerekir.

Yine de gebe bireyler ellerinden geldikçe herhangi bir radyasyon içeren röntgen filmine girmemelidir. Eğer panoramik röntgeni çektirmek zaruri bir durum ise anne karnını kapatmak için bir kurşun yelek kullanılması önemle tavsiye edilen bir uygulamadır. Ayrıca röntgenin çekim süresi elden geldikçe kısa olmalı ve çok düşük dozlu uygulama sağlanmalıdır.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Panoramik Röntgen

Leave Comment