Panoramik Röntgenler

                      Panoramik Röntgen

Panoramik röntgen, diş ve ağız ile ilgili olan tüm cerrahi işlemlerin öncesinde kullanılmakta olan ve ağız bölgesindeki tüm rahatsızlıkları sadece bir filmde gösteren röntgen filmleridir.

Çoğu zaman bireylerin aklını karıştıran panoramik röntgen ne demek sorusunun cevabı aslında bu kadar basittir. Ağız ve diş ile ilgili tüm cerrahi operasyonlar öncesinde panoramik röntgenin çekilmesi çok önemlidir. Çünkü çene çevresinde, dişlerde veya damak yapısında, doktorların dahi gözden kaçırabileceği tüm rahatsızlıkları, bu röntgen net bir biçimde gösterir.

Panoramik röntgen yorumlama işi çekim işlemi gerçekleştikten sonra doktor tarafından yapılır. Röntgende belli olan tüm hastalık ve rahatsızlıklara göre diş hekimi bir tedavi planlaması hazırlar. Bu planlamaya göre tedavi süreci devam eder ve hasta tüm şikayetlerinden kurtulur.

Panoramik röntgen diş ile ilgili tüm hastane, poliklinik veya kliniklerde bulunan bir cihazdır. Bu cihaz uygulama yapacak doktorun işlerini de kolaylaştırdığı için kullanılması son derece avantajlıdır.

Panoramik röntgen fiyatı 2021 yılında zamlanmıştır ve diğer yıllara oranla bir tık daha pahalılaşmıştır. Ancak yine de diğer diş uygulamalarına oranla panoramik röntgen fiyatı oldukça uygun bir uygulamadır.

Tabi ki kliniklere, cihazların markasına ve doktorların tecrübesine göre fiyat değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama olarak panoramik röntgen uygulamasının çok tutmadığını söylemek mümkündür.

Panoramik Röntgenin Zararı Var Mıdır?

Panoramik röntgen uygulaması bireylere herhangi bir zararı olmayan bir yöntemdir. Röntgen çekime anında hastalar en ufak ağrı ya da acı yaşamazlar. Herhangi bir acı ya da korku yaşamayacak olmaları hastaların psikolojisi için oldukça avantajlıdır. Bu yönü de önemli bir noktadır.

Uygulamanın çekimi esnasında x ışınları kullanılmaktadır. Dolayısıyla da panoramik röntgen anında bireyler radyasyon etkisine girer. Ancak diğer röntgen uygulamalarına oranladığımız zaman panoramik röntgenin zararı yok denecek kadar azdır. Buradan anladığımız üzere çekim sırasında hastaların çok fazla radyasyona maruz kalması mümkün değildir.

Ne kadar diğer röntgenlere oranla daha da az radyasyon yaysa da bu uygulamanın da radyasyon yaydığı ortadadır. Bu sebepten dolayı özellikle hamile kadınların bu röntgeni çektirmesi çok sağlıklı değildir. Çok ufak dahi olsa röntgen çekimi sırasında karındaki bebeğe zarar gelme ihtimali vardır. Dolayısıyla hamilelere hamilelik süresince bu röntgeni çektirmeleri önerilmez.

 

 

Panoramik Röntgen Cihazı

Panoramik röntgen cihazı incelendiği zaman iki ayrı şekil karşımıza çıkmaktadır. Bunlar ayakta ve oturaklı cihazlardır. Bazı cihazlarda röntgen esnasında hastanın oturması için bir parça varken bazısında yoktur.

Cihaz röntgeni çekerken odada hastadan başka kimsenin bulunmaması çok önemlidir. Çekimi gerçekleştiren uzman kişinin yönetici ve bilgisayar tarafına geçerek işlemi oradan yönetmesi gerekmektedir.

Panoramik röntgen cihazı çekim esnasında çok da fazla olmasa da sesler çıkartır. Dolayısıyla hastanın korkmaması için işlem öncesinde bu konu hakkında bilgilendirilmesi gereklidir. Bilgilendirilmediği zaman korku ile hasta hareket edebilir ve bunun sonucunda da röntgen sağlıklı biçimde çekilemez.

Panoramik Diş Röntgen Cihazı Nasıl Çalışır? 

Röntgenin çekim işlemi 5-10 saniye sürmektedir. Çekim esnasında hastanın hareket etmemesi ve doktorunun ona gösterdiği pozisyonda beklemesi çok önemli iki husustur. Cihazdan çıkan x ışınları dişlerin durumunu bilgisayar ekranına yansıtır.

Tüm röntgen cihazları gibi panoramik röntgende de ışınlama yöntemi kullanılır. Bu yüzden ışınlama öncesinde baş veya boyun kısmında bulunan ve metal içeren ürünlerin çıkartılması gereklidir. Toka, küpe, kolye, iğne ve hatta ağızda bulunan protez dişler işlem öncesinde çıkartılarak emanete bırakılmalıdır.

Metal eşyalar çıkartıldıktan sonra çekimi yapacak kişi hastayı cihaza uygun bir biçimde oturtur. Ardından çekimi yapan kişi hastanın kafasını dikkatli ve yavaş bir biçimde konumlandırır. Hareket etmemesi konusunda uyarmayı da unutmamalıdır.

Hastanın başı cihaza alın bölgesinden ve şakaklarından sabitlenir. Alın ve şakaklar sabitlendiğinde direkt çene destek aparatına yerleşir. Son olarak da hastaya ısırma çubuğu denen bir çubuk verilir ve ısırması istenir. Böylece dişler çekime uygun bir konuma getirilmiş olur.

Son olarak çekimi gerçekleştirecek olan teknisyen hastayı cihazın ışın yollama yönüne doğru konumlandırır. Bu yöntem ile ışınlar direk çene ve ağız bölgesine gelir. Dolayısıyla da daha net ve doğru bir çekim gerçekleşir.

Röntgen çekimi bittikten sonra görüntüler dijital yollar ile ekrana veya bilgisayarlara yansıtılır. Eğer hasta ister ise işlem sonrasında doktorundan bu görüntüleri alabilmektedir. CD veya mail yoluyla görüntüler hastayla paylaşılacaktır.

Panoramik Röntgenin Avantajları Nelerdir?

Panoramik röntgenin bu kadar sık kullanılmasının sebepleri arasında tabi ki avantajlı olması da vardır. Bu röntgen tek ve kısa süreli bir çekim sonrasında tüm dişler ve çene hattını gösterir. Dolayısıyla diş hekimi bulunan tüm rahatsızlıkları net bir biçimde görerek buna göre bir tedavi yolu izler. Gereksiz tedavilere ve tahminlere gerek kalmaz.

 

Panoramik Röntgen Hamileler İçin Zararlı Mıdır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi panoramik röntgen diş hastanelerinde ve kliniklerinde kullanılan röntgendir. Diğer röntgen cihazlarına oranla daha az radyasyon yayması da bilinen bir gerçektir. Buna rağmen hamile kadınların bu röntgen çeşidinden de kaçınması gereklidir. Zorunluluk ve çok acil durumlar haricinde bu işlemin doğum gerçekleşmeden yapılmaması çok önemlidir.

Hamilelerde röntgen çekimi gerçekleşirken x ışınlarının ne kadar zararlı olacağını ve bebeğe zarar verip vermeyeceğini; çekim zamanındaki hamilelik ayı, vücuda girişi sağlanan radyasyon miktarı ve hangi bölgenin röntgeninin çekildiği (bebeğe uzaklık açısından) belirler.

Yine de risk az olsa da çok acil bir durum olmadıkça bu riski almaya gerek yoktur. Eğer gerçekten zorunlu bir durum söz konusu ise anne karnını kapatacak bir kurşun örtü veya yelek gereklidir. Ayrıca röntgenin çekim süresi elden geldikçe en kısa şekilde tutulmalı ve çok düşük dozda uygulama sağlanmalıdır.

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “Panoramik Röntgenler

Leave Comment