Periodontoloji Faydaları

Periodontoloji Faydaları

Periodontoloji faydaları dişetlerinde ve diş köklerini saran kemiklerde meydana gelen hastalıkların tedavisini yapan anabilim dalıdır. Bu alanda doktora eğitimini tamamlamış ve uzmanlığını almış kişilere ise periodontist adı verilir.

Diğer yandan periodontoloji, diş eti hastalıkları ve bunun tedavisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş etinde meydana gelen tüm rahatsızlıkları tedavisi ile periodontoloji alanı ilgilenmektedir. Sağlıklı bir diş etine sahip olmak adına önemli başarılara imza atan bu alan, diş etlerinde oluşan tüm hastalıkların etkin bir tedavi süreci ile ortadan kaldırmaktadır. Tedavi sonucunda ise her ağız ve diş eti sağlığına kavuşarak normal yaşantısına geri dönmektedir.

Her insanda dişleri çevreleyen dokular sert ve yumuşak yapıların bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Ayrıca bu dokular , şu diş ve ağız sağlığı için oldukça önemli bir konumda yer alır. Hal böyle olunca ağız ve diş sağlığı, insanların genel vücut sağlığı ile doğrudan ilişkili bir hale gelir.

Peridontoloji neye bakar konusu merak edilmektedir. Diş eti ve diş problemleri ile ilgilenen bu alan son zamanlarda oldukça sık araştırma konusu olmaktadır.

 

Periodontoloji Ne Yapar Neye Bakar?

Periodontoloji faydaları periodontolojinin, özel olarak diş eti ve diş problemleri ile ilgilenmesi dişin daha özel alanlara ayrılarak kişilerdeki problemin tespitini kolaylaştırarak, dişe önem verilmesini arttırmıştır.

 

Dişlerde oluşan sorunların ya da diş etlerinde farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelen iltihaplanmaların ilerleme kaydederek diş kaybına ya da genel olarak sağlıkla ilgili olumsuz sonuçlara sebebiyet vermemesi için ilk olarak yapılması gereken teşhis ve bunun ardından da tedavi sürecidir.

Tedavi sürecinde gerekli değerlendirmelerin yapılması ve bunun arkasından sağlıklı yapının oluşturulması ve devamlılığını sağlanması önemli bir konumda yer almaktadır. Bunu sağlayacak olan ise diş eti hastalıkları uzmanı ya da diğer bir anlamda periodontolojinin hem amacı hem de görevi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Periodontoloji alanında sadece hastalıkların teşhisi yapılmamaktadır,teşhisin yanında tedavi aşaması ve oluşturulan sağlıklı yapının devamlılığının da sağlanması gerekmektedir.

Periodontoloji uzmanı sadece teşhis ile değil tedavi ve tedavi sonrası süreç ile de ilgilenmektedir.

 

Periodontal Hastalıklar Nelerdir?

Periodontoloji faydaları bu alana özel hastalıkların belirlenerek sadece bu alan ile ilgilenen uzmanların kişilere özel tedavi uygulamasıdır.

Periodontal hastalıklar, diş etlerinin yumuşak dokularında oluşan iltihaplanma gingivits olarak adlandırılmaktadır. Ancak oluşan iltihap daha da fazla ilerleyerek alt kısmında yer alan kemik dokuya yayılma sürecine girmiş ise ortaya çıkan bu durum kemik yıkımına neden olmaktadır.

 Bu şekilde bir durumda ise hastalığın adı periodontitis olarak karşımıza çıkar. Bahsetmiş olduğumuz her iki hastalık periodontal hastalıklar olarak adlandırılmaktadır.

Periodontoloji neye bakar sorusuna cevaben diş etinin yaşadığı problemler ile ilgilenir denenebilir.

Genel olarak bakıldığında periodontal hastalıklar çoğu zaman durdurularak kontrol altına alınabilmektedir. Ancak hastalığın durdurulması için sadece diş doktorunun gayreti yeterli değildir. Hasta olan kişinin de bu süreçte diş hekimine yardımcı olması ağız, diş ve diş eti bakımına önem vermesi gerekmektedir. Periodontal hastalıklarda önemli olan ağız içi bakterileri yok etmektir. Çünkü hastalıkların ortaya çıkmasındaki başlıca neden bakterilerdir.

Yeterli bir ağız bakımı olmayan kişilerin ağız içindeki bakteri oranı oldukça fazladır. Kısa sürede sayıları giderek artar ve yıkım gerçekleştirirler. Bakterinin meydana getirdiği mikroorganizmalar, bakteriyel plak olarak adlandırılır ve diş eti ve dişlerin birleştiği noktanın hemen üst kısmında oluşumu gösterirler. Yemek artıklarından beslendikleri gibi yine bu artıklar ile çoğalırlar ve bunun yanında asitte üretirler .

 

Periodontoloji Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

Periodontoloji faydaları tedavinin mümkün olması, doktorun sadece bu alan ile ilgilenerek kişilere özgü tedavi uygulamasıdır.

Periodontoloji tedavisinde çeşitli aşamalar bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığında periodontoloji tedavisinde uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen tedavi aşamaları şu şekildedir:

Hastalığın teşhisi ilk aşamadır, hastalık ve ağız bakımı ile ilgili bilgi paylaşımı, profesyonel temizlik, antibiyotik tedavisi, cerrahi tedavi uygulamaları, tamamlayıcı ve destekleyici tedavidir.

Periodontoloji tedavisi sırasında en önemli aşamalardan bir hastalığa doğru teşhis konulmasıdır. Hastalık konusunda doğru bir teşhis konması için ise hastadan ön bilgi, klinik muayene ve radyoloji görüntüsünü içeren değerlendirmeler ile ilgili çeşitli bilgiler alınır ve bunun ardından tedavinin diğer aşamasına geçilir.

Diş eti hastalıklarının neden oluştuğunu ve ağız bakımının neden bu kadar önemli olduğunun farkında olan bir hasta, diş eti hastalığının tedavi sürecinde de bilinçli davranacaktır. Bu nedenle diş hekimi kadar hastanın kendisi de gerekli koşulları yerine getirerek elde edilecek başarıda önemli bir paya sahip olur.

 

Diş Eti Hastalığı Belirtileri

Periodontoloji faydaları beklenebilmesi için kişilerin dişleri hakkında dikkatli olması gerekir. Belirti gösteren rahatsızlıkları fark etmeyen hastalar, tedavi için geç kalmış ve bazı büyük sorunlara yol açmış olabileceklerdir.

Kanama, diş etinde şişme ve kızarma, diş etinde geri çekilme ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet, diş eti kenarlarında veya dişler arasında diş taşlarına bağlı olarak görülen siyah alanlar, diş ile diş eti arasından gelen iltihap, dişlerde görülen sallanmalar, uzamalar, dişlerin yer değiştirmesi, ağızda kötü koku ve tat. Bu gibi belirtileri fark etmeyen ve doktora gitmeyi geciktiren, önemsemeyen kişilerin doktordan hızlı bir iyileşme süreci beklemesi doğru bir tedavi değildir. Diş kolay iyileşen ve kendini hemen onaran bir yapı değildir.

Periodontal hastalıklara sahip kişilerin doktora yardımcı olacak nitelikte ağız ve ağız içi bakımlarını düzenli yapmaları, doktorun söylediklerine uymaları gerekmektedir.

Periodontoloji ne demek hangi alan ile ilgilenmektedir gibi sorular son dönemlerde merak edilmektedir. Periodontoloji diş problemleri ve diş etlerini destekleyen diğer dokuları tetikleyen hastalıklar ile ilgilenen bilim dalıdır.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Periodontoloji Faydaları

Leave Comment