Periodontoloji Ne Yapar?

Periodontoloji, diş etlerinizi ve ağzınızdaki kemikleri etkileyen sorunları tedavi eden bir uzmanlık dalıdır. Periodontoloji uygulamaları, diş eti hastalığını önleme, teşhis etme ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimi tarafından hayata geçirilir. Diş hekiminiz, ağız ve diş iltihabı gibi ilerleyen diş eti problemlerinin belirtilerini yönetmenize de yardımcı olur.

 

Diş eti hastalığı, dişlerinizin etrafındaki doku enfekte olduğunda ve iltihaplanmaya neden olduğunda ortaya çıkar. Dişlerinizde biriken plak oluşturan bakteriler, genellikle diş eti çizgisinin altına yayıldığı için bu durum, şişmeye neden olur. Diş eti hastalığının erken dönemde ortaya çıkan şekline “diş eti iltihabı” denir. Bu durumu tedavi ile, ağzınızı ve dişlerinizi temiz tutarak ve düzenli olarak diş hekimine görünerek kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte, daha ileri diş eti hastalığı – veya periodontitis – daha kapsamlı tedavi gerektirebilir. İşte bu durumda, bir periodontiste gözükmeniz kesinlikle gerekli hâle gelmiştir.

Periodontistiniz, ağız ve diş sağlığınız ve tıbbî geçmişinizi dikkatle gözden geçirir ve daha sonra en iyi tedavi seçeneğini tespit etmek için diş muayenenizi yapar. Bu muayene süreci, hem cerrahi, hem de cerrahi olmayan yöntemler kullanılmasını gerekli kılabilir.

 

Periodontolojide Cerrahi Olmayan Tedaviler

 

Diş taşı temizliği, kök düzeltme, diş eti çizgisinin derinliklerinden plak ve tartarı çıkarmak için cerrahi olmayan periodontoloji tedavileri bulunmaktadır. Bu periodontoloji prosedürlere, duruma bağlı olarak bazen antimikrobiyal veya antibiyotik ilaçlar da eşlik edebilir.

 

Periodontolojide Cerrahi Tedaviler

 

Diş eti iltihabı ve periodontitis, diş etlerinizin çekilmesine veya geri çekilerek dişin kökünü açığa çıkarmasına neden olabilir. Periodontoloji cerrahi tedavilerin kullanımıyla, periodontistiniz, genellikle ağzınızın çatısından doku aldığı bir sakız grefti yapabilir ve onu geri çekilmiş diş eti hattını kapatmak için kullanabilir. Sağlıklı bir diş eti çizgisi diş çürümesini durdurmaya, hassasiyeti, ağrıyı azaltmaya ve gülümsemenizi iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir.

 

Periodontolojide Kullanılan Diğer Cerrahi Yöntemler

 

Periodontolojide kullanılan diğer cerrahi yöntemler şöyledir: Lazer tedavileri, yeni kemik ve doku büyümesini teşvik etmek için rejeneratif prosedürler, diş kronu uzatma, fazla diş eti dokusunun alınması, bir yedek dişi veya köprüyü tutmak için diş implantları, diş kökünüzün etrafındaki bakterilerin oluşabileceği alanı sınırlandırmaya yardımcı olmak için kemik cerrahisi olarak da adlandırılan periodontal cep küçültme prosedürleri.

 

Bazı periodontal teknikler diş eti hastalığının tedavisine özelken, diğerleri kozmetik amaçlar için de kullanılmaktadır. Periodontistler genellikle aşağıdaki gibi plastik cerrahi hizmetleri sağlar:

  • Sakızlı bir gülümsemeyi veya düzensiz bir diş eti çizgisini düzeltmek için diş kronu uzatma
  • Uzun dişlerin yaşa bağlı durgunluktan veya önceki diş eti hastalığından kaynaklanan görünümünü azaltmak için diş eti greftleri
  • Kaybolan bir dişi sahte veya yapay bir dişle değiştirdikten sonra diş etlerinin ve çenenin doğal eğrisini eski haline getirmek için sırt büyütme

 

Periodontoloji İşlemlerinin Farkı

 

Periodontoloji işlemleri, diş hekimlerinizin çözüm sağladığı bazı diş eti sorunlarından farklı çözümler gerektirebilmektedir. Örneğin, kötüleşen diş eti hastalığınız, karmaşık bir vakanız veya diş kaybı riskiniz varsa, diş hekiminiz sizi bir periodontiste yönlendirecektir. Bu yaygın diş eti hastalığı belirti ve semptomlarından herhangi birini fark ederseniz, bir periodontiste gitmeniz gerekip gerekmediğini öğrenmek için diş hekiminizden randevu alın.

 

Periodontolojik Sorunlar:

 

  1. Şişmiş ve Koyu Kırmızı Diş Etleri

Plak ve tartar oluşturan bakteriler, genellikle diş eti iltihabının ilk belirtisi olan iltihaplanmaya neden olabilir. Tedavi edilmediğinde, bu iltihap dişlerinizin etrafında cepler oluşturabilir. Bu, diş kaybına neden olabilecek enfeksiyon riskinizi artırır. Şişmiş diş etleri genellikle dişlerinizi daha küçük gösterir. Sağlıklı bir açık pembe renk yerine, genellikle, koyu kırmızı renkte olurlar. Erken evrelerde diş hekiminizde derin bir temizlik yaptırarak ve evde ağız hijyeninize özen göstererek bu iltihabın oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

 

  1. Kolayca Kanayan Diş Etleri

İltihap, dişlerinizi fırçalarken, diş ipi kullanırken veya yemek yerken diş etlerinizin kolayca kanamasına da neden olabilir. Diş etleriniz dokunulduğunda hassassa, dişinizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken kan tükürürseniz diş hekiminize başvurmalısınız.

 

  1. Ağız Kokusu

Periodontolojik sorunlarda ağız kokusu yaygındır. Ağız bakımınıza özen gösteriyor ve buna rağmen ağız kokusundan mustaripseniz, bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

 

  1. Ağrılı Çiğneme

Periodontolojik sorunlarda, diş eti iltihabı, zamanla dişlerinizin etrafında dişleri gevşetebilen cepler oluşturarak onları daha hassas hale getirebilir. Ayrıca çiğnemekte de ağrı yaşayabilirsiniz. Dişlerinizin birbirine uyma biçiminde bir değişiklik veya dişleriniz arasında yeni boşluklar oluştuğunu fark ederseniz, diş hekiminizden randevu alın.

 

  1. Diş Eti Çekilmesi

 

Diş etlerinin çekilmesi her zaman diş eti hastalığına bağlı değildir. Bu, dişlerinizi çok sert fırçalamanızdan da kaynaklanabilir, bu da diş eti dokusuna zarar verir. Bir periodontist, bu sorunu kozmetik amaçlarla düzeltebilir ve gelecekte diş eti problemleri riskinizi potansiyel olarak azaltabilir. Ancak çok fazla fırçalamadan kaynaklanmayan diş eti çekilmesi, genellikle sonraki evre diş eti hastalığının bir işaretidir. Bu noktada periodontist konuyu inceleyebilir ve uygun tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir.

 

Periodontistten Ne Beklemeli?

 

Bir periodontisti ziyaret ettiğinizde, ona sahip olduğunuz semptomları anlatmalısınız. Sağlık sorunları ve aldığınız ilaçlar gibi kişisel bilgileri kendisiyle paylaşmalısınız.

 

Periodontoloji Hususunda Teşhis ve Tedavi Süreçleri

 

Periodontoloji hususunda teşhis ve tedavi süreçleri, semptomlarınıza katkıda bulunabilecek faktörleri belirlemek için tıbbi geçmişinizi gözden geçirilmesiyle başlar. Periodontistiniz sizinle, diş eti kanamanızı kontrol etmek, plak ve tartar oluşumunu gözden geçirmek için sözlü ve fiziksel bir muayene yapar. Diş eti cebi derinliğinizi veya diş etleriniz ile dişleriniz arasındaki boşluk tespit edilir. Olası kemik kaybını teşhis etmek için röntgen çekilir. Bu testler, bir periodontal tedavi planı oluşturmalarına yardımcı olur. Periodontistiniz, diş hekiminiz veya diş sağlığı uzmanınız tedavinizin bir parçası olabilir. Antibiyotikler veya kapsamlı bir temizlik, genellikle diş eti hastalığının erken aşamalarını kontrol edebilir. Daha ileri vakalar cerrahi müdahale gerektirebilir.

 

Periodontistlerden Sizlere Tavsiyeler

 

Periodontistiniz ayrıca diş eti hastalığını kontrol altında tutmaya ve daha fazla sorunun ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olmak için, size yaşam tarzı değişiklikleri ve evde tedaviler önerebilir. Periodontistiniz, sizden; günde iki kez veya her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanızı ve diş ipi kullanmanızı, yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmanızı, dişlerinizi hafifçe fırçalamanızı, plak oluşumuyla mücadeleye yardımcı olması için elektrikli diş fırçası kullanmanızı, diş hekimi tarafından önerilen gargara ile ağız ve diş sağlığınızı korumanızı, düzenli diş temizliği yaptırmanızı ve sigarayı veya tütün mamullerinden uzak durmanızı isteyebilir.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Periodontoloji Ne Yapar?

Leave Comment