PERODONTAL HASTALIK VE SÜREÇLER:

Diş eti hastalıkları (periodontal hastalık), dişi değil dişi çevreleyen ve destekleyen dokuları etkileyen bir enfeksiyon hastalığı olması itibariyle ağız sağlığını birincil derecede etkiler. Hiç çürüğü olmayan dişler bile bu hastalık nedeniyle kaybedilebilir.

 

Periodontal hastalık ya da Kronik periodontal hastalık tedavi edilmediği takdirde; kemik ve doku kaybı, diş kaybı, gevşek ve hareket eden dişlerin varlığına sebebiyet verebilir. Kronik periodontal hastalığınız varsa, diş etleriniz/dişleriniz arasında cepler oluşmaya başlamıştır. Ancak bu hastalığın belirtileri sadece bundan ibaret değildir. Diş eti kanaması, iltihaplı, kırmızı veya hassas diş etleri, ağız kokusu, ısırıkta hissettiğiniz değişim gibi etkenler, kronik periodontal hastalığa neden olabilecek diğer etkenler arasında sayılmaktadır.

 

Yapılan bir araştırmaya göre, kronik periodontal hastalık, 30 yaşın üzerindeki ABD yetişkin nüfusunun yaklaşık yarısını etkilemektedir. Bu sorunun ortaya çıkışına bazı ciddi ihmalleri içeren durumlar neden olur. Diş hijyeni ve ağız bakımına özen göstermemek, sigara kullanımı, çeşitli hormon düzensizlikleri, kötü bir beslenme, genetik öykü, yaşlanma ve diğer tıbbi durumlar gibi etkenler kronik periodontal hastalığı doğuran etkenler arasındadır.

 

Diş Taşı Temizliği Süreçleri Nelerdir?

 

Diş taşı temizliği ve kök düzeltme, ayakta tedavi prosedürü olarak diş hekiminizin kliniğinde yapılabilir. Durumunuzun ciddiyetine bağlı olarak prosedür için bir veya daha fazla randevu planlanması gerekebilir. Diş taşı temizliği yaptıranlar, genellikle yoğun bir ağrı şikayetiyle karşılaşmamaktadır.

 

Diş hekiminizin işlemin rahatsızlığını azaltmak için lokal anestezi kullanması gerekebilir veya gerekmeyebilir. Diş hekiminiz, öncelikle, diş ölçeklendirmesi uygulayacaktır. Bu işlem, plağı, dişlerinizden ve dişleriniz ile diş etleriniz arasında oluşan büyük ceplerden arındırılmasını içermektedir. Daha sonra diş hekiminiz, diş kökü planlamanızı gerçekleştirip, bir ölçekleme aleti kullanarak diş köklerini düzeltecektir. Bu pürüzsüzleştirme, diş etlerinizin dişlerinize yeniden yapışmasına yardımcı olacaktır. Diş hekiminiz ayrıca dişlerinizin ve diş eti sağlığınıza bağlı olarak ek tedavi önerebilir. Diş hekiminiz, daha hızlı iyileşmenize yardımcı olmak için tedavi sırasında antimikrobiyal maddeler kullanabilir veya birkaç gün boyunca size oral antibiyotikler reçete edebilir.

 

Konak Modülasyon İşlemi Nedir?

 

Diş hekiminiz ayrıca, uzun süreli diş eti hastalığının (periodontitis) olumsuz etkilerini düzeltmeye veya prosedürünüzün ardından enfeksiyon olasılığını azaltmaya yardımcı olmak için ek ilaçların doğrudan diş etlerinize uygulandığı “konak modülasyonu” adlı bir işlem önerebilir1. Bir ölçekleyici ve bir küret dahil olmak üzere, prosedürü gerçekleştirmek için tipik olarak geleneksel araçlar kullanılır. Ancak lazerler ve ultrasonik cihazlar gibi diş ölçeklendirme için kullanılabilen diğer aletler de bulunmaktadır. Diş hekiminiz ayrıca tam ağız dezenfeksiyonu önerebilir. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, diş ölçekleme ve kök planlaması için yeni araçların ve prosedürlerin geleneksel yöntemlerden daha etkili olmadığı sonucuna varılmıştır2.

 

 

Referanslar:

 

 

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “PERODONTAL HASTALIK VE SÜREÇLER:

Leave Comment