DişBeyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerinin renginden memnun olmayan bireylere dişin bütünlüğüne zarar vermeden uygulanan kozmetik bir işlemdir. Yıllar içinde çeşitli nedenlerle (gıda boyaları, ilaçlar vb.) renk değiştirmiş olan dişler ya da kişinin doğal diş rengi, basit bir oksijenasyon işlemi ile bir kaç ton açılarak güzel bir gülüş elde edilebilir.

Diş beyazlatma işlemi kesinlikle profesyonel hekim kontrolü altında uygulanmalıdır ki dişlere ve çevre dokulara zarar gelmesin.

Beyazlatma işlemi farklı şekilde uygulanabilir

a.Ev Tipi: Diş taşı temizliği ve polisaj işlemini takiben, ağızdan alınan basit bir ölçü üzerinde hazırlanan kişiye özel şeffaf plaklar yardımıyla evde uygulanır. Plaklar, içerisine konulan beyazlatıcı jellerle ortalama 2-5 saat ağızda tutularak yaklaşık 4-10 günde ideal bir beyazlık elde edilir.

b.Ofis Tipi: Hekim koltuğunda yaklaşık 1 saat gibi kısa bir sürede, özel bir ışık kaynağı yardımıyla dişler beyazlatılır. Dişler cilalanıp temizlendikten sonra hekim gerekli izolasyonları yaparak diş üzerine beyazlatma jelini sürer ve 15 dakikalık ışık aktivasyonu ile dişler beyazlatılır. Renklenmenin şiddetine göre 1 ila 4 seans uygulama tekrar edilir.

c.Kanal sonrası beyazlatma: Ön bölgedeki renkleşmiş dişlerin varlığı önemli bir estetik problemdir. Kanal tedavili dişlerin renklenmesinde pulpa odasında bırakılmış ölü pulpa dokusu, kanal dolgu maddeleri, travma sonrası kanama ve bazı ilaçlar gibi bir çok faktör rol oynar. Bu kalıntılar, bakterilerle birlikte dişteki dentin kanallarına nüfuz ederek dişin renklenmesine neden olurlar. Bu tip renklenmiş ölü dişlere uygulanan beyazlatma işlemi, dişin sert dokularını koruyan basit, etkili ve ucuz birtekniktir. Bu teknikte uygun beyazlatma ajanı dişe aynı anda hem içten hem de dıştan uygulanır. Böylece 3-4 gün kadar kısa bir sürede herhangi bir yapay restorasyona gerek olmaksızın hastanın kendi dişini kullanması sağlanır.

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma; birçok nedene bağlı olarak beyaz dokusunu kaybeden diş minesinin olabildiğinde beyaza yakın bir tona gelmesi için gerçekleştirilen uygulamaların bütünüdür. Bleaching gibi yöntemler kullanılarak diş minesinin hızlı ve ekonomik biçimde beyazlatılması mümkündür ki, bunun yanında gelişen teknolojinin katkısı ile farklı materyaller kullanılarak diş beyazlatma tedavisi uygulanabilmektedir.

Diş beyazlatıcı tedavi prosesleri, uluslararası medikal otoriteleri tarafından onaylanarak klinik boyuta taşınabilir. Bu yöntemlerin klinik düzeyde uygulamasına sadece diş hekimleri yetkilidir. Zaten diş klinikleri tarafından kullanılan materyallerin evsel kullanım için satışı da söz konusu değildir.

Evde diş beyazlatma elbette mümkündür. Bunun için de yine diş doktoru tarafından reçete edilen veya direkt olarak sağlanan ürünlerin, ev ortamında kullanımı söz konusu olacaktır. Ancak hekim tarafından oluşturulan tedavi protokolü; diş macunu ile diş rengi açma işlemlerinden oldukça ileri bir seviyedir.

Diş macunlarının bir kısmında yer alan bazı kimyasalların, diş minesinin dış rengini açmak noktasında belirli düzeyde kabiliyetleri bulunur. Ancak diş minesinin iç beyazlığını kaybetmesi durumunda, bu ürünler yeterli seviyede faydalı olmayacak ve klinik diş beyazlatma tedavisi uygulanması gerekecektir.

Evde diş beyazlatma yöntemleri olarak tanımlanan bir takım uygulamalar da elbette bulunur. Satın alacağınız diş beyazlatma kitlerini kullanarak belli düzeyde fayda elde edebilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce diş ve diş etlerinizde bir sorun olup olmadığından emin olmak için yine de hekim muayenesi uygun olacaktır. Medikal teknolojiler dışındaki araçları da kontrolsüz kullanmamanızda fayda vardır.

Bu arada altı çizilmesi gereken bir diğer husus; beyazlatma işlemlerinin çürük dişlerin rengini iyileştirmek için kullanılamayacak olmasıdır. Çürük dişler canlılığını yitirmiş olmalarından olayı koyu ve hatta siyaha yakın bir renk alırlar ki, bunların eski rengine kavuşturulması için restoratif diş tedavisi uygulamaları gereklidir. Bunun için dişleri beyazlaması noktasında klinik bir inceleme yapılması, size daha doğru fikir verecek sonuçları sağlayabilir.

Kimler Diş Beyazlatma Hizmeti Alabilir?

Diş beyazlatma tedavisini kimler yaptırabilir sorusuna cevap olarak herhangi bir sınır koymak söz konusu değildir. Yetişin yaş grubundaki herkes diş beyazlatıcı uygulamaları alabilir. Ancak burada hekimin kontrolü büyük öneme sahiptir.

Diş eti rahatsızlıkları, diş çürükleri ve diğer yapısal sorunlar bakımından hekimin kontrolü gereklidir. Çürükler ve diğer ağız sağlığı problemleri giderildikten sonra, uygun bir beyazlatma tedavisi uygulanabilir olacaktır.

Kanal tedavisi sonrasında renk değiştiren dişler için dahi, diş beyazlatma için yöntemler uygulanabilir. Bu noktada hekiminiz sizi bilgilendirecektir.

Diş muayenesi yapılan hemen herkes için diş beyazlatma uygundur demek mümkündür. Elbette bunun için diğer herhangi bir rahatsızlığınız olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır. Bu da yine hekim tarafından klinik ortamda gerçekleştirilebilecek bir tanı sürecidir.

Bleaching işlemi, yan etkisi olmayan bir uygulama olarak tanımlanır. Ancak her şeye rağmen, yaşı çok küçük çocuklar, emziren anneler ve diğer hastalıkların tedavi sürecinde olanlar için bu uygulamanın yapılması, hekim onayına tabi olmalıdır. Kimyasal diş beyazlatma, fototermal diş beyazlatma veya fotokimyasal diş beyazlatma ayrımı olmaksızın, tüm diş beyazlatma tedavi süreçleri, hekimin gözetiminde yapılması halinde etkin olabilir.

Diş tedavisi süreçlerinde, tek yetkili merci diş hekimleridir. Kozmetik ürünlerin kullanımında elbette sınırlama yoktur ancak diş beyazlatma uygulamalarının klinik düzeyde yapılanlarının hekimin kontrolünde olması son derece önemlidir. Kimler diş beyazlatma tedavisi olabilir sorusunun cevabını da en doğru şekilde diş hekimleri verebilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma nasıl yapılır? Sorusunun cevabı klinik ve bireysel olmak üzere iki kısımda cevaplanabilir. Evde diş beyazlatma için kullanılacak klik olmayan yöntemler; diş minesinin dış yüzeyinde oluşan renk bozuklukları üzerinde etkilidir. Diş macunları ve benzeri ürünler, klinik diş beyazlatma tedavisi ile eş değer değildir. Düzenli fırçalama durumunda dahi, zaman içerisinde diş minesinin dokusu renk özelliklerini kaybedebilir ki, bu durumda kozmetik ürünlerin etkili olmayacağı söylenebilir.

Diş macunları ve beyazlatıcı diğer ürünler; diş minesinin dokusu üzerinde etkili olamaz. Bu seviyede etki gösterebilmek için Lazer ve/veya beyazlatıcı kimyasallar kullanılır. 

Diş beyazlatıcı uygulamalar, klinik ortamda ve/veya ev ortamında yapılabilir. Klinik uygulamaların tamamının muayenehanede yapılabilmesinin mümkün olduğu gibi; bir kısım tedavi klinikte, devamı evde yapılabilir. Ya da hekimin uygun göreceği araçları evde kullanabilirsiniz. Tedavi uygulamaları şu şekilde sınıflandırılır;

  • Ofis Tipi Diş Beyazlatma
  • Ev Tipi Diş Beyazlatma
  • Kombine diş beyazlatma
  • Özel beyazlatma süreçleri

Ofis tipi diş beyazlatma; klinik ortamda gerçekleşen beyazlatma sürecidir. Kişinin dişleri kimyasal, lazerli kimyasal veya sadece lazer ekipmanlar kullanılarak klinikte beyazlatılır. Ofis tipi beyazlatma uygulamaları, renk değişimi orta ve ileri seviyede olan kişiler için daha uygun bir yöntemdir. Kullanılan araçlar, Fototermal, fotokimyasal veya kimyasal olabilir. Bu sayede ileri düzeyde renk kazanımı mümkün olabilir.

Ev tipi beyazlatma ise kimyasal beyazlatma uygulamaları biçiminde seyreder. Diş rengi çok değişmiş kişiler için bu tedavi yeterli sonucu sağlamayabileceğinden, yapılacak analizle, kombine tedavi veya ofis tipi tedavi yöntemi benimsenebilir.

Yaygın diş beyazlatma yöntemi, kimyasal diş beyazlatmadır. Dişlerle aynı biçime sahip bir kalıp içerisinde beyazlatma kimyasalı konulur ve bu kalıp dişe yerleştirilir. Bu uygulama ev tipi diş beyazlatma süreçlerinde kullanıldığı gibi, ofis tipi ve kombine tedavilerde de kullanılmaktadır.

Lazerle diş beyazlatma olarak bilinen fototermal diş beyazlatma uygulaması kapsamında, kişinin diş minesine uygulanacak kimyasal, lazerle aktive edilerek dişin minesine tesir etmesi sağlanır. Bu yöntem, uygulama sürecine bağlı olarak oldukça etkili sonuçlara ulaşılmasını sağlayabilir.

Kişinin diş renginin hasarına göre, ofiste fotokimyasal olarak alınan tedavinin evde kimyasal olarak devam edebilmesi mümkündür. Bu işleme de kombine diş beyazlatma uygulaması denmektedir.

Diş Beyazlatma Sonra İyileşme Süreci

Diş beyazlatma süresi sonrasında belirli bir iyileşme süreci yoktur. Diş beyazlatma tedavisi sonrası süreç, çoğunlukla herhangi bir etki ortaya koymaz. Ancak elbette lazer ve kimyasal kullanımı belirli düzeyde iritasyona sebep olabilir ki, bu etki birkaç gün içerisinde tamamen geçer.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken, diş beyazlatma kimyasallarını satın aldıktan sonra hekim kontrolü olmadan kullanılmaması gerekliliğidir. Bu kimyasallar denetimsiz kullanıldıklarında soruna yol açabilir. Bu nedenle, daha uygun diş beyazlatma fiyatları elde etmek için hekim onayı olmadan bu işlemi yapmamanız gerekir.

Diş Beyazlatma Fiyatlarına Neler Etki Eder?

Diş beyazlatma fiyatları üzerinde etkili birden çok sebep söz konusudur. Öncelikle, hangi diş beyazlatma yönteminin tercih edileceği, tüm prosesin fiyat seviyesini ciddi anlamda değiştirir. Ev tipi diş beyazlatma, ofis tipi beyazlatma ve kombine beyazlatma süreç içerisinde kullanılan materyaller ve seans süresi nedeniyle farklı fiyat seviyelerinde ortaya çıkar. Ayrıca kanal tedavisi sonrası rengini kaybeden dişin renk tedavisi elbette çok farklı olacaktır. Tabii bu noktada doğal olarak dişin ne kadar renk kaybettiğinin de sürece etki ettiğini belirtmek gerekir.

Diş beyazlatma tedavisi fiyatları; uygulamayı yapacak hekim ve kliniğe bağlı olarak da değişebilir. Fiyatlar konusunda detaylı bilgi almak için kliniğinize başvurmalı ve hekimin yapacağı muayeneden sonra ortaya çıkacak fiyatları dikkate almalısınız. Açık kaynaklarda belirtilen diş beyazlatma fiyatları gerçekçi değildir, zira herkes için standart bir fiyatlama yapılabilmesi bu tedavi için mümkün olmayacaktır.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında sorularınız için 05331554522 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.