Diş TaşıTemizliği

Diş taşı günümüzde halk dilinde diş tartarı olarak da ifade edilmektedir. Diş taşı birtakım bakterilerin dişlerde uzun süre birikerek, zamanla diş taşının sertleşmesiyle ortaya çıkan dişte oluşan sert yapılardır. Diş ve diş eti sağlığına önem vermeyen bireylerde diş taşı daha çok ve sıklıkla görülmektedir ama ağız ve diş sağlığına önem veren, düzenli olarak diş kontrolünü yaptıran bireylerde çok sık olmamakla birlikte, arada görülmektedir.
Diş taşını engellemek için alınması gereken birtakım önlemler bulunmaktadır.

Bu önlemler,

-Ağız içinde bulunan diş taşı oluşumunu engellemek için mümkün olduğu sürece diş ve ağız bakımına çok önem verilmesi gerekmektedir.

*Dişlerin her yemekten sonra, düzenli olarak diş fırçası ile mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Diş taşı oluşumunu engellemek için diş taşı temizleyici özelliği bulunan diş macunlarını tercih etmelisiniz.
*Diş fırçaları ne kadar donanımlı ve özellikli olursa olsun, dişlerin zor erişilecek kısımlarını tam olarak temizleyemezler. Diş fırçalarının dişlerde erişemediği kısımları diş ipi yardımı ile temizleyebilirsiniz. Diş doktorları diş ipinin her fırçalama sonrasında kullanılmasını tavsiye etmektedir. Çünkü dişte temizlenmemiş olan kalıntılar bakterilere ve sonrasında da diş rahatsızlıklarına neden olmaktadır.
*Diş taşı oluşumunu önlemek için yumuşak şeker ve dişe yapışan yiyeceklerin mümkün olduğu sürece az tüketilmesi gerekmektedir. Bu yiyecekler tüketildikten sonra mutlaka dişler diş fırçası ve diş ipi aracılığı ile iyice temizlenmelidir.

Diş Taşı Temizliği Nedir?

Diş taşı; dişin yüzeyinde ve daha çok diş eti ile birleştiği noktada biriken minerallerin sertleşmesi ile ortaya çıkan bir plakadır. Taş görünümüne sahip bu tabaka, çoğunlukla diş fırçaları ve diş ipleri ile temizlenebiliyor olsa da, yeterince fırçalamama durumunda buradaki tabakanın sertleşmesi, bu şekilde bir temizliği imkansız haline getirebiliyor. Bilhassa diş taşını önlemeye yönelik ağız bakım ürünlerinin kullanılmaması ve elbette dişin yeterince ve doğru fırçalanmaması, sorununun derinleşmesine yol açıyor. 

Diş taşı, tek başına bir sorun değilmiş gibi görünse de, aslında bu tabaka bakteriyel etkinlik için son derece uygun bir zemini oluşturuyor. Diş eti hastalıklarında diş taşlarının ciddi etkilerinin olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır ki, dişin kendi dokusunun uzun süre korunması noktasında da bunun önemli bir payı vardır.

Diş taşı temizliği; dişin ve diş etinin sağlığın korunması için, dişin diplerinde ve yüzeyinde yer alan mineral tabakasının temizlenmesi uygulamasıdır. Uygulama herhangi bir anestezi ihtiyacı söz konusu olmadan yapılır ve kişinin uygulama sonrasında hayatına kaldığı yerden devam etmesi mümkündür.

Ancak kimi durumlarda, yoğun uygulamalardan sonra derin bir temizlik yapılmış olmasından dolayı, diş etinin zarar görmesi mümkün olabilir. Bu durumda bir veya birkaç günlük hafif acı ve hasiyet olabilir. Düş yüzeyinin de temizlenmesinden ötürü belli düzeyde ortaya çıkan hassasiyet; hassasiyet giderici macunlar ve ağız bakım suları ile azaltılabilir.

Diş taşı temizliğinin herhangi bir yan etkisi veya zararı yoktur. Bilakis bu uygulama diş ve diş etinin korunması için gereklidir. Çok iyi fırçalanmayan ve diş taşı nedeniyle uzun süre enfekte olan bireylerde, diş eti çekilmesi gibi ciddi sorunlarla karşılaşılabilir ki, bunun dışında bir çok sorunla yüzyüze gelmek de mümkündür.

Evsel yöntemlerle diş taşı temizliği bir ölçeğe kadar mümkündür. Ancak kendi ağzımızı yeterince göremeyeceğimiz ve belli noktalara erişemeyeceğimiz için bu temizliği yeterince sağlıklı biçimde gerçekleştiremeyebiliriz. Zaten evimizde diş hekimlerinin kullandığı araçları bulundurma olasılığımız da yoktur. Örneğin; kullanılan kimyasallar ve polisaj araçlarına sahip olmayacağımızdan, diş taşı temizliği için hekime başvurmamız daha doğru bir yaklaşımdır.

Altı aylık periyotlarda yapacağımız düzenli diş hekimi ziyaretleri esnasında, hekim bizi diş taşı noktasında bilgilendirir ve gerekli olması halinde bu müdahalede bulunur. Bu bakımdan diş taşı temizliği de dahil olmak üzere, diğer tüm ağır ve diş sağlığı sorunlarını ekarte etmek bakımından, diş hekimi ziyaretlerini düzenli olarak yapmamızda büyük fayda vardır.

Orta ve uzun vadede ciddi sorunlara dönüşecek diş taşları, kısa bir uygulamanın ardından ortadan kaldırılabilir. Bu sayede daha sağlıklı dişlere sahip olur ve diğer sağlık sorunlarına karşı önemli bir fayda elde etmiş oluruz. Bu noktada diş taşı temizlenirken, dişin dış yüzeyinin de temizlenmesine bağlı olarak, estetik fayda elde edileceği de unutulmamalıdır. Polisaj ile dişin dip kısmı ile üstü arasındaki renk farkı ortadan kaldırılır.

Kimler Diş Taşı Temizliği Hizmeti Alabilir?

Diş temizliği almak için herhangi bir sınırlandırmadan söz edemeyiz. Her yaş grubundaki kadın veya erkek diş taşı temizliği tedavisi alabilir. Ancak elbette diş operasyonlarının hepsinde olduğu gibi bu operasyonda da, uygulamayı kısıtlayan etkenler vardır.

Örneğin; yoğun diş eti iltihapları olan bireylerin diş taşı temizliği hizmeti almadan önce, bu iltihap durumlarının iyileştirilmesi gerekir. Bununla birlikte, diş taşının yoğunluğuna bağlı olarak küçük doku kesileri meydana gelebileceğinden, kişinin harici hastalıklarının olup olmadığı da bilinmelidir. Her ne kadar bu uygulama, zararsız bir uygulama olsa da, duruma göre küçük miktarlarda kanama söz konusu olabilir. Diyabet hastaları, kan sulandırıcı kullananlar ve diğer kan hastalıkları olanların bu uygulamaya başlanmadan önce değerlendirilmesi gereklidir. Bu değerlendirme detaylı bir analiz olmayıp, hekimin vereceği bir karardır. Çoğunlukla bu gibi etkenler risk olarak değerlendirilmez ancak operasyonun gidişatının planlanmasında etkilidir.

Diş taşı genellikle erişkinlerde görülen bir problem olsa da, çocuklar için d  bu uygulamaya ihtiyaç duyulabilir. Hekiminiz sizi bu konuda bilgilendirecektir. Koruyucu diş hekimliği kapsamında bu oldukça önemli bir aşamadır.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş temizliği yapılırken, plakanın bulunduğu alana titreşimli araçlarla müdahalede bulunulur. Ultrasonik ses dalgaları ile dişe ve diş etine zarar vermeden biriken tabaka kazınır. Ancak bazı durulmada tabaka diş etinin altında ve daha yoğun olabilir ki, bu durumda, manuel araçlar kullanılarak diş etinin altına ve diş aralarına girilmesi gerekebilir.

Diş taşının temizlenmesinde hekimin tercihine göre bazı kimyasalların kullanılması söz konusu olabilir. Özellikle plaka temizlendikten sonra, polisaj için cila ajanları kullanılabilir. Bu materyallerin herhangi bir riski söz konusu değildir.

Diş taşı temizliğinde genellikle sızı biçiminde bir acı süreci söz konusudur. Bu işlemde hiç acı duyulmayacağını iddia etmek doğru değildir. Ancak bunun dayanılmaz bir acı olmayacağı söylenebilir.

Bazı durumlarda uygulamanın boyutuna bağlı olarak lokal anestezik ürünlerin kullanımı söz konusu olabilir. Yoğun diş taşı birikimi durumunda, diş eti ile diş arasının manuel araçlarla temizlenmesi gereksinimi nedeniyle, anestezi kullanılabilir.

Küretaj gereken durumlarda ise operasyon bir çeşit cerrahi uygulama boyutuna geçer ve birkaç seansı kapsayan uygulamalar gerekli olabilir. Bunun gerekliliği de yine yapılacak muayene ile ortaya çıkacaktır.

Diş Taşı Temizliği Sonrası İyileşme Süreci

Diş taşı temizliği eğer bir cerrahi operasyona dönüşmemiş ise herhangi bir nekahat sürecinden söz edilmez. Ancak diş ve diş eti hassasiyeti ortaya çıkma olasılığı nedeniyle, kişinin ilk 2 saat hiç bir şey yiyip içmemesi, diş taşı temizliği sonrası 24 boyunca ise asitli, sıcak ve soğuk içecek ve yiyecekler tüketmemesi önerilir. 

Diş taşı temizliği sonrası hafif sızı devam ediyor olsa da, fırçalama devam etmelidir. Bu tedavi sonrasında birkaç gün diş etleri enfeksiyona açık hale geleceğinden, düzenli fırçalama son derece önemlidir. Operasyon sonrasında düzenli aralıklarla diş kontrolü buradan elde edeceğiniz faydanın uzun vadeye yayılmasına yardımcı olacaktır.

Diş Taşı Temizliği Fiyatlarına Neler Etki Eder?

Diş taşı temizliği fiyatları üzerinde bir çok etken söz konusudur. Yüzeysel taşların temizlenmesi ile yoğun diş taşı temizliği fiyatları elbette aynı seviyede olmaz. Cerrahi gerektiren uygulamalar ve seans süresi toplam dil taşı temizliği ücreti üzerinde etkili olacaktır. Bu konuda kesin fiyat bilgisine ulaşmak için hekiminizle görüşmelisiniz. Burada hekimin kim olduğu ve kliniğin standartları gibi etkenler, fiyatlar üzerinde etkilidir ki, muayene yapılmadan sizin gereksinimlerinizin belirlenmesi de mümkün olmayacaktır. En doğru fiyat bilgisi, hekime başvurularak elde edilebilir.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında sorularınız için 05331554522 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.