EndodontiKanal Tedavisi

Endodontistler tarafından yapılan kanal tedavisi, dişin içinde yer alan damar ve sinir topluluğunun hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılan uygulamaların tümüne verilen addır. Kanal tedavisi, dişlerde problem yaratan ağrı, apse ve kist oluşumuna sebep olan iltihaplı veya ölü diş pulpasının, yer aldığı kök kanallarından çıkartılması ve bu boşluğun sağlığa zararsız bir maddeyle tam olarak doldurulması işlemini kapsar.

Kanal tedavi aşamasında, modern anestezi teknikleri sayesinde ağrı hissetmemenizi sağlar. Çünkü kanal tedavisi olan diş ve onu çevreleyen kısım işlem sırasında tamamıyla uyuşmuş durumdadır. Anestezi altında tedavinin tamamlanması, hem hastanın son derece rahat ve ağrısız olarak tedavisini yaptırmasına, hem de diş hekiminin hasta reaksiyon göstermeden işlemini çok daha başarılı ve kolay olarak gerçekleştirmesine olanak verir.

Kanal Tedavisi hangi durumlarda uygulanır?

*Dişlerinizde özellikle gece olmak üzere zaman zaman nedensiz gelişen ağrılar yaşıyorsanız, dişe vurulduğunda ağrı hissediyorsanız, dişin kök bölgesine bastırdığınızda gelişen ağrılarınız varsa kanal tedavisine ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz.
*Dişe veya çeneye gelen darbelerde
*Derin çürük veya travmalarda
*İleri düzeydeki diş eti hastalıklarında
*Hatalı yapılmış dolgu ve protetik uygulamalarda

Kanal Tedavisi Nedir?

Kana tedavisi, diş kökünde yer alan çürüklerin temizlenerek, kanal olarak tanımlanan hattın dolgu materyalleriyle doldurulması uygulamasıdır. Prensip olarak diş dolgusuna benziyor olsa da, kanal uygulamalarında işlem biraz daha karmaşık ve uzundur. 

Dolgu, dişiniz görünür yüzeyi üzerinde gerçekleşen ve sinirler ile bağlantısı olmayan dokuya yapılır. Kanal tedavisi, sinir hattının yer aldığı köklerde gerçekleşen bir uygulamadır ki, bu uygulamalarda kimi zaman diş köklerinin tamamen cansız hale getirilmesi durumu söz konusudur. Çürüğün dişin sinir yapısına da zarar vermiş olması nedeniyle, dişin son derece ince bir kısmı olan kök kısmı, bu büyüklüğe uygun kazıma araçları ile temizlenir ve boşalan kısım özel kılcal materyaller ile doldurulur. Bu durumda dişin sinir dokusu yok olacağından diş bir çeşit proteze dönüşür.

Kanal tedavisi zorunlu mudur? Sorusu yaygın sorulan bir sorudur. Kanal tedavisinin gerekliliği hekimin yapacağı konsültasyon ile netleşebilir. Dişin durumunun analiz edilmesi için röntgen çekilmesi gereklidir. Kanal tedavisi gerektiren durumların bir kısmında, diş eti iltihabı da beraberinde seyredeceğinden, kanal öncesinde bu enfeksiyonun giderilmesine yönelik tedavi uygulaması gerekli olabilir. Uygulama öncesi muayene bu bakımdan gereklidir.

Hekim çeşitli tanı yöntemleri kullanarak dişin durumunu analiz eder ve süreci planlar. Gereklilik ise büyük ölçüde kolaylıkla tespit edilebilir. Ancak yapılacak kanalın hangi süre ile etkili olacağına dair veri sunabilmek mümkün olmayabilir. Zira kök çürüklerinin nedenleri çeşitlidir ve tespit edilmeleri oldukça zordur.

Tabii kök çürüklerine, ihmal edilen genel çürükler de sebep olabilir. Kişi çürük olduğunu bildiği halde, zamanında diş hekimine başvurarak dolgu yaptırmaz ise, çürük ilerleyip, kanal tedavisini gerektirir hale gelebilir. En bilinen yaygın sebep budur.

Önleyici diş hekimliği uygulamalarına başvurmak, çürük ve kanal tedavisi gibi süreçlerin ortaya çıkma zamanını ötelemek bakımından faydalıdır. Düzenli diş muayenesi batıda yaygın bir uygulamadır ki, bu sayede ciddi faydalar elde edilmektedir.

Kanal tedavisi; hekimin milimetrik olarak gerçekleştirdiği, hassas bir operasyondur. Diş kökü gibi dar bir alanın, diş köküne zarar vermeden temizlenmesi işlemi, ciddi bir süreçtir. Bu süreçte hastanın acı çekmemesi için gerekli tedbirler alınır ve en iyi temizliğin yapılması için uygun şartlar oluşturulur.

Kanalın çok iyi temizlemesi, dolguda olduğu gibi bu süreçte de çok önemlidir. Genellikle birkaç seans süren bu işlem, vakanın komplikasyonlarına bağlı olarak çok daha uzun zaman dilimlerine yayılabilir. Tedavinin ne kadar süreceğine dair kesin bilgiyi verebilmek, ancak yapılacak tetkikle mümkün olabilir. Her dişin ve her hastanın mevcut durumu, bu sürecin farklı zaman dilimlerine yayılmasına neden olacaktır.

Kimi durumlarda yapılacak tetkikler, dişin kurtarılmasının imkansız olduğunu gösterebilir ki, bu durumda hekim dişin çekilmesi tavsiyesini verebilir. Burada değerlendirme mekanizması; sürecin ne kadar efektif olabileceği üzerine kuruludur. Kanal tedavisi hangi süre ile etkili olacak ve bu süreci göze almak uygun mu? Sorusu gündeme alınıp, değerlendirilerek nihai eyleme karar verilir. Kimi durumlarda ise görsel olarak yapılacak muayene ile dişin kurtarılmasının mümkün olmadığına karar verilebilir.

Kimler Kanal Tedavisi Hizmeti Alabilir?

Kanal tedavisinde bir yaş veya cinsiyet ayrımı yoktur. Çok küçük çocuklarda yaygın bir gereksinim olmasa da, ergenlikten itibaren hemen herkes bu tedaviye ihtiyaç duyabilir. Dolayısıyla bu tedavinin alınması noktasında sınırlandırma başka şekillerde yapılır.

Kanal tedavisi bir çeşit çerrahi işlemdir. Bu nedenle kimi durumlarda anestezi kullanılması söz konusudur. Anestezi kullanımı noktasında engeli bulunanlar için bu yöntem uygun olmayabilir. Buna hekimin karar vermesi gerekir ve örneğin, hamileler ile kan sulandırıcı kullananların, diş operasyonları noktasında dikkatle analiz edilmeleri gerekir. Her ne kadar bu işlemde kesi söz konusu değilse, ve işlem dişin içinden yapılıyor olsa da, bazı kana tedavisi uygulamalarında diş kökünden diş etine erişilmesi söz konusu olacaktır ki, bu durumda bu risk faktörleri değerlendirilmek durumundadır.

Kanser tedavisi görenler ve doktoru tarafından herhangi bir şekilde bu tedaviler noktasında kısıtlananların da kanal tedavisi olmak noktasında dikkatli olması gerekir. Operasyonu gerçekleştirecek diş hekimi, size mevcut durumunuzu ve geçmiş öykünüzü zaten soracaktır. Bu noktada ortak bir zemin oluşturulabilir ve süreç planlanabilir. 

Bir diğer engel olarak sıralanabilecek unsur ise diş eti rahatsızlıkları ve özellikle iltihap durumudur. Kişinin ağır diş eti enfeksiyonu problemi yaşaması halinde öncelikle bu sorunun giderilmesine yönelik tedavinin uygulanması gerekir. Antibiyotik ve ağız içi antibakteriyel ürünlerle diş etindeki enfeksiyon azaltılır veya yok edilir. Bu sürecin ardından kanal tedavisi ürecine başlanabilir.

Protez dişlerde ise bir kanal tedavisi durumu söz konusu değildir. Bu araçlar zaten çürümez ve ortaya çıkabilecek olumsuzluklar durumunda, protez değiştirilerek sorun çözülür.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi, diş dolgusu işlemi gibi başlar. Dişin diş eti dışında kalan kısmı bütünüyle oyulur ve sinir hattına ulaşılır. Sinir hattı, otomatik araçlarla sınırlı ölçekte oyulabildiğinden, kanala girildikten sonra işlem küçük vida benzeri iğneler ile devam eder. Hekim bu milimetrik iğneler ile diş kanalındaki enfekte dokuyu temizler.

Temizlenen enfeksiyonlu dokunun yerine pinler ve dolgu malzemeleri konulur. Tabii bu süreç anlatıldığı kadar kısa sürmeyecektir. Kanal tedavileri genellikle birkaç seans sürer ve durumun ciddiyetine bağlı olarak uzun zaman dilimlerine yayılabilir.

Kökteki enfekte doku ve sinirler temizlendikten sonra, dişin diş eti üzerinde kalan kısmı, normal dolgu uygulamasında olduğu gibi doldurulur. Burada kullanılacak materyale yine maliyet ve tercihlere bağlı olarak hekim ve hasta tarafından ortaklaşa karar verilir.

Kanal Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Kanal tedavisi; diş dolgusunda olduğu gibi bir günde biten bir uygulama değildir. Birkaç seansa yayılan süreçte, birden çok defa geçici doldular uygulanır ve süreç günler ve hatta haftalar sürebilir. Bu durumda son işlemin yapıldığı süreci baz alarak kanal tedavisi sonrası süreçten söz edilebilir.

Kanal temizleme ve dolgu/kaplama işlemleri tamamlandıktan sonra, tedavi bitmiş olacaktır. Tıpkı dolguda olduğu gibi, kanal tedavisinden sonraki birkaç saat içerisinde herhangi bir besin yenmemesi önerilir. Burada süreci belirleyen en önemli unsur kullanılan dolgu materyalidir. Hekiminiz size nihai kapatmanın yapıldığı materyale bağlı olarak bilgilendirme yapacak ve nasıl beslenmeniz gerektiğini anlatacaktır.

Genellikle süreç tamamlandıktan sonra bir gün sonra, yani operasyondan 24 saat sonra sınırlandırmalar kalkar. Ancak her şeye rağmen kanal tedavisi yapılan dişi çok fazla zorlamamalı ve hassasiyet süreci uzaması veya ağrı olması durumunda hekiminize başvurmalısınız.

Kanal Tedavisi Fiyatlarına Neler Etki Eder?

Kanal tedavisi fiyatları, uygulamanın fiili müdahale kısmı ile birlikte, kullanılan materyallere bağlı olarak farklılık arz edebilir. Bir dişin kanal tedavisinin kaç seansta tamamlanacağı ve dolgunun ya da kaplamanın nasıl yapılacağı gibi unsurlar, tedavinin toplam maliyetlerini değiştiren unsurlardır.  Bu bakımdan kesin fiyatlara ulaşabilmek için muayene gereklidir. Hekiminiz yapacağı muayenenin ardından size net fiyatları ve süreç hakkında diğer bilgileri aktaracaktır.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında sorularınız için 05331554522 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz veya İstanbul Anadolu Yakasındaki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.