EstetikDiş

Estetik diş hekimliği, ağız içerisinde daha iyi bir gülüş elde etmek için yapılan uygulamaların tümünü içeren diş hekimliği dalıdır.

GÜLÜŞ TASARIMI
Estetik, hayatımızın birçok alanında olduğu gibi, diş hekimliğinde de önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü dişler direk görüş alanındadır. Kişinin özgür bir şekilde gülümseyebilmesi için gingival (dişeti ve çevresi) unsurlara, diş ve dudakların uyumu önemlidir.

Estetik diş hekimliğinde giderek gelişen teknoloji ile fonksiyonel özellikler de artmıştır. Böylelikle Gülüş Dizaynı dediğimiz tasarım ile kişiye özel ideal gülüşü oluşturmuş olunur.

Beyaz Dolgu (Kompozit),
Porselen Lamine,
Empress Diş Kaplama,
Diş Eti Estetiği (Gingivoplasti – Gingivektomi),
Zirkonyum Kaplama.

-BEYAZ DOLGU (KOMPOZİT)
Ağız ve diş sağlığına çok fazla önem verilmediğinden dolayı birçok kişinin ağzında çürük bulunmaktadır. Dişlerimi, yanlış fırçalama veya hiç fırçalanmadığından, yiyecek artıklarının oluşturduğu bakteriler zamanla diş yüzeylerine yerleşir ve çürümeye sebebiyet verir. Önemli olan bu çürüklerin çok fazla derinleşmeden önlemini almaktır. Bu da ancak 6 ayda bir diş hekimine kontrol ile olabilir.
Dişler çürümeye başlamış ise dişi tamamen kaybetmeden diş çürükten temizlenip dolgu yapılması gerekir. Uygulanan dolgu çeşitleri ise, Metal dolgular, Kompozit dolgular ve Seramik dolgulardır.
Metal dolgular, uzun yıllar kullanılabilecek çok güçlü bir dolgu çeşididir. Fakat günümüz teknolojisi ile daha estetik olan beyaz dolgu veya seramik dolgu tercih edilmektedir. Ön veya arka azı dişlerde dahi en az metal dolgu kadar güçlü ve rahatlıkla kullanılabilecek dolgu çeşididir. Kompozit dolgu dişe çok iyi uyum sağlar ve diş renginde olduğu için doğal dişinizden ayırt edilmez. Dişler de çürük bulunmasa da ön dişler için estetik açıdan ufak tefek bozuklukları düzeltmek içinde kompozit dolgu kullanılmaktadır. Seramik dolgular, dişteki çürük oranı çok fazla ise dolgu ile kurtarılamayacak durumlarda kullanılan alternatif estetik uygulamadır. Aynı şekilde çürük temizlendikten sonra dişin ölçüsü alınır ve labratuarda CAD CAM sistemiyle porselen dolgu hazırlanır ve ikinci seansta hasta ağzına takılır.

-PORSELEN LAMİNE
Lamine kaplama estetik amaçlı uygulanan 0,3 milimetre kalınlığında hazırlanan porselen yaprakçıklardır. Bu porselen lamineler istenen renk ve boy da ayarlanır. Porselen lamine uygulamasında dişin yüzeyi çok ince bir şekilde aşındırılır bazı durumlarda ise hiç aşındırmaya gerek kalmadan uygulanır. Bu tedavi ile dişlerde ki az miktarda çapraşıklıklar, diş yüzeyinde oluşan ilaç renklenmeleri ve sararmış olan dişleri de kalıcı olarak beyaz hale getirilir.
Lamine kaplamanın tek dezavantajı, her ağız yapısına, kapanış şekline uygun olmamasıdır. Eğer kişinin diş gıcırdatma alışkanlığı mevcut ise laminelerde kırılma olabilir. Bunu önlemek için tedavi bitiminden sonra hastamıza geceleri kullanması için gece plağı yapılır ki diş gıcırdatmasından kaynaklı kırılmalar yaşanmasın.

-ZİRKONYUM KAPLAMA
Estetik diş hekimliğinde zirkonyum diş tedavisi yüz güldüren sonuçlar verir. Zirkonyum diş metalsiz, diş etine uyumlu ve ışık geçirgenliği yüksek estetik diş kaplama malzemesidir. Dişler kesildikten sonra ölçüsü alınır ve bilgisayar ortamında taranarak üç boyutlu alt yapısı alınır. Alt yapı için prova yapıldıktan sonra labratuarda hazırlanan porselenler hasta ağzına takılmak için uygun hale gelir.
Zirkonyum kaplama, estetik bir yapıya sahip olduğu için doğal dişlerinizden ayırt edilmesi zordur. Diş etine uyumlu olması ve anti-alerjik olması da bir diğer avantajıdır. Metal destekli porselenlere nazaran daha hafiftir ve ağızda koku yapmaz.

EMPRESS DİŞ KAPLAMA
Empress kaplamalar bilgisayar ortamında el değmeden çok hassas cihazlar ile hazırlanan kişiye özel bir uygulamadır. Empress diş kaplama diş yüzeyinden çok az bir madde kaybı oluşturulur. Zirkonyum veya metal destekli porselen yerine güçlendirilmiş ve sıkıştırılmış porselen kullanılır. Empress denilen güçlendirilmiş cam ile yapıldığı için ışık geçirgenliği mükemmeldir. Metal destekli kaplamalarda metalin rengi diş etinde karartı olarak belirir. Fakat empress gibi estetik çalışmalarda bu durum mümkün değildir. Diş etine uyumlu ve anti-alerjiktir

-DİŞ ETİ ESTETİĞİ
Dişler yüz bölgemizde konuşma ve iletişim esnasında önemli bir konuma sahiptir. Dişlerin görüntüsü, dizilimi ve yapısı biz istemesek de kendimiz hakkında bazı ipuçları verir. Gülümsediğimiz zaman dişetleri ile dişlerimizin uyumlu olma haline pembe estetik diyoruz.
Dudaklar, gülümseme sırasında fazlaca yukarı kalktığı zaman diş etlerinin gözükmesi (gummy smile) gülüşümüzü estetik olarak uyumsuz hale getirir. Öncelikle bakılması gereken şey dişetlerin sağlıklı olup olmadığı. Eğer sağlıksız bir dişetine sahip ise kişi önce bunun tedavisi yapılır daha sonrasında dişeti uyumlandırılması yapılır. Ufak bir lazer işlemi ile diş eti seviyelendirilmesi yapılır ve ideal bir gülümsemeye kavuşturulur.
Bazı dişetleri gül pembe rengini kaybedip siyah tonda bir renk alır ki, esmer tenli aşırı sigara içenlerde sıkça görülür. Tedavisi mümkün olup, lazerle renk açılır. Sigara içilmezse gül pembe rengi devam eder.

Estetik Diş

Diş bakımı ve güzelliği kişilerin dış güzelliğinin en çok göze çarpan kısmıdır. Güzel dişlere sahip olabilmek kişilerin en çok arzu ettiği bir konu olsa da her insan kusursuz bir diş yapısına sahip olmuyor. Bazen dişlerde yaşanan çeşitli hastalıklar bazen darbe sonucu dişlerin kırılması bazen de yoğun sigara ve kahve tüketimine bağlı olarak dişlerin sararması son derece can sıkıcı sonuçlar doğurabiliyor. Böyle durumlarda kişilerin yapması gereken en önemli konu diş bakımını hiçbir şekilde bırakmamaktır. Ek olarak daha estetik dişlere sahip olmak isterseniz bu alanda uzman hekimlerden yardım alarak daha da güzel diş yapısına sahip olabilirsiniz.

Günümüzde En Fazla Tercih Edilen Estetik Diş Uygulamaları

Günümüzde hem kadınlar hem de erkekler birçok bakımdan diş uygulaması yaptırıyor. Eskiden yalnızca diş çektirmek, kanal tedavisi yaptırmak gibi amaçlarla dişçiye giden kişiler artık estetik amacı ile dişçilere gitmeyi tercih ediyor. Bu uygulamalar içerisinde şunları saymak mümkündür:

  • Gülüş estetiği
  • Diş beyazlatma
  • Kompozit Bonding Uygulaması
  • Full estetik porselen kuronlar
  • İmplant uygulamaları
  • Diş eti estetiği

Gibi uygulamalar günümüzde oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu uygulamaların her biri farklı avantajları ile öne çıkıyor ve kullanıcıya son derece estetik bir görünüm sunuyor. Ancak bu uygulamalardan birine karar vermeden önce hekimin de önemli tavsiyelerinin ciddiye alınması gerekiyor.

Gülüş Estetiği

Diş hekimliği alanında en fazla tercih edilen uygulamalardan birisi de gülüş estetiğidir. Bu uygulama sayesinde kişiler daha güzel ve doğal bir gülümsemeye sahip olabiliyor. Dişlerin beyazlatılması, implantlar yapılması, porselen laminalardan yararlanılması gibi birçok detay bu uygulamaya dâhil edilebiliyor. Burada amaç hastanın yüz formuna uygun şekilde dişlerin rengini ve dizilimini ayarlayabilmektir.  Bazen birçok uygulama gerekirken bazen de yalnızca tek bir uygulama ile muhteşem bir gülümsemeye sahip olabiliyorsunuz.

Diş Eti Estetiği Uygulamaları

Kişilerin estetik diş uygulamaları içerisinde en fazla tercih ettiklerinden birisi de diş estetiği uygulamaları oluyor. Bu uygulama diş etinde sorun olan kişilerde gerçekleştiriliyor. Diş etinin çok fazla görünmesi ve dişlerde daha kısa bir görünüm oluşturması bu problemin ana nedenlerinden biridir. Bu tarz bir görünüm kişilerde çok ciddi bir memnuniyetsizlik ortaya çıkarabiliyor. Ancak bu aşılamayacak bir durum değildir. Diş eti uygulaması yani pembe estetik ile bu sorun kısa sürede gideriliyor. Sorunun çözümünde de lazer cihazlarından geniş ölçüde yararlanılıyor. Bu şekilde hem ağrısız bir şekilde işlem yapılıyor hem de kısa sürede istenilen güzel bir gülümsemeye kavuşulabiliyor.

Diş Beyazlatma

Estetik diş uygulamaları arasında diş beyazlatma da son derece popüler bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde dişler daha ışıl ışıl görünmesini sağlar. Bu uygulama sırasında uygun bir jel kullanılır ve hekim gözetiminde diş mineleri zarar görmeden beyazlatma işlemi yapılır. Gereken durumlarda belirli periyotlarda yapılmasına da devam edilir. Son derece güvenilir yöntemlerin kullanılması kişilerin rahat etmesine imkân yaratır.

Porselen Lamina

Lamina uygulamaları da diş estetiğinde en fazla tercih edilen yöntemler arasındadır. Son yıllarda çok fazla gelişme gösterdiğinden artık kişiler bu uygulamayı yaptırırken herhangi bir tereddüt göstermiyor. Çarpık düşlerde son derece idealdir. Bu uygulama sayesinde hekimler birçok detaya dikkat etmek durumundadır. Dişler küçük ya da aralıklı ise, diş dokusunda kırıklar var ise bu uygulama ile kolayca tedavi edilebilir. Porselen lamina uygulaması diş estetiğinde diğer uygulamalarla birlikte de tercih edilebilir. Kişilerin kendine olan güvenini yükselten son derece ideal yöntemler arasındadır.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında sorularınız için 05331554522 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz veya İstanbul Anadolu Yakasındaki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.