GülüşTasarımı

Gülüşünüzün Kusursuz Olmasını İster misiniz?
Bilmeniz gerekenleri açıklıyoruz!

Gülüş Tasarımına Nereden Başlanır?
Yüz Hatlarınız
Cinsiyetiniz
Yaşınız
Gülüş simetrisi
Dişlerinizin sıralanışı ve renkleri
Dudaklarınız.
Dişetleriniz değerlendirilir.
Kadınlarda:
Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner,
Gülme hattı yukarı doğru kavislidir,
Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur,
Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır.
Erkeklerde :
Komşu dişler daha düz bir hatta birleşirler,
Dişlerin hatları daha belirgindir,
Gülme hattı daha düzdür.

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı diş hekimliği alanının sanatla birlikte uygulanması ve iyi bir tedavinin yanında estetik bir gülüş oluşturulmasıdır.  Gülüş tasarımında kişinin kişisel beklentileri hekim tarafından sağlıklı ve doğal bir tasarıma dönüştürülür.  Dolayısı ile sağlıklı bir gülüş planlaması yapılır.

Estetik Diş Hekimliği Ve Gülüş Tasarımı

Gülüş bugün estetik diş hekimliği alanı içine giren hastanın sağlıklı dişlere kavuşmasının yanı sıra aynı zamanda estetik kaygılarını gidermeyi amaçlayan ve tedavileri buna göre planlayan diş hekimliğinde en gelişmiş durumlardan biridir. Diş hekimliğinde bugün günümüzde kullanılan yeni nesil tedavilerden porselen lamına veneer, bonding, diş beyazlatma gibi estetik uygulamalar tedavi ile birlikte yapılmaktadır.  Diş hekimi hastaya iyi bir tedavi sunarken yanında daha gösterişli ve kişiye özgüven kazandıran gülüş tasarlamaktadır. 

Bütün bunlar günümüz teknolojisi ile bir arada kullanılan yöntemlerdir.  Gülüş tasarımı bilgisayar destekli programlarla yapılmakta ve hastanın dişinin son halini bilgisayarda görmesini mümkün kılan bir uygulamadır.  Bunun için de dişlerde oluşan renk ve şekil bozuklukları giderilir ve hastanın bu anlamda özgüven kaybı ve psikolojik sorunları da ortadan kaldırılır.

Erkek Ve Kadın Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı diş hekimliğinde erkek ve kadın ayrımı yapılmaksızın gerçekleşmektedir.  Ancak erkek ve kadına birbirinden farklı tasarımlar uygulanarak gülüş tasarımı hazırlanır. Böylelikle farklı biçimlerde ve şekillerde ayarlanır.  Erkeklerin yüz hatları kadınlara göre daha net,  keskin ve belirgin olduğu için gülüş tasarımı ona göre uygulanır. 

Alın,  burun,  çene ucu orantısı kadınlardan farklılık gösterir.  Bu nedenle kadınlarda daha yumuşak hatlar bulunduğu için uygun bir diş ve gülüş tasarımı gerçekleşir.  Kadınlarda kullanılan dişler daha köşeleri yumuşak bir görselliğe sahiptir. Kadınlar gülme hattını daha üstte taşır.  Orta dişler yan dişlerden biraz daha uzun komşu diş köşeleri arasında ufak tefek aralıklar bırakılarak yapılır.  Erkeklerde ise komşu dişler daha düz bir hatta sahip dişlerin çizgisi daha belirgin ve gülme çizgisi daha düzdür.

Gülüş Tasarım Türleri

Gülüş tasarımı 3 farklı aşamada gerçekleştirilir.  Bunlar; 

  • Çekici gülüş tasarımı
  • Entelektüel gülüş tasarımı
  • Sportif gülüş tasarımı

Çekici Gülüş Tasarımı

Çekici gülüş tasarımı hazırlanırken ön dişler yanlara göre daha uzun olarak tasarlanır.  Ön kesici dişler bebeklikte ilk süren dişlerdir ve zaman içinde yıpranarak boyları küçülür. Bu da kişinin yaşlı görünmesine sebep olur.  Daha estetik ve çekici bir gülüşe sahip olmak için ön dişler diğer dişlere göre biraz daha uzun tasarlanmalıdır.  Ön dişlerin bu şekilde uygulanması kişiyi genç, dinamik ve daha çekici yapar.  Bu gülüş planlaması orta ve daha genç yaştaki kişiler için tercih edilir.

Entelektüel Gülüş Tasarımı

Entelektüel gülüş tasarımında dişler daha yatay bir hat üzerindeymiş görselliği sunulur.  Entelektüel gülümseme kişiyi daha olgun gösterirken entelektüel bir ifade katar.  Bu diş tasarımı yüzün alt kısmına daha fazla hitap eder.  Çocukken dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır.  Orta yaşa gelindiğinde ise dişler hemen hemen aynı uzunlukta olur.  Estetik diş gülüş tasarımı ile bu olumsuz durum ortadan kaldırılarak daha avantajlı hale dönüştürülür.  Dolayısıyla kişiyi daha bilgili ve daha entelektüel bir tasarım hazırlanır.

Sportif Gülüş Tasarımı

Sportif gülüş estetiği entelektüel gülüş tasarımı ile çekici gülüş tasarımı arasında,  ikisinden de faydalanılarak oluşturulan bir tasarımdır.  Bu tasarımda orta kesici dişler yandaki dişlere göre biraz daha uzundur.  Sportif gülüş kişinin yüzüne daha sıra dışı daha samimi sıcak bir hava katar.  Bu gülüş tasarımı entelektüel gülümseme kadar ciddi bir hava vermese de çekici gülüş tasarımındaki çocuksu ve genç görüntüde değildir.  Tam ikisinin ortası hazırlanan bir tasarımdır.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında sorularınız için 05331554522 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz veya İstanbul Anadolu Yakasındaki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.