HamilelikteDiş Tedavisi

Hamileler için 3-6 aylar arası diş tedavileri ve rutin diş taşı temizlikleri için en uygun zamandır. Ağrı yapan, rahatsızlık veren bir problem var ise, hamile jinekolog ve diş hekimi birlikte tedaviyi programlayarak ağrının ortadan kalkması sağlanmalıdır. Ancak, acil olmayan tedavilerin hamileyken yapılması pek tercih edilmez.

Hamilelik Öncesinde Yapmamız Gerekenler
Hamilelik planlanmadan önce kadın doğum uzmanı bir doktor ile görüşüp planlama yapıldığı gibi aynı şekilde dişhekimine de giderek sorunlu diş ve dişetlerimizle ilgili problemleri hallettirmeli, ayrıca radyolojik tetkikleri de yaptırarak sorun doğurabilecek dişler de tespit edilerek önceden önlemleri alınmalıdır. Bu şekilde sorunsuz ve diş sağlığı açısından stressiz bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.
Hamilelikte ağzımızda neler oluyor?
Hamilelikte ağzımız hormon seviyelerindeki ani artış sebebiyle dişeti iltihaplarına eğilimlidir. Eğer dişetlerindeki besin artıkları (plak) tam olarak temizlenemezse kolayca gingivitis (kırmızı, şişkin, kanamalı dişetleri) oluşabilir. Ciddi dişeti rahatsızlıkları olan hamile kadınlarda ise erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek riski vardır. Bunun hiç oluşmamasını sağlamak , doğru ve etkin bir şekilde diş fırçalamak ve diş ipi kullanımıyla mümkündür.
Genelde sabah bulantıları olan ve sık sık kusan hamilelerde ağız içindeki asidik ortam dişlerde aşınma ve hassasiyetlere sebep olabilir. Bunu engellemek için ağız gargaraları veya en azından ağzın sık sık su ile çalkalanması önerilir. Bundan da etkin ve doğru fırçalama ile kurtulmak mümkündür.
Fakat kusmanın hemen arkasından ağızdaki ortamın asitliği maksimuma ulaştığından bu sırada dişleri fırçalamak mine yüzeyinde aşınmalara sebep olur.Yapılması uygun olan kusmadan sonra ağzı bol su ile çalkalayıp 20-30 dk bekledikten sonra dişleri fırçalamaktır. Hamilenin sürekli diş fırçala

Hamilelikte Diş Tedavisi

Hamilelik döneminde diş muayenesi ve ağız içi bakımı ve yalnızca güvenli değil kesinlikle yapılması gereken zorunlu durumlardan biridir.  Hamilelikte hormon seviyelerindeki artış diş etlerine özellikle etki eder.  Diş etleri şişer zaman zaman kanar yiyecek artıkları diş etleri hassas olduğu için daha fazla tahriş eder.  Bu dönemde diş hekimine gitmek ve koruyucu önlem almak çok önemlidir.  Yalnızca koruyucu tedavi değil gebelik döneminde oluşan sorunları da tedavi etmek gerekir.

Gebeliğin Ağız Ve Dişlere Etkisi

Hamile olan birçok kadında ağız ve diş ile ilgili bir takım sorunlar olur. Yâda önceden var olan diş sorunları hamilelik döneminde daha kötüye gider ve mutlaka bir doktor kontrolü gerekir.  Gebelikte diş çürükleri ve gebelik gingiviti denilen rahatsızlık oldukça sık görülür. Gebelikte hormonsal değişikliklere bağlı olarak ağız içinde de aynı şekilde değişiklikler olur. 

Diş etleri şişer diş etlerinde hassasiyet oluşur diş fırçalama sırasında kanamalar olur ve bunların tedavi edilmediği durumda ciddi sorunlar yaşanır.  Aynı zamanda gebelikte tüketilen karbonhidrat diş çürüklerini arttırır. Buna bağlı olarak bulantı ve kusma ağızdaki asit miktarını artıracağı için diş mineleri hasar görür. Diş fırçalamak hamilelikte bazı kadınlar için zor olabilir kusma refleksini arttırdığı bilinir. 

Ancak buna rağmen ısrarla dişlerin gebelikte düzenli olarak fırçalanması çok önemlidir.  Diş çürükleri ve enfeksiyon nadir de olsa hamilelikte görülen sorunlardır.  Hamilelikte diş tedavisi için en uygun zaman 3 aydan sonra gebeliği riske sokmayacak ölçüde hafif düzeyde yapılabilir.

Gebelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte diş bakımı normal dönemlerden çok daha düzenli ve özenli olmalıdır. Günde en az 2 kez içinde flor bulunan diş macunu ile orta sert bir fırça kullanarak dişler fırçalanmalıdır.  Buna bağlı olarak diş hekimine gidilerek koruyucu muayene ve diş temizliği yaptırılmalıdır. Ancak acil olmayan durumlarda mümkün olduğu kadar diş hekimine tedavi yaptırılmaması diş hekimleri tarafından önerilmektedir.

Gebelikte Diş Tedavisinde Anestezi Kullanılır Mı?

Gebelikte 3 aydan sonra diş filmi çekilebilir.  Çünkü diş radyolojik tetkikinde radyasyon ışını çok az miktarda olduğu için bebeğe ve anneye zarar vermez.  Hamile kadının film çektirmesi gerekli olduğu durumlarda kurşun gömlek giydirilerek bebeğin x ışınlarına maruz kalması da büyük oranda engellenir.

Gebelikte Diş Çekimi Güvenli Midir?

Diş çekimi hamilelikte tercih edilebilecek en son seçenektir. Ancak diş çekiminin zorunlu olması durumunda İlk 3 ay olmamak koşuluyla 3 aydan sonraki dönemde yaptırılabilir. Diş filmi lokal anestezi ve hamilelerin kullanabileceği uygun antibiyotikler kullanılabilir.  Diş çekiminin gebeliğe ve bebeğe bir zararı olmaz ancak mutlaka tedaviler İlk 3 ay kesinlikle yapılmamalı ve 3. aydan sonraki dönemlerde çok acil olmak koşuluyla yapılabilir.

Hamilelikte Kanal Tedavisi Yapılır Mı?

Genel anlamda hamilelikte çok gerekli olmadıkça diş tedavilerinin yapılması ertelenmelidir.  Ancak acil durumlar da kanal tedavisi mutlaka yapılması gerekiyor ise 6.  ay gebelik döneminde yaptırılabilir.  Çünkü tedavi yapılmadığı durumda gelişen diş apsesi hamileliğe ve bebeğe daha fazla zarar vereceği düşünüldüğünden tedavi edilmesi genellikle uygun görülür.

Gebelikte Diş Tedavisi Olmamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Gebelik döneminde diş tedavisi çok gerekli olmadıkça acil durumlar dışında yapılması önerilmez.  Bu nedenle planlı gebelik durumunda veya gebe kalmayı düşünen anne adaylarının hamile kalmadan önce mutlaka diş hekimine giderek diş tedavisi gerektiği durumlarda diş tedavisini yaptırması gerekir.  Hamilelikte sorun yaşamamak için bunların yaptırılması önerilir. 

Aynı zamanda gerek hamilelikte gerekse hamilelik dışında düzenli ağız bakımı ve diş fırçalama özenle yapılmalıdır.  Ağız içi bakımına dikkat edilmesi durumunda hamilelik süresince dişe yönelik sorunlar genellikle yaşanmaz.  Dolayısıyla hamilelikte diş hekimine gitmek ve diş tedavisi olmak gerekmez.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında sorularınız için 05331554522 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz veya İstanbul Anadolu Yakasındaki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.