İmplant veGreft

Dental implant, çeşitli nedenlerle kaybedilen ya da eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen, doğal bir diş gibi görünen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir.

Dental implantın avantajları nelerdir?
Eksik dişler telafi edilirken, sağlam olan komşu dişlerin kesilmesine gerek duyulmaz.
Doğal diş gibi görünür ve hissettirir.
Çiğneme fonksiyonu eksiksizdir.
İmplant, kuron ve köprü protezlerin desteklenmesini sağlar.

Dental implant tedavi süresi ne kadardır?
İlk aşama implant cerrahisi ile başlar. Cerrahi işlem kısa sürede yapıldıktan sonra, dikişler 1 hafta içinde alınır. Bölgede mevcut çekilecek diş varsa,
cerrahi işlem sırasında bu dişler de çekilerek, ikinci bir ameliyat işleminden kurtulunmuş olunur.
Kemiğin durumuna göre ilk etapta geçici dişler yapılır. İmplantın tam anlamıyla kemikle birleşmesi ortalama 3 ayı alır.
İkinci aşamada ise implantın vidalarının üzerine estetik kronları(kaplamaları) yapılmış olur.

Dental implant tedavisi zor mudur?
Yeni geliştirilen teknikler ve uzman hekim gözetiminde yapılan cerrahi tedavi artık hasta için problem teşkil etmez. Diş çekimi ve/veya kanal tedavisine nazaran, çok daha kısa sürede ve minimal ağrıyla implant yaptırmak mümkündür.

Diş çekildikten sonra dental implant uygulanabilir mi?
Hastadan hastaya değişkenlik göstermekle birlikte;
• Uygun hastalarda diş çekimi ile aynı seansta uygulanabilir.
• Bazı durumlarda diş çekimi sonrasındaki 4-8 hafta aralığında yapılabilir.
• 12-16 haftanın sonunda, alt çenenin duruma göre 3 ay sonra ya da üst çenenin durumuna göre de 6 ay sonrasında uygulanabilir.

Greft operasyonu
Kemik dokuları implant tedavisini taşımayacak durumda ise, bölge greft materyalleri ile büyütülerek cerrahi işlem gerçekleşir. Kemik büyütme işlemi esnasında implant tedavisi de yapılabilmektedir.

İmplant Ve Greft

implant tedavisinin sağlıklı bir biçimde yapılabilmesi için çene yoğunluğunun en az birer milimetre kemik tarafından sarılmış olması gerekir.  Böylelikle uzun ömürlü implantın yapılabilmesi mümkün olur.  İmplant tedavisinin temel koşullarından biri yeterli genişlik ve uzunlukta kemik desteğidir.

Yeterli Kemik Varlığının Tespit Edilmesi 

İmplant tedavisinin yapılabilmesi için yeterli kemik yoğunluğuna ihtiyaç vardır.  Kemik yoğunluğunun yeterli olup olmadığının anlaşılması tecrübeli ve bilgili bir hekim tarafından klinik muayene de ve kontroller de tespit edilir.  Bunun temel koşullarından biri dental volümetrik tomografi tetkikidir.  Dental volümetrik tomografi üç boyutlu görüntü sağlar. 

Sağlıklı bir implant yapılabilmesi için yeterli kemiğin çenede olup olmadığı bu tetkikle anlaşılır.  Bu durumda ya kemik tozu greft uygulanır ya da fastfix denilen bir teknik ile alternatif tedavi çözümleri üretilir.

Greft Yani Kemik Oluşturma Teknikleri

Yeni kemik oluşturma yani greft oluşturmak için üst çenenin arka tarafında kemiğin bulunmaması durumunda sinüs lift tekniği denilen bir teknik uygulanarak yeni kemik yoğunluğu oluşturulabilir.  Bunun dışında kemik yoğunluğunun yetersiz olması durumunda bir başka uygulama ise sandviç tekniği denilen Splint osteotom yöntemidir.  Bu da kemik kalınlıklarında kemiğin sandviç gibi açılarak arasına implant yerleştirilmesidir. Buna split osteotom tekniği denir. 

Bir başka kemik yoğunluğu oluşturma tekniği ise çenenin arka kısmında kalçadan blok kemik alınarak eksik olan bölgeye yerleştirilir ve implant bunun üzerine takılır buna da blok kemik oluşturma tekniği denir.  

Çene Kemiğinde Neden Erime Görülür?

Çene kemiğinde oluşan erimelere rezorpsiyon denir.  Dişlerini erken yaşta kaybeden kişiler uzun süre işsiz kalması durumunda dişeti hastalığı veya aşırı enfeksiyon oluşur ya da diş çekiminden sonra dişlerin etrafındaki kemik de farklı ölçülerde erime yani rezorpsiyon oluşur.  Bu aynı zamanda osteoporoza bağlı olarak de çene kemiğinde erime olur.

Çene Kemiğinde Oluşan Erime Engellenebilir Mi?

Erime dişeti hastalığına bağlı olması durumunda düzenli diş hekimi kontrolleri yapılarak derin temizlik ve hekimin gerekli gördüğü durumda operasyon ve lazer ile daha derin bir temizlik yapılarak çene kemiği erimesi engellenebilir. Diş çekimlerinden sonra kemik erimesini engellemek için ise kemik yoğunluğunu arttıran greft materyalleri kullanılarak çekim yapılan boşluğa yerleştirilir ve bu bölgede oluşan erime en aza indirilir. 

Ancak bu problemleri olan hastalarda implant genellikle yapılmaz çünkü implant tedavisi başarılı olmaz. Kemik erimesinin durumuna ve miktarına bağlı olarak implant uygulaması yapılıp yapılmayacağına ona göre karar verilir.

Kemik Erimesi Bulunan Hastalara İmplant Yapılabilir Mi?

Çene kemiğinde gelişen kemik erimesinde vücudun diğer bölgelerinde oluşan kemik erimesi birbirinden farklıdır ve birbirinden bağımsızdır. Vücutta bazı hastalarda çok fazla kemik erimesi olmasına rağmen ağızdaki kemik sağlam olabilir. Tam tersi vücutta kemik ölçümleri iyi olmasına rağmen ağız çene kemiğinde çok fazla kemik erimesi görülebilir.  Bu nedenle çene kemiğinde kemik erimesinin olması durumunda implant yapılması düşünülmez.  Çünkü kemik erimesi implant tedavisini zora sokan durumlardan biridir.

Üst Çenede Kemik Yoğunluğu İstenilen Ölçülerde Değilse Neler Yapılabilir?

Üst çenede oluşan ve özellikle arka bölgede sıkıntılı bir diş çekimi yapılması durumunda sinüs adı verilen üst çenede boşluklar oluşur.  Bu bölgenin büyük olması durumunda büyük kist olur ve zamanla bu kistin çene kemiğini eritmesi muhtemeldir.  Böyle durumlarda önce kemik yapmak için hastaya bir operasyon yapılır.  Ardından iyileştikten sonra implant uygulaması yapılabilir. Ancak yine bu durumda kemik erimesinin miktarına göre implant tedavisi uygulanır.

Alt Çenede Kemik Erimesi Olması Durumunda Kemik Yapılabilir Mi?

İmplant tedavilerinde en sık rastlanan kemik sorunu kemik erimesi sebebiyle alt çene alt çenede bulunan erimenin sinire yaklaşmasıdır.  Geri kalan kemik miktarının yetersiz olması durumlarında ise lokal anestezi yapılarak dişleri taşıyan kemiğin kemik tozu takviyesi yapılarak yüksekliği ayarlanır ve bu uygulamadan sonra implant tedavisi yapılabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında sorularınız için 05331554522 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz veya İstanbul Anadolu Yakasındaki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.