OrtadontiTedavileri

Ortodonti, alt ve üst çenenin yanı sıra çapraşık dişlerin uyumunu teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır. Ortodontik tedavi, daha sağlıklı bir gülüşün anahtarıdır.

Ortodontik problemler aşağıdaki nedenlerden dolayı oluşabilir,
Genetik etkenler,
Doğumsal anomaliler,
Yanlış solunum,
Parmak emme ve uzun süreli emzik kullanma,
Süt dişlerinin çürükten ötürü erken kaybedilmesi,
Diş gıcırdatma (Bruksizm),
Düşme veya çarpma sonucunda oluşan travmalar

Agız sağlığına göre, uzman hekimin öngördüğü halinde, her yaşta ortodontik tedavi uygulanabilir.

Telsiz ortodonti tedavileri
Invisalign ortodontisinde, neredeyse görünmeyecek kadar şeffaf yapıya sahip apareyler kullanılır.
Hastanın kolaylıkla takıp çıkarabildiği invisalign şeffaf plaklar, kişiye özel tasarlanıp, seriler halinde üretilirler.
Invisalign tedavisi günlük yaşamı hiçbir şekilde etkilemez. Konuşma bozukluğuna neden olmaz.
Alignerlar çıkarılabilir olduğundan, herhangi bir kısıtlama olmadan sevdiğiniz yemeğin keyfini sürmeye devam etmek için kolaylıkla takıp çıkarabilirsiniz.
Invisalign plaklarının sıklıkla tercih edilebilir olmasının nedeni tamamen görünmez olmasıdır. Dışarıdan hiç kimse şeffaf plak taktığınızı fark etmez.
Ağız içinde irritasyon gibi olumsuzluklara neden olmaz.

Ortodonti

Ortodonti görsel olarak uyumsuz ve çapraşık dizilen dişlerin patolojisini ortadan kaldıran teşhis ve tedavisini yapan uzmanlık alanıdır.

Ortodonti Hastalıklar Neden Oluşur Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Alt çenenin önde olması veya daha geride durması gibi birtakım görsel bozukluklar hastanın yaşı da göz önüne alındığında bir tedavi kararı verilir ve hasta tedavi edilir.  Hastada ergenlik çağında fiziksel veya alt ve üst çene yapısının geride durması durumu var ise ortodontik tetkiklerle teşhis konur ve bu tedavi edilir.  Hasta yetişkin ise iskelete bağlı olarak bir tedavi edilir veya ortodonti tedavisi ya da cerrahi ile birlikte bir tedavi geliştirilir. 

İşlevsel olarak bir patolojinin olduğu durumda ise örneğin solunum zorluğu gibi çene uyumsuzluğu olabilir.  Uzun süre biberon kullanan bebeklerde veya uzun süre yalancı emzik alışkanlığı olan bebeklerde veya parmak emme tırnak yeme gibi yapılmaması gereken durumların alışkanlık haline geldiği durumlarda ortodontik bozuklukların yaşanması kaçınılmazdır. 

Bu alışkanlıkların mümkün olduğu kadar erken yaşlarda tedavi olması ve bırakılmış olması gerekir.  Erken yaşlarda önlenen bu alışkanlıklar iskeletsel gelişimi açısından çok önemlidir.  Daha sonra dilin normal ölçülerinden daha büyük olması çekilen diş varsa o boşlukların fazla olması gibi durumlar da ortodontik açıdan patoloji oluşturur.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Önemlidir?

Ortodontik tedavi yalnızca estetik kaygıların giderilmesi için değil ileriki yaşlarda diş eti hastalıklarının oluşmasının önlenmesi açısından çok önemlidir. Çene eklemi sorunlarının önlenmesi ve çiğnemenin işlevselliğinin tam olarak sağlanabilmesi için aynı zamanda buna bağlı olarak konuşma bozukluğunun oluşmaması için de ortodontik tedavinin yapılması şarttır. 

Ağızda bulunan ortodontik soruna göre apareyler mevcuttur. Bunlar hareketli apareyler işlevsel apareyler ve sabit apareylerdir. Hangi apareyin kullanılacağını muayeneden sonra hekimin belirlemesi gerekir.  İleri evrede değil ise daha basit ortodontik sorunlar hastanın rahatlıkla takip çıkararak kullanacağı lastik apareyler ile kısa sürede çözülmektedir. 

Ortodonti Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Diş hekimleri bir hastanın diş geçmişine bakarak dişlerin modelini çıkartır.  Ölçüsünü alır ve röntgen çekerek bir ortodontik sorunu olup olmadığına karar verir.  Diş hekimi ortodontik olarak tedavi edilmesinin gerekliliğini söylemesi durumunda uygun bir tedavi planı sağlanarak ortodontik tedavi yapılır.  Ortodonti uzmanı dişlerde yamukluk veya çarpıklık olması durumunda bu şekil bozukluklarını ortadan kaldıran uzmanlık alanlarından biridir. 

Bunun yanı sıra çenede doğuştan veya daha sonradan oluşan kapanış bozukluğu bulunan çene kırıkları tedavisi çenede doğuştan var olan parmak emme veya uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanan kişilerde oluşan yapısal bozukluklar alt veya üst çeneden kaynaklı çene seviyesinde oluşmuş farklılıkları tedavi eden bir daldır.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Yapılır Mı?

Ortodonti tedavisi günümüzde genellikle hastanın dişlerine tel takılarak yapılmaktadır. Şeffaf plaklarla tel kullanmadan da ortodonti tedavisinin yapılması mümkündür. Bu teknik hastanın tel takmak istememesi ve bakıldığında dışarıdan çok fark edilmesini istemediği durumlarda şeffaf plak kullanılarak ortodonti tedavisinin yapılması mümkündür. Ancak şeffaf plakla ortodonti tedavisi her vaka için uygulanabilen bir yöntem değildir. Yalnızca birkaç dişte çarpıklık olması durumunda genellikle tercih edilir.

Ortodontik Tedavi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti tedavisinde tedavinin hızla bitirilmesi ve sonlandırılması önemli değildir.  Önemli olan bu tedavi süresince dokuların zarar görmemesidir.  Hem estetik açıdan hem fizyolojik açıdan hem de fonksiyonel açıdan en iyi sonucun alınabilmesi hedeflenir.

Ortodontik tedavi çok kısa sürede sonuç veren bir tedavi değildir.  Bunun suresi dişlerdeki problemin durumuna hastanın yaşına ve tedaviye ne kadar uyumlu ve bağlı olduğuna bağlıdır.  Bu süre tam olarak kesin bir süre olmasa da minimum 6 ay ile 3 yıl arasında değişen bir tedavi süresi olduğu söylenebilir.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında sorularınız için 05331554522 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz veya İstanbul Anadolu Yakasındaki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.