PanoromikRöntgen

Panoramik röntgen, çenedeki ve dişlerdeki rahatsızlıkların tek bir film ile tespitinin yapılmasını sağlayan röntgen türüdür.
Panoramik röntgen sayesinde tedavi sürecinin planlanması daha hızlı gerçekleşirken, tedavi için gerekli olan argümanlar da eksiksiz olarak belirlenir.
Günümüzde dijital olarak uygulanır. bu sayede çok az X ışınına maruz kalınır. Dijital filmlerde bu büyük bir avantajdır. Genellikle klasik rötgen dozundan on ile yirmi kat daha az ışına maruz kalınır.

Neden Panoramik Röntgen?
Panoramik röntgen tek bir film ile dişlerdeki ve çenedeki tüm rahatsızlıkları ortaya çıkardığı için tedaviden önce tercih edilen bir röntgen türüdür.
Çene ve dişlerde oluşmuş olabilecek kist, tümör ve çürük teşhisleri panoramik röntgende ortaya çıkar.
Herhangi bir cerrahi müdahale öncesi diş hekimleri panoramik röntgen görmek isterler. Çünkü panoramik röntgen tedavi edilecek olan bölgenin ayrıntılı ve geniş bir biçimde görülmesini sağlar.
Panoramik röntgenin sağladığı ayrıntılı görünüm sayesinde hastaya erken teşhis ve tedavi sağlanır.
Panoramik röntgende dijital sistem kullanıldığından dolayı görüntü kalitesi artarken, hastanın almış olduğu radyasyon miktarı da belirgin bir şekilde azalmış olur.

Kliniğimizde kullanılan Planmeca dental görüntüleme üniteleri, her aşamada detaylara kaliteli ve eşsiz bir özen gösterir. 3D ve panoramik görüntülemeden farklı tip intraoral görüntülemeye kadar, çözümlerimizin alanda yeni standartlar getirdiği bilinmektedir.

Panoromik Diş Röntgeni

Teknoloji birçok alanda ilerlemeye devam ederken bunların içinde en gelişme gösteren alan sağlık alanıdır.   İlerleyen teknoloji ile görüntüleme tetkikleri de oldukça gelişmiştir.  Bu ilerleme aynı zamanda diş tedavilerini ve dış sorunlarını çözme anlamında da öyledir.

Röntgen ile diş ve çene yapısının kontrol edilmesi patolojik bulgular elde etme açısından oldukça önemlidir.  Röntgen alt ve üst çenede ki oluşumları en ufak ayrıntılarına kadar detaylı bir biçimde görüntüler.  Dolayısıyla buna bağlı olarak da teşhis ve tedavi belirlenir.  Programı yapılır ve bu tedavi açısından çok olumlu bir gelişmedir.

Panoramik Röntgen Nasıl Çekilir?

Panoramik röntgen için hasta röntgen cihazının baş kısmına yerleştirilir.  Baş kısmı iki kısımdan oluşan ince bir aparatla çevrilir.  Bütün düzenlemeler ayarlandıktan sonra kafa etrafında dönen bir cihaz vardır ve o cihaz aldığı görüntüleri bilgisayara aktarır.  Böylece görüntüleme işlemi tamamlanmış olur.

Panoramik Röntgende Ağrı ve Acı Hissedilir Mi?

Birçok kişi panoramik röntgen ayrıntısını bilmediği için ve daha önce çektirmeyenler özellikle herhangi bir ağrı ya da acı hissetme korkusu yaşar.  Ancak panoramik röntgen çekimi hiçbir şekilde ağrı ve acı hissedilerek yapılan bir işlem değildir.  Son derece rahat ve konforlu koşullarda yapılır.

Panoramik Röntgen İle Ne Kadar Radyasyon Alınır?

Panoromik röntgenler radyolojik bir görüntü sağladığı için minimal düzeyde bir radyasyona maruz kalınır.  Bu hiçbir zaman hasta sağlığını tehlikeye atacak noktada değildir.  panoramik röntgen diş konusunda ayrıntılı tedavi geliştirmenin temel koşullarından biridir

Hamilelerde Panoramik Röntgen Çekilir Mi?

Hamilelik döneminde yalnızca panoramik röntgen değil radyoloji içeren hiçbir görüntüleme tetkiki yapılmaz.  Ancak çok zorunlu olması durumunda doktor onayı ile belli bir aydan sonra yapılabilir.  Ancak mümkün olduğu kadar hekimler bunu yapmamayı tercih eder. Diş muayenesi ve röntgenleri hamilelik dönemine kalmamalıdır. 

Ancak çok acil durumlarda görüş alışverişi sonucu ile karar verilerek yapılabilir.  Hamilelik dönemi öncesi ve hamilelikten sonraki emzirme dönemi bittikten sonra diş panoramik röntgen çekilebilir.  Hamilelik döneminde gelişen diş rahatsızlıkları çekilmeden halledilmeye çalışılmaktadır.

Panoramik Röntgen Zararlı Mıdır?

Panoramik röntgen diğer radyolojik tetkiklerden çok daha az minimal düzeyde radyasyon içerir.  Bu nedenle son derece modern ve zararsızdır. Aynı zamanda panoramik röntgenler ağrı ve acıya da sebep olmaz.  Çok kısa sürede çekilir ve biter.

Panoramik Röntgen Zorunlu Bir İşlem Midir?

Panoramik röntgen diğer hastalıkların teşhis edilmesini ne kadar kolaylaştırıcı bir yöntem ise diş tedavilerine de aynı şekilde kılavuzluk eden ve tedavinin daha hızlı yapılmasını sağlar ve hastadaki iyileşme sürecini en aza indirir. Dolayısıyla erken teşhis konusunda panoramik röntgen oldukça faydalıdır.  Özellikle kist ve tümör bulunan dişlerde panoramik röntgen ile bu görüntülerin alınması ve tedavinin mümkün olduğu kadar erken başlaması oldukça önemlidir. 

Bunun yanında cerrahi işlem yapılacaksa mutlaka öncesinde bir panoramik röntgen alınarak cerrahi işlemin hangi bölgede ve nasıl yapılacağı konusunda bilgi verir.  Panoramik röntgeninin yeterli olmadığı durumlarda vardır.  Bu durumlarda dental tomografi denilen başka bir görüntüleme yöntemi uygulanır.

Panoramik Röntgende Ne Kadar Kesit Görüntülenir?

Panoramik röntgen çenenin tamamını içine alan ve bütün dişler ve dişlerde gelişmiş olan rahatsızlıkların tek bir film karesinde görülmesini sağlar.  Dolayısıyla bu hekim açısından da oldukça avantajlıdır.  Panoramik röntgen çene ve dişlerde gözle görülemeyecek kadar küçük kist çürük ve tümör gibi olası oluşumların erken teşhis edilmesi konusunda oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak da tedavi planlamasının daha hızlı ve eksiksiz yapılmasını sağlar.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında sorularınız için 05331554522 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz veya İstanbul Anadolu Yakasındaki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.