Çocuk DişHekimliği

0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır. Pedodonti, bebeklik çağından itibaren çocukların ağız-diş sağlığını ve çene-yüz bölgesi gelişimini takip ve tedavi eden, aynı zamanda koruyucu önlemleri de içine alan diş hekimliği dalıdır.

-Pedodontist Hangi İşlemleri Yapar?
Bu süreçte çocuklardaki diş hekimi fobisi yani diğer bir adıyla dental fobi oluşmamasına yardımcı olurlar. Ayrıca çocuklardaki riskli diş grubunu belirlenerek bireysel programlar düzenler ve tedavi sürecinde etkin olurlar. Bununla beraber;

Çocuklarda diş ve çene gelişimini yakından takip ederler.
Çocukların beslenme alışkanlıklarıyla ilgili çalışma yaparlar.
Çeşitli ortodondik tedaviler gerçekleştirirler.

-Pedodontist Hangi İşlemleri Yapar?
Bu süreçte çocuklardaki diş hekimi fobisi yani diğer bir adıyla dental fobi oluşmamasına yardımcı olurlar. Ayrıca çocuklardaki riskli diş grubunu belirlenerek bireysel programlar düzenler ve tedavi sürecinde etkin olurlar. Bununla beraber;

-Pedodonti Uygulamaları Nelerdir?
Çocuk diş hekimliğinde pek çok uygulama yer almaktadır. Pedodonti ile beraber ilk olarak koruyucu uygulamalar dikkat çeker. Ağız ve diş sağlığı için gerekli koruma yöntemlerini uygulamak, flor uygulaması, aparey takılması gibi süreçler bu ana bilim dalında kullanılan uygulamalardır.

Pedodonti (Çocuk)

Pedodonti çocuk diş hekimliği anlamına gelir.  Çocukların 0 yaşından 13 yaşına kadar olan süt dişleri daha sonra gelen daimi dişlerin sağlıklı olmasını korunmasını çürük veya kalıtımsal herhangi bir etkilerin bulunup bulunmadığını varsa bu sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayan ana bilim dalıdır.  Pedodonti bebeklikten itibaren çocukların ağız ve diş sağlığını takip eder.

Bunun yanı sıra koruyucu önlemler alarak çocukların uzun vadeli sağlıklı dişlerinin oluşmasını sağlar.  Pededontist hekimler bu dönemde bebek çocuk ve gençlerin ağız ve diş sağlığı ile ilgili bütün gereksinimlerini gerçekleştirir.  Bunlar ağız ve dişlerin bakımı,  ebeveynlere bu konuda öneriler,  çocuk protezleri,  diş çürüğünden korumak için koruyucu önlemler,  flor jel,  fissür örtücü gibi diş travmalarının tedavisi,  endodontik tedaviler kötü alışkanlıkların tedavisi gelir.

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Süt dişleri toplam 20 adettir.  Süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun beslenmesinin sağlanmasıdır.  Ayrıca buna bağlı olarak düzgün konuşma gelişimi süt dişlerinin durumuna bağlıdır. Süt dişleri kendilerinden sonra gelecek olan kalıcı dişler için koruyucu rehber durumundadır. Süt dişlerinin erken kayıpları sürekli olan dişler açısından risk teşkil eder.  Bu nedenle süt dişlerinin korunması pedodonti açısından önemlidir.

Çocuklarda Süt Dişlerinin Koruyucu Uygulamaları Nelerdir?

Çocuk diş hekimliğinde önemli olan çocukların süt dişlerindeki sorunların ortadan kaldırılması ve ileride olası çürükleri önlemek açısından birtakım koruyucu tedaviler yapmaktır.  Bu nedenle bir takım işlemler uygulanır.  Pedodonti uzmanlarına aynı zamanda koruyucu diş hekimliği uzmanı da denir. 

Çocuklarda diş çürüklerinin önlenmesine yönelik koruyucu uygulamalar ebeveynin çocuğun beslenmesi konusunda bilgilendirilmesi,  ağız ve diş sağlığının korunması ve geliştirilmesi anlamında eğitici önerilerde bulunur.  Bunun yanı sıra diş hekimliği uygulamaları arasında yüzeysel flor ve fissür örtücü koruyucu önlemler de yer alır.

Çocuklarda Fissür Örtücü Ne İşe Yarar?

Çocuklarda dişlerin yüzeyi girintili çıkıntılıdır. Bu durum çocuklarda diş çürümelerini hızlandırır.  Pedodontistler çocukların dişlerindeki bu girinti çıkıntıları doldurarak koruyucu önlem alırlar.  Fissür örtücü 6 ayda bir kontrol edilerek düşmesi durumunda yenilenir.

Flor Uygulaması Nedir?

Flor diş açısından güçlendiren özelliği bulunan bir elementtir.  Çocuklarda flor uygulaması uzun vadeli dişlerin korunması açısından çok önemlidir. Çocuklara flor uygulanarak dişlerin yapısı güçlendirilir.  Dişler ilk çıktıkları zaman diş minesi tam gelişmediği için yeni sürecek olan dişler dirençsiz olur. Flor elementi diş minesini güçlendirir. 

Aynı zamanda asit atıklarına karşıda korur. Böylelikle çürüğün önlenmesine yardımcı olur. Flor uygulaması profesyonel düzeyde yapılmalı.  Dolayısıyla diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Yüzeysel flor uygulaması da 6 ayda bir diş hekimi tarafından kontrol edilmelidir. 

Çocuklarda Diş Çürüğü

Dişin üzerinde bakterilerin oluşması ile zamanla dişin doku kaybına sebep olmasına diş çürüğü denir.  Genellikle erken çocukluk döneminde ve çocukların uykuda biberonla ballı süt içmeleri şekerli ya da tatlı yiyecekler tüketmeleri ile erken yaşta çocuklarda çürük gelişebilir.  Bu konuda pedodontist diş hekimleri önlem alır ve ebeveynleri bu konuda doğru bilgilendirir.  Genellikle diş çürüğü oluşmadan Pedodontistler önlem alır.  Ancak diş çürüğü oluşması durumunda koruyucu yöntemler uygulayarak sürekli dişler çıkana kadar tedavi edilir.

Diş Travmaları

Çocuklarda en sık rastlanan durumlardan biri düşme çarpma sonucu yaralanmalardır.  Böyle durumlarda hastanın yaşı ve yaralanmanın oranı hangi bölgede olduğu ne kadar dokunun etkilendiği önemlidir. Pededontist hekimler bu durumu tedavi ederler.

Çocuklarda Yer Tutucular

Yer tutucular çocukluk döneminde süt dişlerinde erken kayıp olması ile alttan sürecek olan daimi dişlerin yerini korumak için uygulanan bir takım apareylerdir.  Yer tutucu apareyler komşu dişlerin hareket etmesini ve gömülü kalmasını engeller. 

Süt dişlerinin daimi dişlere kılavuz olduğu düşünüldüğünde yer tutucular ile sürekli gelecek olan dişlerin yerlerini korumak için yapılan önemli tedavilerdir. Pedodonti uzmanları bu çocukların tedavilerini klinik koşullarda yapar.  Ancak çocuk hiperaktif veya engelli olması durumunda bunu genel anestezi altında yaptıkları da bilinmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında sorularınız için 05331554522 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz veya İstanbul Anadolu Yakasındaki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.