Periodontoloji

Dişler ve dişlerin etrafında bulunan dokuların sağlık ve hastalıktaki durumlarını inceleyen, bu dokularda meydana gelen hastalıkların teşhisi, tedavisi ve tedavi sonrasında elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bir dişhekimliği dalıdına periodontoloji denir.

Dişeti hastalıkları, basit bir dişeti iltihabından (gingivitis) çene kemiklerinin eridiği, dişlerin sallanarak kaybedildiği şiddetli enfeksiyonlara (periodontitis) kadar geniş bir alanı kapsar. Hastalıklarla birlikte dişetleri şişer, kızarır, kanar, çekilir; diş boyları uzar; ağız kokusu meydana gelir; dişler yer değiştirir, araları açılır ve sonunda kaybedilir. Dişeti hastalığının en önemli belirtilerinden biri olan ve hasta tarafından kolaylıkla farkedilebilen dişeti kanaması, diş fırçalarken, sert gıdalar yerken, kimi zaman da kendiliğinden meydana gelir.
Bu hastalıklar genellikle kronik seyreden hastalıklardır. Hastalık var olmasına rağmen genelde ağrı olmadığı için bir süre hiç farkedilemeyebilir. Dişetleri kanıyorsa ve büyümüşse, diş taşları varsa, kimi zaman dişetleri çekilmiş ve dişler uzamışsa, bazı dişler yer değiştirmiş ve araları açılmışsa, dişler sallanıyorsa, ağızda kötü bir tat ve kötü bir koku varsa mutlaka bir dişeti hastalıkları uzmanına gidilmelidir.
Periodontal tedavinin ana amacı umutsuz gibi görünen sağlıksız dişleri ağızda tutmaktır. Hastalığın tipi ve şiddetine göre değişik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar; öncelikle ağız hijyeni eğitimi, diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirilmesi, rejeneratif, rekonstrüktif ve mukogingival operasyonlar olarak basitçe özetlenebilir. Aynı zamanda yüksek gülme hattı olan bireylerin diş eti estetiğini sağlamak da, periodontal tedavi kapsamındadır. Hastalığın tipi ve şiddeti; hastanın alışkanlıkları ve hekimi ile yapacağı işbirliği, ağız hijyeninin standardı, tedavi planlaması ve başarısını doğrudan etkiler.

Periodontoloji

Periodontoloji dişlerin etrafındaki diş eti adı verilen dokuların ve diş kökünün etrafını saran kemiğin hastalıkları ve bunun tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır.  Periodontoloji diş hekimliği eğitiminden sonra periodontoloji ihtisası yaparak bu alanda uzmanlık kazanır.  Periodontologlara aynı zamanda diş eti hastalıkları uzmanı denir.

Periodontoloji Ne Yapar Hangi Hastalıklara Bakar?

Dişlerin etrafını saran dokular tam olarak hem sert hem de yumuşak yapıdan oluşur.  Bu doku ağız ve diş sağlığı bakımından son derece önemlidir.  Aynı zamanda ağız ve diş sağlığı vücudun genel anlamda yapısıyla da çok yakından ilgilidir.  Dişlerde oluşabilecek veya diş etlerinde oluşan en ufak enfeksiyon veya diş kaybı genel anlamda vücudun sağlığının bozulmasına sebep olabilir.  Bu nedenle özellikle diş eti ve diş hastalıklarının en kısa sürede tedavi edilmesi bunların değerlendirilmesi son derece önemlidir. Diş eti hastalıkları uzmanı yani Periodontolog diş ve dişeti hastalıklarının tedavisini yapmakla görevli hekimlerdir.

Periodontal Hastalıklar Nelerdir?

Enfeksiyon yalnızca yumuşak dokuda bulunabilir.  Eğer enfeksiyon yumuşak dokudaysa buna gingivitis adı verilir. Ancak bu enfeksiyonun zamanında tedavi edilmemesi durumunda enfeksiyon kemik dokusuna yayılır ve kemikte çok ciddi anlamda yıkıma neden olur.  Buna da periodontitis adı verilir.  Bunların tamamını içine alan uzmanlık alanı periodontol hastalıklar alanına girer. 

Periodontal hastalıklar doğru zamanda teşhis edilip tedavi başlandığında büyük oranda tedavi kontrol altına alınabilir.  Bunun için yalnızca diş hekiminin çabası yetmeyebilir.  Hastanın bu tedaviye yardımcı olması düzenli ağız bakımı ve hijyeni sağlaması gerekir. 

Ağız içinin bakterilerin oluşması için çok uygun yapısı vardır. Bakteriyel plak denilen diş ve diş etlerinin birleştiği çizginin üzerindeki alanda küre biçiminde birikinti oluşturur ve bunlar asit üreterek dişleri ciddi anlamda tehdit eder.  En kısa zamanda tedavi edilmesi gerekir.

Periodontoloji Ve Bakteriyel Plak Nedir?

Bakteriyel plak,  küre biçiminde,  açık sarı renkte,   dişlerde oluşan çürüklerin dişeti enfeksiyonlarının ve diş taşlarının oluşmasının temel nedenidir. Bu sağlık açısından çok tehlikelidir ve bunun en kısa zamanda tedavi edilerek ağız içinden uzaklaştırılması gerekir.  Bunun için hastanın çok düzenli ve doğru bir ağız bakımı sağlaması gerekir.

Mikrobiyal Dental Plak Nedir?

Diş hekimi ve periodontoloji uzmanı hekimlerin önemli görevlerinden biri böyle bir hastalığın olması durumunda tedavisinin yapılmasının yanı sıra hastanın ağız içi hijyen konusunda uyarılması ve hastanın motive edilmesidir. Ağız bakımının doğru bir şekilde yapılması son derece önemlidir.  İnsanlar yalnızca diş fırçalamayı ağız bakımı olarak değerlendirir.  Oysa yalnızca diş fırçalamak ağız bakımı anlamına gelmez.  Düzenli ve doğru ağız içi bakım ve hijyeni yapılmayan hastalarda sıklıkla karşılaşılan çürük ve dişeti iltihaplanması gelişir.

Diş Eti Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Dişeti enfeksiyonlarının gelişmesinin en önemli nedenlerinden biri diş fırçalama alışkanlığının olmamasıdır.  Bunun yanı sıra diş ipi kullanılmaması da diş eti iltihaplanmasına sebep olur.  Genellikle diş çürükleri ve diş eti iltihabı diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde daha hızlı gelişir.  Periodontoloji diş eti hastalıkları uzmanının tedavi alanına giren diş eti enfeksiyonları diş etlerinde kanama,  şişlik,  diş etinin koyu pembe renge dönüşmesidir. Bu durumda ağız bakımı doğru bir biçimde yapılmalı,  diş ipi ağız bakımının bir parçası haline gelmelidir.  Başlangıç enfeksiyonu olarak değerlendirilen bu durum sağlıklı hale dönüştürülebilir. 

Ancak enfeksiyon gelişmiş ise ve toparlanması zor aşamaya gelmiş ise diş etlerinde kanama başlamış ve bu önlenemiyorsa mutlaka diş hekimi müdahalesi gerekir.  Problemin daha da ilerlemesi durumunda diş köklerini çevreleyen kemiğe enfeksiyon geçer ve diş eti operasyonu ile çözümlenmek zorunda kalabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında sorularınız için 05331554522 numaralı çağrı merkezimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz veya İstanbul Anadolu Yakasındaki kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.