Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma farklı tekniklerle yaptırabileceğiniz bir işlemdir. Kimyasal kullanmaktan kaçınan teknikler tercih etmeniz diş sağlığınız için en sağlıklısı olacaktır.

Dişlerim Neden Sararıyor

Öncelikle ağız diş sağlığı, çocukluk çağında başlayan uzun soluklu bir süreçtir ve uygun fırçalama deneyleri ile günde iki kez dişlerinizi fırçaladığınızı unutmamalısınız.

Zamanla çay, kahve, kola gibi içecekler tükettiğinizde dişleriniz beyaz rengini kaybeder. Diş minesinin yiyecek ve içecek kalıntılarının bir kısmı fırçalama sırasında çıkarılır ancak geride kalır.

Diğer bir neden ise sigara ve tütün kullanımıdır. Genelde tütün kullanımı ağız hijyenini bozar ve özellikle fırçanın tamamen ulaşamayacağı yerlerde dişlerde tartar oluşmasına neden olur. Tartar (tartar), ağızda bakterilerin oluşturduğu bir plak birikimidir. Serttir ve dişlerin diş etleriyle buluştuğu yere yerleşir. Diş hekimi tarafından diş beyazlatma yapılabilir ve temizlenebilirler.

Diş Beyazlatma Nedir, Diş Beyazlatma Nasıl Gerçekleşir

Diş beyazlatma estetik bir cerrahidir. Mine tabakasında dişlerde sararma görülür. Mine tabakası en sert, mineral bakımından en zengin olanıdır ve dişlerin alt tabakaları için koruyucu bir örtü gibidir. Bu katman sinirsizdir ve kalsiyum bakımından zengindir. Diş beyazlatma tabakası diş minesidir.

Dış renk değişikliği ve içsel (endojen) renk değişikliği dişlerin sararmasına neden olur. Dış renklendirme genellikle ağızdaki zayıf ortodonti nedeniyle ortaya çıkar, yiyecek ve içeceğin rengini değiştirmenin yollarını bulur ve tütün (sigara, pipo, puro, vb.) Bu lekeler genellikle ince bir mine tabakasında bulunur. Öncelikle dişlerin diş minesinde birikir. Bu, tatlıların amino asitlerle reaksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Diş beyazlatma tozu gibi ürünler diş bakımınızda yeri olması gereken ürünlerdir.

Dişlerin Rengi Neden Değişir

Tükürük yapısındaki proteinler, kabarcıklı plaklar oluşturur. Renklenmenin ilk aşamasında tüm diş macunu ile fırçalamak yeterlidir. Ancak zamanla birikmeye devam eden ve fırçalama sırasında tamamen temizlenmeyen lekeler daha koyu renkler alır, koyulaştırır ve sonsuza kadar sarıya döner. Diş beyazlatma bandı dişler çok sarardıysa pek bir işe yaramaz.

İçsel renk değişikliği, yaşlanmayı, aşırı florlu su tüketimini ve diş kireçlenmesi (veya tek tip kireçlenme) ilaçlarını önleyen tetrasiklin olarak görülebilir.

İçsel renklendirme; dişlerinizi fırçalayıp temizleyemezsiniz. Bu lekeler, diş minesi ve dentin tabakalarını etkileyebilecek beyazlatıcı ajanlar, kromojen astarlar ve diş beyazlatma işlemine yöneliktir. Diş beyazlatmaya en hızlı tepki veren doğal lekeler yaşlanma ve genetik nedeniyle sararma, sigara ve kahve tüketimidir.

Diş Beyazlatmada Diş Hekimi Önemi

Dişlerinizin renginden memnun değilseniz, “Beyazlatma” etiketli bir ürün sipariş edin veya diş hekiminizden “diş beyazlatma ” isteyin. Diş hekimi bakımı burada önemlidir.

Diş hekimi renk değişiminin başlangıcını ve beklentisini değerlendirir ve hastaya beyazlatma derecesi ile ilgili gerçekçi sonuçlar gönderir. Eski kaplama veya ağız dolgusu gibi tedavileriniz varsa veya yaşlandıkça beyaz dişleriniz olmayacaktır.

Beyazlatma, diş yapısına girmiş kirlerin çeşitli nedenlerle uzaklaştırılarak, dişlerin eski tonuna göre beyazlatılması işlemidir. Dişlerinizin rengi zamanla koyulaşacaktır. Diş taşı temizliği ve cilalanması ile dişlerdeki renk değişikliği giderilebilir. Beyazlatma yöntemi sağlanır ancak bu, yapmaktan daha koruyucu bir yöntemdir ve bu işlemin sonunda 8-10 ton diş açabilirsiniz. Diş beyazlatma kalemi doktorlar tarafından kullanılmayan bir tekniktir.

Lazer Diş Beyazlatma

Lazer ile diş beyazlatma işleminin en büyük avantajı beyazlatma işleminin çok kısa sürede yapılabilmesidir. Tüm yumuşak dokular bariyerle ayrıldıktan sonra yaklaşık 4 dakika sürer. Kısa bir beyazlatma işlemi tamamlanır.

Dişlerimde Neden İstenmeyen Lekeler Oluşuyor

Sararmanın birçok olası nedeni vardır. En yaygın olanları yaş, diş boyama ürünlerinin tüketimi (kahve, çay, kola, tütün vb.), Diş travmaları, eski protezler, kaplamalar ve dolgulardır. Diş kombinasyonlarında kullanılan antibiyotik veya fazla florür tüketimi de bir diş yöntemi olabilir. Diş beyazlatma yöntemleri ren değişimi türlerine göre değişir:

  • Dış renk değişimi

Kir sadece minenin yüzeyindedir. Beslenmeden kaynaklanır. Çay, kahve, kola, koyu meyve suları, çay, kırmızı şarap ve şeftali gibi domates salçaları gibi yiyecekler dişlerde yüzeysel renk değişikliğine neden olur.

  • İç renklendirme

Dişlerin mine tabakasında bulunan dişlerde oluşan renklenmedir. Çocukluk çağında kullanılan tetrasiklin türevleri ve florür aşırı kullanımı sırasında kullanılan antibiyotiklerden kaynaklanabilir. diş beyazlatma çok yavaştır veya hiç yoktur.

  • Yaşlılığa bağlı renk değişimi

Aynı zamanda iç ve dış renklendirmeler yıllarca görülebilmektedir. Böyle bir ağartma işleminden başarılı sonuçlar alınabilir.

Kök Kanalı İle Tedavi Edilen Dişlerde Renk Değişikliği

Kanal tedavisi görmüş bir diş canlılığını yitirir ve zamanla parlak ve canlı bir hal alabilir, dişin içine yerleştirilen malzeme ile sararabilir veya rengi atabilir. Böyle bir renklendirme ile pulpa boşluğuna yerleştirilen beyazlatıcı ajan dişte birkaç gün tutulur.

Tüm diş beyazlatma yönteminin uygulanması geçici bir beyazlık verir. 18 yaş altı dişeti çekilmesi, kök yüzeyi, periodontal hastalığı, diş çürüğü ve safra aşırı duyarlılığı olan kişiler bu sorunlar olmadan tedavi edilemez.

Dişlerinizi beyazlatmanın çeşitli yolları vardır. Biri diş hekimi beyazlatma, diğeri ise evde diş hekimi tavsiyelerini okumak için bir internet sistemidir. Son iki yöntem ağartma için aynı anda kullanılması gerektiğini belirtmiştir. Hastanın beyazlatma işlemi ofis tipinde yapılsa dahi renk kalıcılığı için ev tipinde desteklenmesi tavsiye edilir. Diş beyazlatma jeli bu noktada kullanabileceğiniz bir üründür.

Beyazlatma Güvenli Midir

Diş hekimi gözetiminde yapılan çalışmalar diş beyazlatma işlemine başka bir zarar vermemiştir. Diş hekimi ağartma sonrası florür uygulamaları için ağartma daha da güvenli bir işlemdir.

  • Diş beyazlatmanın yan etkileri nelerdir?

Tüm beyazlatma jelleri az ya da çok hassasiyete neden olabilir. Bu kişiden kişiye değişebilen soğuk veya sıcak bir içecektir. Aşırı duyarlılık durumunda, topikal florür uygulayan bir diş hekimi bu diş aşırı duyarlılığını azaltacaktır. Ayrıca hassasiyeti azaltmak için potasyum nitrat ve florür içeriği yüksek diş macunu kullanılabilir.

  • Beyazlatma ne kadar süre korunur?

Beyazlatma sonrası diş rengi orijinal rengine dönmez ancak 6 ay ile 2 yıl arasında bir miktar renk değişikliği meydana gelir. Renk yeme alışkanlıklarına göre kendini gösterir. Gerekirse tartarın ağartıldıktan 6 ay sonra evde temizlenmesi ve diş ipi kullanılması doktor tarafından tavsiye edilir. Diş beyazlatma fiyat kliniğe göre değişiklik gösterir.

 

Did you like this? Share it!

0 comments on “Diş Beyazlatma

Leave Comment