Koşuyolu Park | Estetik Dolgu Tedavisi
 

Estetik Dolgu Tedavisi

Estetik Dolgu Tedavisi

Dolgu Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Dolgu, dişleri onarma veya eski haline getirme amacıyla kullanılan çeşitli malzemelerin veya malzeme kombinasyonlarının uygulandığı bir dental prosedürdür. Diş yapısı, dolgunun destekleyebileceği kadar sağlam olmayabilir, ancak kaplama gerektirecek kadar ciddi bir hasar da yoktur.

Estetik Dolgu Nedir?

Estetik dolgu, dişlerin doğal yapısını koruyarak diş rengini değiştiren veya restore eden, aşınmış, yıpranmış, yontulmuş veya ciddi şekilde zarar görmüş dişler ile dişler arasındaki boşlukları tedavi etmek için kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Estetik dolgu uygulaması ile dişlerin boyutu, şekli ve rengi eski haline getirilebilir. Ayrıca estetik dolgu, dişin gelecekteki hasarlara karşı korunmasında önemli bir rol oynar.

Estetik Dolgu Kimlere Yapılır?

Estetik dolgu, dişlerinde çürük, kırık, aşınma gibi sorunlar yaşayan kişilere eski diş formunu geri kazandırmak için uygulanır. Ayrıca dişler arasındaki boşlukların doldurulması, dişlerin renk ve şeklinin değiştirilmesi gereken durumlarda da estetik dolgu etkili bir çözümdür.

Yetersiz hijyen alışkanlıkları, travma veya diğer sebeplerle dişlerde oluşan çürük, kırık ve aşınma gibi sorunlar estetik dolgu ile tedavi edilebilir. Bu tedavi, dişlerin sağlığını ve estetik görünümünü iyileştirmek için etkili bir seçenektir.

Dolgu Türleri Nelerdir?

Dolgu çeşitleri arasında üç temel seçenek vardır. Bunlar laboratuvar işbirliğiyle yapılan porselen dolgular (inley, onley, overlay), beyaz dolgular olarak bilinen kompozit dolgular ve gümüş dolgular olarak bilinen amalgam dolgulardır. Bunların yanı sıra cam iyonomer ve kompomer dolgular da çocuklarda sıkça kullanılan seçeneklerdir.

Sizi Arayalım