Koşuyolu Park | Amalgam Dolgu Nasıl Sökülür?
 

Amalgam Dolgu Nasıl Sökülür?

Amalgam Dolgu Nasıl Sökülür?

Amalgam Dolgu Nasıl Sökülür?

Amalgam, diş hekimleri tarafından diş çürümesinden kaynaklanan dişlerdeki delikleri kapatmak için kullanılır. Yaklaşık 200 yıldır kullanılan dolgu malzemesi, toz-ince kalay, gümüş ve bakır ile sıvı civadan yapılmış metal içerikli bir bileşiktir. Toz ve cıvanın karıştırılması, birkaç saat sonra tamamen sertleşen ve esnek olan, işlenebilir bir dolgu oluşturur. Halk arasında bu tür dolgular, çürükleri etkili bir şekilde kapattıkları için genellikle amalgam dolgular olarak da adlandırılır.

Amalgam, kullanımdan kısa bir süre önce pratikte üretilir. El ile üretilmez, iki bileşeni karıştıran ve böylece kullanıma hazır amalgamı sağlayan özel bir cihaz yardımıyla yapılır. Diş çürüğünden tamamen kurtulmuş ve diş hekimi tarafından ayarlanan dişin içindeki zemin deliğine dökülür. Sadece 1 saat sonra yüzey kapanır, 24 saat sonra malzeme tamamen sertleşir ve yüksek çiğneme basıncına maruz kalabilir.

Amalgam Dolgu Güvenli Bir Şekilde Nasıl Sökülür?

Sökme işlemi sırasında dolgular soğuk tutulur. Bir amalgam dolgusunun delinmesi muazzam miktarda ısı üretir, bu da tüm çıkarma işlemi sırasında hem buhar olarak hem de amalgam partiküllerinde cıva salınımında çarpıcı bir artışa neden olur. Dolguyu delme sırasında su ve hava ile soğutmak, dolgunun saldığı cıva buharı miktarını önemli ölçüde azaltır. Bu, daha az delme gerektirir, çünkü diş hekimi yalnızca dolguyu parçalara ayırmaya yetecek kadar delme yapar, dolgu daha sonra bir el aleti veya vakum sistemi ile kolayca çıkarılabilir.

Sürekli bir hava ve su akışı ile birlikte cıva buharını ve partikülleri yakalamaya yardımcı olan yüksek hacimli bir vakumlu tahliye cihazı kullanılır.

Diş hekimi ve asistan için ortalama bir hastadan daha önemli olan ameliyata bol miktarda temiz hava girmesi sağlanır.

Lastik bariyer kullanılır. Bir lastik bariyer, üzerinde çalışılan dişi veya dişleri izole eder. Bu, ağızdan solunan cıva buharı miktarını azaltır ve dolgu malzemesinin atılmasını kolaylaştırır. Amalgam parçacıklarının yutulmasını önler. Hasta burundan nefes aldığı müddetçe, çok az miktarda cıva buharı lastik bariyerden geçecektir.
Amalgam dolgular genellikle daha sonra kompozit dolgularla değiştirilir.

Amalgam Dolgu Sökme İşleminde Hangi Koruyucu Önlemler Alınır?

Lastik baraj: Diş hekimi, tedavi edilecek dişin etrafındaki ağız boşluğunu, batardo adı verilen elastik kauçuk bir bezle kapatır. Bu şekilde, amalgamın çıkarılması sırasında delinerek açığa çıkan diş etleri, mukoza zarları ve yemek borusu yongalardan ve diğer amalgam parçalarından korunur.

Düşük hızlı delme veya tüm dolgunun kaldırılması: Saf cıva normal oda sıcaklığında sıvı olduğundan, amalgamdaki Hg bileşenleri biraz daha yüksek bir sıcaklıkta buharlaşır. Deliklerden gelen büyük yerel ısıyı önlemek için alaşım hassas bir matkapla düşük hızda kesilir ve tüm dolgu diş yatağından çıkarılır.

Özel altın kaplamalı bir burun maskesi, altın cıvayı hızla bağladığından oluşan buharlara karşı ek koruma sağlar ve böylece hastalarımızın tedavi sırasında cıva buharını solumasını önler.

No Comments

Post A Comment

Sizi Arayalım